Jak vyrobit jablečný ocet
-
Jak doma vyrobit jablečný ocet
Na jablečný ocet založíme tím, že nejdříve jablka omyjeme, vykrájíme zkažené nebo červivé části a jablka namačkáme nebo nastrouháme. Můžeme využít i slupky z dalších jablek, které nám zůstaly třeba od pečení štrůdlu. A zbytek po jablečném kompotu sem také můžeme přidat.
Jablečný ocet pro náročnější a trpělivější
Drť dáme do skleněné, smaltované nebo dřevěné nádoby a zalijeme ji teplou převařenou vodou. Poměr drtě a vody je 1/2 l vody na 400 g drtě. Pak ještě na každý litr vody přidáme 100 g medu nebo cukru. Přidat se vyplatí i 10 g droždí, které urychlí kvašení. Kdo má, tak přidá i 20 g suchého černého žitného chleba.
Nádobu s drtí a vodou překryjeme jen plátýnkem, aby měl obsah dostatečný přísun vzduchu. Nádobu umístíme do tepla a tmy. Čím méně světla, tím lépe fermentace probíhá. Nicméně k uložení zvolíme přístupné místo, protože drť s vodou je nutné 3x denně zamíchat. Časem se objeví bílý a rosolovitý povlak, ten je v pořádku.
Takto mícháme po deset dní. Pak vše slijeme, přecedíme přes plátno nebo gázu. Do vzniklé šťávy přidáme ještě 50-100 g medu nebo cukru a vymícháme do úplného rozpuštění. Opět uložíme na teplé a temné místo, překryté jen gázou nebo plátýnkem. Druhé kvašení bude u konce, jakmile se přestanou tvořit bublinky a šťáva dostane jasnou, světlou barvu.
Hotovo je celkově po 40 – 60 dnech – podle vyzrálosti a kvality použitých jablek, teploty místa, kde kvasí. Hotový ocet přetáhneme plastovou nebo gumovou trubičkou do lahví. Ty zazátkujeme a dokonale utěsníme. Uchováváme na temném a suchém místě.
Jablečný ocet pro méně náročné a méně trpělivé
Pokud se vám nechce tak dlouho čekat na dokonalý jablečný ocet, můžete se pustit do zjednodušené a zkrácené varianty. Drť z jablek a hodně slupek vložíme do čtyřlitrové sklenice, zalijeme teplou převařenou vodou. Přidáme 4 lžíce cukru. Nádobu překryjeme a převážeme plátnem, dáme na teplé, ale tmavé místo. Občas promícháme.
Za 3 – 4 týdny je získaný ocet připravený k použití. Jen scedíme do menších nádob a uchováváme v lednici nebo v chladném sklepě, aby se proces fermentace neprodlužoval. I tedy vznikne během kvašení bílý škraloup, který však není na škodu. Naopak může pomoci s kvašením u další, nové dávky octa.
-
Jak uchovávat jablečný ocet
Jablečný ocet vyrobený dvojitým kvašením (v předchozím boxíku recept I.) lze uchovávat zazátkovaný v lahvích, v temnu a teple. Jablečný ocet vyrobený zjednodušenou metodou (recept II.) musíme dát do lahví a do lednice nebo na jiné chladné místo. Vždy musí být ocet v temnu, i během výroby.
-
Jak použít jablečný ocet jako lék
Jablečný ocet se jako prevence nebo dlouhodobá léčba užívá denně ráno nalačno. Nejčastěji se doporučuje smíchat 2 lžíce jablečného octa se lžičkou medu a rozmíchat asi polovině sklenice teplé vody. Tímto použitím se podpoří dobré zažívání, čištění ledvin, prevence proti mnoha chorobám.
Jablečný ocet lze však použít i na mazání, na mytí vlasů nebo do přípravy některých jídel. Kůži, včetně pokožky hlavy, dodá správné pH, což zajistí svěžest a funkční ochrannou bariéru, minimalizuje ekzémy, lupy nebo jiné kožní neduhy. Používá se i do salátů a na okyselení dalších jídel místo běžného octa lihového.
-
Proč pít jablečný ocet
Jablečný ocet může pomoci s mnoha zdravotními i kosmetickými neduhy. Pomáhá zlepšit stav trávicí soustavy, ledvin a močových cest, čistí krev, dokáže pozitivně ovlivnit množství cholesterolu v krvi. Má očistné a léčivé účinky i na kůži, protože jí dokáže zajistit správné pH. Tím usnadní přirozené kožní bariéře, aby dobře fungovala.
Jablečný ocet se umí chovat i agresivně, což dobře využijeme pro detoxikaci nebo pro odstranění nepříjemných bradavic a kožních výrůstků. A také proti plísním a kvasinkám. Dokáže dobře ředit hleny nebo zmírnit pálení v krku. Podpoří imunitu.
Využití jablečného octa ale není omezeno pouze na kuchyň. V koupelně poslouží místo aviváže nebo místo šamponu na vlasy. Dobře funguje i proti pocení. A dokonce i proti blechám, pokud sužují vaše domácí mazlíčky. Použití jablečného octa na výše zmíněné účely najdete rozepsané v jednotlivých boxících.
-
Proč doma vyrábět jablečný ocet z bio jablek
Bio jablka jsou lepší k výrobě domácího octa, protože v nich samozřejmě nejsou chemikálie z postřiků. Díky tomu můžeme k výrobě jablečného octa použít i slupky z jablek. Jestliže se k bio jablkům nedostanete nebo jsou prostě příliš drahá, použijte stříkaná jablka (z obchodu). Ale slupku odstraňte a do octa ji nedávejte. Většina chemikálií z postřiků je totiž zachycena právě ve slupce.
-
Jaká je trvanlivost jablečného octa?
Může být několik týdnů, ale i několik let. Záleží na kvalitě zpracování a na uskladnění. Obyčejný jablečný ocet, který prošel pouze jedním kvašením (recept II. v prvním boxíku), ukládáme v lednici a vydrží několik týdnů. Ocet zpracovaný dvojím kvašením a filtrací (recept I. v prvním boxíku) uchováváme na temném a suchém místě, vydrží i více než rok (pokud lahev neotevřeme). Proto ocet stáčíme do menších lahviček, abychom ho mohli brát postupně.
-
Jak dlouho užívat jablečný ocet?
Jablečný ocet se může užívat denně, na lačno – s vodou a medem. Můžete ho ale jen tak „kopnout“ jako panáka a pak zapít vodou. Vnitřní užití není časově omezeno. Užití vnější, tedy na vlasy a na kůži, závisí na příznacích potíží. Například k odstranění kožního výrůstku používáme ocet jen tak dlouho, dokud výrůstek neodumře a neodpadne. Ale třeba místo šamponu na vlasy lze jablečný ocet používat při každém mytí.
-
Jak použít jablečný ocet na vlasy
Použití jablečného octa na vlasy je snadné. Nejjednodušší je použití místo šamponu (ano, ocet vlasy opravdu umyje a odmastí), kdy ocet prostě jen vezmete a umyjete s ním vlasy. Tohle ale nemusí sedět všem lidem, proto je i méně radikální metoda, kdy se ocet naředí s vodou (dvě lžíce octa na sklenici vody). A použije se na poslední opláchnutí vlasů po klasickém mytí šamponem. A neděste se, vůně (pach) jablečného octa velmi brzy vyprchá.
A proč dávat jablečný ocet na vlasy? Pomáhá jejich ochraně proti vnějším vlivům, vyživuje vlasy a dělá je lesklejšími, pružnějšími, prostě zdravějšími.
-
Jak použít jablečný ocet na bradavice a kožní výrůstky
Použití je velmi snadné, stačí jen namočit vatičku do jablečného octa, přiložit ji na bradavici nebo kožní výrůstek a přelepit náplastí. Toto pravidelně opakovat a dávat čerstvé vatičky s octem. Tak dlouho, dokud bradavice nebo kožní výrůstek neodumře a neodpadne.
-
Jak použít jablečný ocet na plísně nebo kvasinky?
Jak použít jablečný ocet na plísně
Použití jablečného octa na plísně kůže a nehtů tkví v alespoň patnáctiminutových denních koupelích v lázni z teplé vody a octa, v poměru 1:1. To znamená, že například při plísni nohou je denně koupeme ve zmíněné teplé lázni z jablečného octa. Kúra by měla trvat alespoň 2 týdny. Po vyndání z lázně nohy jen osušíme, neoplachujeme.
Jak použít jablečný ocet na kvasinky?
Kvasinky mohou řádit kdekoliv na našem těle, ale i v něm. Nejčastěji kvasinkám podlehnou ženy. V tomto případě jsou vhodné sedací koupele v lázni z vody a jablečného octa. Vždy přidáme i vnitřní užití, tedy dvě lžíce jablečného octa na lačno, zapít vodou.
-
Jak použít jablečný ocet na obličej?
Využití jablečného octa v kosmetice je snadné. Nejprve ho nařeďte vodou v poměru 1:1 a vyzkoušejte na kůži například v loketní jamce, abyste si ověřili, že nepatříte k těm několika málo procentům lidí, kteří jsou na jablečný ocet citliví. Pokud pokožka nereaguje negativně, můžete začít nanášet lázeň z jablečného octa na obličej.
Kyselina octová, která v jablečném octu vznikla, má silné protihoubové, antibakteriální, antivirové vlastnosti a také zabraňuje tvorbě pupínků a akné. Navíc vyživí pokožku. Dokáže i rozpustit toxiny a odstranit je z tváře. Umí regulovat vznik pigmentových skvrn. Díky srovnání hladiny pH dokáže poskytnout pleti perfektní podmínky ke spokojenosti, minimalizaci vrásek a jakýchkoliv zdravotních neduhů.
-
Jak použít jablečný ocet na kůži
Použití jablečného octa na kůži už jsme zmínili v několika předcházejících boxících. Jablečný ocet lze aplikovat nanesený na vatě, kdy ho na kůži dáváme v koncentrovaném stavu. A přelepíme náplastí. Takto ničíme bradavice a kožní výrůstky.
Jablečný ocet ale můžeme použít i jako koupel, kdy ho ředíme s teplou vodou v poměru 1:1. Koupel by měla trvat okolo 15 minut. Jablečný ocet lze použít i pro oplachování postižených míst.
-
Jak použít jablečný ocet na hubnutí?
Pouhým vnitřním užitím na lačno. Rozmícháme dvě lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypijeme. Jablečný ocet urychluje trávení i metabolismus, zabraňuje zadržování vody v těle, takže může dopomoci k úspěšnějšímu hubnutí a následnému držení snížené hmotnosti.
-
Jak použít jablečný ocet na bolest v krku?
Jablečný ocet použijeme jako kloktadlo, kdy ho společně se solí rozmícháme ve vodě. Poměr je: dvě lžíce octa, lžička soli a sklenice teplé vody. Kloktáme několikrát denně. Tímto se vytvoří v krku prostředí, které bakterie a viry zabije.
-
Jak použít jablečný ocet na cholesterol?
Klasickým vnitřním užitím na lačno. Rozmícháme dvě lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypijeme. Ocet, respektive kyselina octová, dokáže změnit trávení tuků v našem těle. To ale neznamená, že když mastné jídlo zapijeme jablečným octem, ale pak se nepůjdeme hýbat, bude všechno v pořádku. Jablečný ocet je jen podpůrnou metodou.
-
Jak použít jablečný ocet na hleny a na kašel
Odhlenění a zlepšení záchvatů kašle lze dosáhnout pomocí klasického vnitřního užití octa. Rozmícháme dvě lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypijeme. Opakujeme několikrát denně. Přidat lze i kloktání. Ale vodu s octem je nutné vždy vypít.
-
Jak použít jablečný ocet na trávení čili zažívání
Pouhým vnitřním užitím na lačno. Rozmícháme dvě lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypijeme. Jablečný ocet urychluje trávení i metabolismus, urychluje pohyb střev, zlepšuje prostředí ve střevech. Pomáhá upravit i konzistenci a četnost stolice.
-
Jak použít jablečný ocet místo aviváže
Stejně jako aviváž – nalít ho do pračky. A jaké množství? To je potřeba vyzkoušet. Nalijte ho napoprvé dvakrát tolik, co dáváte aviváže. Když bude prádlo tvrdé a nebude z něj po vytažení ocet ani cítit, tak jste dali málo. Po vyprání musí být ocet z prádla cítit. Po uschnuté vůně vyprchá.
-
Jak použít jablečný ocet proti blechám a klíšťatům
Jablečný ocet v tomto případě použijeme jako repelent. Takže smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1:1 a dejte do rozprašovače. Před návštěvou lesa si nastříkejte nohy. Sebe i domácí mazlíčky můžete stříkat pravidelně.
-
Jak použít jablečný ocet v kuchyni
Na dokyselení pokrmů, které kyselou chuť vyžadují. Tedy zálivky, omáčky, polévky, pomazánky, pudinky, štrůdly, dorty, dresinky, také k nakládání. Pokud jej přidáte do těsta, lépe při pečení vyběhne. A až upečené pečivo vychladne, ocet v něm vůbec nebude cítit.
Využití najde ale i mimo přípravu pokrmů. Například jako leštidlo v myčce, jako mycí prostředek na nádobí nebo k odstranění zápachu v lednici. Použít jej můžeme stejně jako ocet lihový.
-
Jak použít jablečný ocet proti únavě
Proti únavě pomáhá vnější, ale zejména vnitřní užití jablečného octa. To vnitřní spočívá v klasickém užití na lačno. Rozmícháme dvě lžíce jablečného octa ve sklenici vody a vypijeme. Denně. Jablečný ocet je schopen detoxikovat tělo, tedy čistit krev. Také urychluje metabolismus a činnost střev, zlepšuje činnost ledvin. To vše vede k očistě organismu, kterému pak velmi uleví. A pocit únavy se buď velmi zmírní anebo zcela vymizí.
Proti únavě působí jablečný ocet i zvenčí. I když v podstatě jen esteticky. Zlepší stav pokožky i vlasů, zabojuje s plísněmi. A tím dodá tělu zejména lepší a svěžejší vzhled. Díky tomu pak na okolí nepůsobíme unaveně nebo strhaně, vystresovaně. Ale právě naopak.
-
Jak použít jablečný ocet proti zánětům močových cest
Pokud vás začnou pílit či svědět močové cesty, většinou je už nutné navštívit lékaře. Ale jako prevenci nebo léčbu prvních příznaků lze použít jablečný ocet, který se rozmíchá ve vodě. Pije se alespoň dvakrát denně. Poměr vody a octa je sklenice vody a do ní dvě lžíce octa. První dávku nejlépe na lačno, další třeba mezi obědem a večeří.
-
Jak použít jablečný ocet proti častým bolestem hlavy
Časté bolesti hlavy dokáží člověka velmi potrápit. Předcházet se jim dá pravidelným pitím jablečného octa na lačno. Dvě lžíce octa rozmícháme ve sklenici vody a hned vypijeme. Denně. Ocet podporuje krevní oběh, čímž zamezuje vzniku bolestí hlavy.
Zatím žádné komentáře