Jak připravit štiku
-
Jak připravit štiku
Štiku lze připravit mnoha způsoby. Lze ji upéct, udusit, ugrilovat. A hlavy a ostatní „nechtěné“ části těla také uvařit na vynikající rybí vývar. Štiku lze připravovat jednak v celku, kdy ji lze třeba i nadít různými nádivkami, tak ji můžeme připravovat již porcovanou na filety nebo na podkovičky. Konkrétní volba je vždy na nás.
Základem přípravy štiky je máslo, sůl a kmín. Vzhledem k tomu, že jde o rybu, rozhodně nic nezkazíme ani rozmarýnem nebo saturejkou. Štika se dobře kombinuje i se zeleninou nebo se smetanou. Případně s obojím.
Pokud chceme štiku péct, dáme ji na vymazaný pekáč, osolíme, posypeme kmínem, případně dalšími bylinkami a dáme péct. Nic víc potřeba udělat není. Můžeme nadít nádivkou a zabalit do alobalu, klidně i rovnou s brambory.
Pokud ji chceme dusit, dáme do hrnce s poklicí a postupujeme stejně, přidáme zeleninu nebo další ingredience, rovnou i rýži či brambory a dusíme. Před grilováním jen potřeme směsí oleje a koření, necháme chviličku odležet a dáme do svíracího roštu, ogrilujeme.
-
Jak chytit štiku
Rybolov na štiku je snadný i těžký zároveň. Snadný v tom, že štika (zejména mladé kusy) velmi ochotně útočí na umělé nástrahy. Jejich opatření je totiž mnohem snazší než příprava živých nástrah. A těžký zase v tom, že štika se snadno utrne, starší kusy jsou chytřejší a už se tak snadno nachytat nedají.
Štika žije ve vodách s dostatkem skrýší. Jednak ve velkých nádržích, ale také v teplejších řekách nebo tůních. Základní podmínkou je dostatek potravy v podobě malých ryb.
Ideální pro lov štiky je brzký podzim, kde je voda akorát teplá. Tou dobou se nechají chytit jak okolo svých úkrytů u dna, tak i ve střední hloubce. V pozdnějším podzimu, kdy klesne teplota vody, se drobnější rybky stahují ke dnu. A štika s nimi.
Štika zásadně neloví (a nereaguje na nástrahy) v době, kdy se rychle blíží horší počasí – před bouřkou nebo ve studeném větru, který přináší ochlazení.
Štiku lze lovit několika způsoby: na přívlači, na plavanou se splávkem, na položenou. A podaří se ji občas chytit i muškařením. Vždy je nutné používat pruty s pevnější konstrukcí. A samozřejmě silnější vlasce, nejméně 0,25 mm. Štiky jsou totiž dost silnými rybami. Vyplatí se pevnější háčky, nejlépe 2 – 8.
Pokud nechcete lovit podměrečné jedince, pořiďte si spíše střední nebo větší nástrahy. Tím si totiž zajistíte zájem pouze větších kusů. Mezi umělými nástrahami na štiku jsou nejoblíbenější woblery, gumové nástrahy a rotační třpytky. A než s lovem vůbec začnete, ujistěte se u ostatních rybářů, že ve vodě, kde zrovna jste, opravdu štiky jsou.
-
Jak upéct štiku
Jak už jsme zmínili v prvním boxíku, není pečení štiky ničím složitým. Postačí pekáč, máslo, kmín a sůl. Nic víc totiž tato vynikající ryba nepotřebuje. Ale můžete i experimentovat a doplňovat maso o další ingredience. Zeleninu, brambory, rýži, ovoce, smetanu – je toho hodně k vyzkoušení.
Štiku lze péct naporcovanou anebo v celku. A pokud je v celku, dá se dobře naplnit nádivkou a péct v alobalu. Je pak opravdu šťavnatá a vynikající i pro ty, kdo rybám příliš neholdují.
-
Jak zabít štiku
Zabití štiky se nijak neliší od zabíjení jiných větších ryb. Prvním krokem musí být omráčení ryby úderem tupým předmětem do temene hlavy, nejlépe i s proražením kosti. Rány mohou být pro jistotu dvě.
Pak hned následuje vykrvení dvěma základními způsoby: buď přerušením páteře těsně za hlavou (nikde jinde) nebo vykrvení protětím žaber. Je možné podpořit vykrvení i přerušením ocasní tepny. Vykrvení je důležité pro zvýšení kvality masa. Tímto je ryba spolehlivě zabitá.
-
Jak vykuchat štiku
Kuchání štiky začínáme od ocasu, kdy ostrým nožem zajedeme k ocasním ploutvím a řezem postupně odstraňujeme celou kůží, až k hlavě. Takto to provedeme na celém povrchu ryby, zůstane ryba bez kůže, ale s ploutvemi.
Poté uřízneme ocas. A také všechny ploutve. Tu hřbetní a břišní je nutné vyříznout podélným řezem vedeným do tvaru písmene V. Ploutve vyrůstají z větší hloubky.
Posléze podélně prořízneme břišní stěnu od místa, kde byla břišní ploutev, až ke krku. Podřízneme žábra a odřízneme hlavu od těla. Poté rukou vybereme vnitřnosti z břicha ven. Tím je základní kuchání hotovo, následuje pak již jen případné filetování nebo porcování.
Dobrý den, nějaké video, jak stáhnou štiku, by nebylo? Z toho popisu jsem to moc nepochopil.
Odpovědět