Jak uchovat křen

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak uchovat křen

    Jak uchovat křen v lednici

    V lednici je několik způsobů uchování křenu, přičemž všechny mají jedno společné: křen musí být vždy dostatečně vlhký, aby nevyschnul. Takže může být v lahvi nebo v misce s vodou, může být zabalen v několika vrstvách tkaniny a ještě obalen mikrotenovým sáčkem, přičemž je nutné pravidelně kontrolovat, zda tkanina příliš nevyschla.

    Je i možnost menší a rovný křen zabalit do několika vrstev tkaniny a položit v lednici dozadu dolů do odtokové drážky. Tam je pravidelně zásobován vodou a v několika vrstvách tkaniny ani nenamrzne. Pokud je křen skladován správně, zvládne v lednici i rok.

    Zbytek nastrouhaného křenu je možné přimíchat do hořčice. Anebo k němu přimíchat sůl, ocet a trochu cukru. Výborný je i s přidáním kopru, jablka a mnohé další zeleniny.

  2. Jak uchovat křen v mrazáku

    Křen se dá úspěšně mrazit. Jen je nutné počítat s tím, že mrazením ztratí část svého řízu. Mrazíme buď celé omyté kořeny, nebo křen nastrouhaný. Ten smícháme s citronovou šťávou, aby nezačal tmavnout. Směsí naplníme nádobky nebo sáčky a dáme zamrazit.

    Pokud mrazíme kořeny celé, je nutné je pečlivě omýt kartáčem, nechat oschnout (ne příliš dlouho, někdy raději osušit tkaninou) a pak zabalit po jednom do potravinářské fólie. Jednotlivé kořeny půjdou pak snadno oddělit, i když budou zmrzlé na kost.

  3. Jak uchovat křen ve sklepě

    Uchovávání křenu ve sklepě se týká situace, kdy máme křen na zahradě a na podzim jej vyrýváme, abychom si ho přichystali k zimní spotřebě. V zimě, pokud mrzne, se totiž nedá do země ke křenu dostat.

    Křen v tomto případě rozdělíme na ten, co lze skladovat a na zbytek. Dobře se skladují kořeny, které jsou alespoň 20 cm dlouhé a alespoň 2 – 3 cm silné (v průměru). Kořeny neomýváme, jen je na sucho zbavíme zeminy. A pak je uložíme do vlhkého písku. Lze je dát nastojato, když máme dost vysokou nádobku, ale i naležato, když můžeme využít jen třeba plastovou bedýnku.

    Na dno dáme cirka deset centimetrů písku a řádně jej provlhčíme střičkou. Na to pokládáme kořeny křenu a zasypeme další deseticentimetrovou vrstvou písku a pak jej zase navlhčíme. Vrstev můžeme udělat několik, pokud rozměry bedýnky dovolí.

    Když dáváme křen nastojato, je nutné dole také mít vrstvu písku a provlhčit ji. Pak dáme další vrstvu písku, cca 5 – 10 cm a do ní budeme kořeny jakoby zapichovat. Nakonec vše důkladně prosypeme pískem a provlhčíme. Vlhkost písku kontrolujeme a během zimy přivlhčujeme, pokud je potřeba.

    Takto ošetřený a uskladněný křen vydrží celou zimu až do jara, je stále čerstvý a plný síly svých silic.

  4. Jak uchovat křen ve spíži

    Pokud nemáme pro křen místo v lednici, můžeme jej dát do seříznuté plastové lahve s vodou. A postavit na podlahu ve spíži, pokud možno na tmavé místo. Vodu je nutné kontrolovat, případně doplňovat.

  5. Jak naložit křen

    Nakládání křenu má mnoho vyzkoušených způsobů. Ten nejjednodušší je pouze křen s octem, cukrem a solí, samozřejmě s přídavkem vody. Křen nastrouháme na jemném struhadle a co nejdříve zakápneme octem, aby nehnědnul.

    Svaříme vodu, ocet a sůl, v poměru vody a octa 1:10. Sůl a ocet dodáme dle chuti – křen stejně budete většinou dávat do jiných pokrmů, kde výslednou chuť ještě doladíme (omáčky, pomazánky, saláty či polévky). Naplníme hotovou směsí skleničky asi 2 – 3 cm pod okraj a zavaříme klasicky na 80 stupňů cca 20 minut. Uchováváme na tmavém místě.

  6. Jak usušit křen

    Sušený křen lze také dobře využít v kuchyni. Doporučuje se na omáčku, hovězí vývar, jako příloha k vařenému masu, ke zvěřině, samotný nastrouhaný křen se pak hodí k teplým uzeninám, vepřovému ovaru, k přípravě křenové hořčice, do nakládaných okurek a červené řepy.

    Křen lze sušit vcelku, jen podélně rozříznutý, menší kořeny dokonce vůbec dělit nemusíme. Další možností je nakrájení na kousky nebo i nastrouhání. Větší kousky lze sušit v sušičce, ale pozor, teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů. Nejlépe je křenu venku na stinném, ale teplém místě.


H
Hrochová 27.09.2024 – 10:11

Nemá být poměr vody a octa. 10: 1 ?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak uskladnit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás