Jak pěstovat zázvor

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat zázvor

    Jak pěstovat zázvor doma

    Doma je pěstování zázvoru velmi snadné. Nejde totiž o nijak náročnou rostlinu. Jediné, čeho jí musíte dopřát víc, je prostor. A to jak formou širšího květníku či truhlíku (oddenky rostou do stran), tak i více prostoru všeobecně, protože výhony zázvoru jsou poměrně velké.

    Jak pěstovat zázvorOd jara do podzimu můžete přenést zázvor ven na terasu, balkon nebo na zahradu. Ale pozor, nesmí namrznout, nepřežil by to. Lze i přesadit z květníku do záhonu, ovšem s veškerou opatrností a jemností, aby se neporušila spojení mezi oddenky a výhony. Doma rostlinkám dopřejte světlo a rozumnou zálivku.

    Pěstování zázvoru doma spočívá v zasetí nebo zasazení do onoho truhlíku, pravidelném zalévání a přihnojování organickými hnojivy. A ve výsledku také v postupné a šetrné sklizni, díky které můžete jeden oddenek, sazeničku či semínko bohatě rozmnožit a mít z nich dlouhodobý užitek. Podrobnosti najdete v boxících 3, 4 a 5.

  2. Jak pěstovat zázvor na zahradě

    Na zahradě můžeme pěstovat zázvor od jara do podzimu. Ale vždy jen po zmrzlých, tedy okolo 15. května, a také před podzimními mrazíky, což je většinou září. Rostlina za tu dobu nestihne vytvořit plnohodnotné oddenky, ale první sklizeň na podzim jistě již mít budete.

    Nedorostlé oddenky pak přesadíte do truhlíků nebo větších květníků a budete v pěstování zase až do jara pokračovat doma. Zázvor naprosto není odolný vůči mrazu, venku zimu rozhodně nepřečká.

    I při pěstování venku je vhodné zázvor občas přihnojit tekutým organickým hnojivem. A kontrolovat, zda jsou všechny oddenky v zemině. No a samozřejmě plít místo, kde zázvor roste, i jeho nejbližší okolí. To platí zejména při počátcích pěstování, kdy výhony ještě nejsou tak velké, aby zvládly udusit ostatní rostliny, tedy plevel.

  3. Jak pěstovat zázvor ze semínka

    Postup pěstování ze semínka je snadný. Stačí mít dostatečně prolitý substrát nebo zeminu – a je jedno, zda v truhlíku nebo na záhonu. I když, v českých podmínkách se více vyplatí vysít zázvor ještě v zimě doma v truhlících, později, tedy po zmrzlých, přesázet vzrostlé sazeničky na záhon.

    Jak pěstovat zázvorNa prolitý a dobře nasáknutý substrát nasypeme semínka. Snažíme se o větší rozestupy mezi nimi, aby se pak sazeničky lépe oddělovaly a přesazovaly. Na semínka nasypeme vrstvičku substrátu či další zeminy – ale jen tak silnou, jak velká jsou semínka, víc ne.

    Substrát na povrchu přimáčkneme a ještě zavlhčíme střičkou. Než semínka vzejdou a udělají si trochu kořenový systém, vlhčíme pouze střičkou, abychom semínka nevyplavili. Později můžeme zalévat konvičkou či jakkoliv jinak.

    Vzrostlé sazeničky přesázíme buď do prostorných květníků a truhlíků, pak vyneseme ven na balkon či terasu, na dvůr. Anebo se přesázíme rovnou do záhonu. Pravidelně zaléváme a příležitostně přihnojíme menší dávkou tekutého organického hnojiva.

    Po několika měsících se začnou tvořit první větší oddenky. Postupně je můžeme opatrným odhrnutím zeminy sklízet – během doby budou dorůstat další. Ty současné se budou zvětšovat. Na podzim jen truhlíky a květníky přeneseme domů nebo ze záhonů oddenky vyryjeme a přesadíme do velkých květníků, dál přes zimu pěstujeme zázvor doma. I během zimy můžeme sklízet, postupně.

    Pokud celý rok pěstujeme zázvor v jedné nádobě, tedy nepřesazujete na záhon a zpět, je potřeba jednou ročně kompletně vyměnit substrát, možná i dodat větší nádobu nebo oddenky rozdělit a zasadit do více větších nádoby, aby mohly plnohodnotně růst.

  4. Jak pěstovat zázvor ze sazeničky

    Pěstování zázvoru ze sazeničky je stejné jako ze semínka – tedy od fáze, kdy ze semínka již vyrostla dost silná sazenička na to, abychom ji mohli přesadit. Sazeničky můžeme koupit v zahradnictví a v některých specializovaných prodejnách bio potravin nebo zdravé výživy.

    Sazeničkám vyhradíme buď velké květníky a truhlíky nebo dost prostoru v záhonech. Musíme počítat s tím, že zázvor nesmí v žádném případě přemrznout. Jakmile hrozí první mrazíky, ihned s ním domů. Další podrobnosti najdete v boxíku č. 3.

  5. Jak pěstovat zázvor z koupeného oddenku

    I z kupovaného oddenku může vzejít plnohodnotná rostlina, která pak bude tvořit další oddenky. Oddenky všeobecně snadno obrůstají a jsou velmi životaschopné. Jen u těch kupovaných v běžném obchodě si musíme uvědomit, že jsou ošetřeny inhibitory růstu, aby během skladování a pobytu v regálech neklíčily – a byly tedy lépe prodatelné.

    Jak pěstovat zázvorOd inhibitorů růstu je snadná pomoc – stačí oddenky na jeden den namočit do studené vody. Oddenek pak jen šoupněte do prolitého a nasáklého substrátu, mírně přihrňte a v případě potřeby ještě zase zalijte. Budete ale potřebovat buď velký květník či truhlík, nebo větší místo v záhoně. Zázvor je celkově velká rostlina.

    Zázvor musíte udržovat v přiměřeném vlhku a občas přihnojit menší dávkou tekutého organického hnojiva. Zázvor sice vyžaduje vyšší vlhkost, ale je radši, když je zaléván častěji a menší dávkou. Po zasazení oddenků počkejte tak 3 – 4 měsíce. Tehdy se může realizovat první menší sklizeň. Jak na ni? Odhrňte zeminu a můžete si odříznout kousek oddenku. Po asi roce pěstování můžete sklidit hlavní a největší oddenek. Ty nové už si bez něj poradí samy. Další podrobnosti najdete v boxíku č. 3.


M
Monika 10.07.2021 – 14:40

Jakou zeminu mi doporučíte,díky 🤔😉

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás