Jak vyčistit myčku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. září 2024
  1. Jak vyčistit myčku

    Jak vyčistit myčku

    Myčku musíme čistit pravidelně. Alespoň tedy filtr myčky, i se sítkem. Podle intenzity používání myčky čistíme jednou za 3 dny (u rodiny, kde se denně vaří), až jednou dva týdny (v domácnosti, kde se myčka používá jen na hrnky a skleničky).

    Jak vyčistit myčkuJakékoliv čištění myčky začneme tím, že vyndáme hlavní filtr (sítko) myčky. Propláchneme jej pod tekoucí vodou, vzít si můžeme i kartáč na nádobí a s použitím našeho prostředku na nádobí sítko řádně vydrhnout. Dobře poslouží i vyřazený kartáček na zuby. Jestliže máme prostředek s aktivním kyslíkem, stačí jej nasypat ve dřezu na rozdělaný filtr myčky, zacpat odtok dřezu a vše polít horkou vodou. Následný chemický proces vše vyčistí.

    Sítko je většinou složeno z minimálně dvou oddělitelných částí. Tak je oddělíme a čistíme vše zvlášť. Otvor, který vznikl po vyndání filtru, naplníme čisticím prostředkem, může to být i jedlá soda nebo specializovaný prostředek s aktivním kyslíkem. Nasypeme do odpadu a zalijeme horkou vodou. Myčka pracuje s vodou o teplotách přes 70 stupňů, na vyšší teploty je tedy dobře uzpůsobená.

    Tohle jako základní preventivní údržba stačí. Jednou za asi za 2 – 3 týdny, u nižší intenzity použití myčky tak jednou za 2 měsíce je vhodné vyčistit celou myčku, nejen filtr. Začněte v tomto případě opět čištěním filtru a také odpadu. Pak ho vraťte a vezměte další čisticí prostředek, kterým budete čistit myčku samotnou. Dejte ho do myčky a zapněte program intenzivního mytí.

    Tento postup většinou bohatě dostačuje k udržení myčky v čistotě a plné funkčnosti. Předpokladem dlouhodobého úspěchu je však stav nádobí, které do myčky vkládáme. Nádobí musí být bez pevných zbytků jídla. Nejlépe, když nádobí před mytím setřeme stěrkou. V tomto případě se totiž v myčce pak nemá co usadit.

    Důležité je i odstraňování případných papírů z obalů mytých nádob. Například papír na skleničce od výživy a podobně. I tento papír totiž může myčku dokonale zneprovoznit.

    Pokud i po vyčištění mytí myčka stále nemyje dobře, prohlédněte ramena a trysky, zda nejsou zanesené. Je nutné je sundat (podle návodu od výrobce) a důkladně prohlédnout. K čištění většinou stačí lázeň v octu či jedlé sodě, ale i v čističi. Poté propláchnout sprchou, respektive proudem vody.

  2. Jak vyčistit myčku bez chemie

    Otázkou je, co je „bez chemie“. Všechno na světě je totiž chemie, vše má své chemické složení, i čistá voda. Takže řekněme, že se podíváme na to, jak vyčistit myčku bez průmyslové a životnímu prostředí škodící chemie – čili ekologicky.

    Na výběr máme několik osvědčených prostředků, které jsou ekologické, ale přitom dobře čistí. Ano, je to klasický ocet a jedlá soda, také kyselina citronová. Použít však lze i sodu na praní.  Dokonce se soda na praní dá přepéct a vytvarovat do velikosti tablet do myčky. Myje pak velmi dobře.

    Na neškodlivé čištění myčky použijeme tedy ocet, kyselinu citronovou nebo sodu. Octu použijeme alespoň půl litru, sody cca 20 g, kyseliny citronové klidně i 100 g. Vložíme nebo vlijeme je přímo do myčky. Můžeme i kombinovat jedlou sodu a ocet nebo jedlou sodu a kyselinu citronovou.

    Pak už jen zapnout program na intenzivní mytí. Po asi hodině dodejte do myčky další várku octa nebo sody (byly spotřebovány při oplachu). A to je vše. Jakmile myčka domyje, nemusíte čekat na usušení, jen ji vynulujete a otevřete.

  3. Jak vyčistit myčku pomocí čističe

    Použití čističe na myčku je snadné. Sloupneme ochrannou fólii (pouze jednu vrstvu), vložíme do myčky, uzávěrem směrem dolů. Ale přitom na místo, kam dobře dostříkne proud vody, aby rozpustil ochranu na víčku a nechal čistič vytéci do myčky. Myčku zavřeme a zapneme intenzivní program mytí. To je vše.

  4. Jak vyčistit myčku octem

    Postupujte tak, jak je popsáno v prvním a následně druhém boxíku.

  5. Jak vyčistit myčku kyselinou citronovou

    Postupujte tak, jak je popsáno v prvním a následně druhém boxíku.

  6. Jak vyčistit myčku jedlou sodou

    Postupujte tak, jak je popsáno v prvním a následně druhém boxíku.

  7. Jak vyčistit myčku od vodního kamene

    Vodní kámen trápí myčky tam, kde je tvrdá voda. Vynikajícími pomocníky s vodním kamenem jsou ocet a kyselina citronová. Jednou za čas tedy nechte myčku na prázdno mýt právě s octem nebo kyselinou citronovou. Postupujte podle návodu z prvního a druhého boxíku.

    Vodní kámen se dá ´úspěšně odstranit i s použitím mycích prostředků, které jsou k tomuto účelu přímo vyrobeny. V takovém případě postupujte podle návodu uvedeného na obalu výrobku nebo na jeho příbalovém letáku.

  8. Jak vyčistit myčku od mastnoty

    Mastnoty se dá zbavit jednak pomocí čističe myček, jednak také pomocí sody nebo i octa. Nejdříve je nutné vyčistit filtr a odpad myčky (viz první boxík), pak dát do myčky zvolený čisticí prostředek a zapnout program intenzivního mytí.

  9. Jak vyčistit myčku ekologicky

    Ekologické čištění myčky najdete v prvním a druhém boxíku, prostředky pro ekologické mytí, tedy ocet, soda nebo kyselina citronová, jsou uvedeny ve druhém boxíku, i s návodem na jejich snadnou aplikaci.

  10. Jak vyčistit myčku levně

    Levné čištění myčky je to ekologické. Zejména při použití octa nebo sody. Hlavně v případě, kdy máte možnost kupovat sodu bez obalu (nákup do vlastních nádob), která je ve výsledku mnohem levnější. Návod na ekologické mytí čištění myčky najdete v prvním a druhém boxíku.

  11. Jak vyčistit ucpanou myčku

    Pokud se myčka ucpe, není možné, aby dále pracovala. Nahlásí chybu a už se ani nehne, dokud závadu neodstraníte. Je takto naprogramovaná, aby chránila vaši domácnost před přetečením. Pokud je myčka ucpaná, kontrolky většinou nahlásí, kde k tomu ucpání došlo.

    Většinou se jedná o ucpaný odpad, což mívá snadné řešení. Odpad můžeme uvolnit buď mechanicky, tedy pomocí zvonu na odpady nebo třeba tím, že odpad odšroubujeme (po odstavení myčky) a propláchneme. To je však odbornější zásah.

    Chemická cesta spočívá v čističi odpadů, který se přelévá vroucí nebo horkou vodou. Je nutné vyndat filtr a sítko, pokusit se vylovit případné tuhé usazeniny a pak do odpadu nasypat čistič odpadů, zalít horkou vodou, ihned zavřít myčku a nechat pracovat. Jakmile vše trochu zchladne a plyn se usadí (pozor, může poškodit dýchací cesty i oči), zkusíme zapnout odčerpání vody. Pokud se usazenina rozpustila (což by měla), bude myčka fungovat i nadále.

    Pokud je ucpání v přívodu vody, může jít o vodní kámen. V tomto případě je nutné přívod vody rozebrat a hadici případně vyměnit. Neuškodí zásah odborníka, který také poradí jak na to, aby se situace již neopakovala.

  12. Jak vyčistit filtr myčky

    Filtr myčky je ono složené sítko, které se nachází na dně myčky a které dělá základní filtraci vody v myčce před její recyklací a znovu puštěním do ostřikovacích ramen. Ano, myčky dnes bohužel recyklují vodu na mytí nádobí, což mnohdy způsobuje velké problémy s jejich zanášením.

    I proto je nezbytně nutné jednak dávat do myčky nádobí bez pevných zbytků jídla, jednak pravidelně filtr myčky čistit. Podrobný popis, jak to udělat, najdete v prvním boxíku. V podstatě lze použít saponát a kartáček na zuby a důkladně čistit pod tekoucí vodou, nebo mít koupený prostředek s aktivním kyslíkem, který jen na sítko (umístěné do zašpuntovaného dřezu) nasypete, zalijete horkou vodou, chvíli počkáte a je hotovo.

  13. Jak vyčistit odpad u myčky

    Odpad je ta část myčky, která se nachází pod filtrem. Může se ucpat pevnými zbytky jídla, ale bohužel někdy i vodním kamenem, pokud nepoužíváte sůl do myčky. Tím se ale dost riskuje.

    Na čištění odpadu většinou stačí přípravek k čištění odpadu, který se do něj nasype či nalije a posléze zalije horkou vodou. Někdy může pomoci jen prošťouchnutí zvonem. V případech velkého ucpání, kdy nechcete použít chemii, je možné odšroubovat odpadní hadici a propláchnout ji. Pozor ale na vodu z odpadu i z hadice, dále na správnou instalaci zpět na místo. Myčku je nutné pro tento zásah vysunout z kuchyňské linky.

  14. Jak vyčistit ramena a trysky myčky

    V tomto případě budeme potřebovat i trochu praktické šikovnosti. V návodu od výrobce je nutné si najít postup, jak se ramena z myčky vyndávají. Většinou se šroubují, někde jsou i jen nacvaknutá. Po vyndání je namočíme do octa nebo do průmyslového čističe, projedeme kartáčem na nádobí nebo čímkoliv jiným, co pomůže nečistoty z ramen uvolnit. Někdy je potřeba použít pinzetu a pevné částečky povybírat.

    Po octové lázni nebo lázni v sobě či v čističi pomůže sprcha plným proudem vody. A pak už jen stačí nasadit ramena zpět. Prevencí ucpání ramen je mnohem důležitější než jejich následné čištění. V čem spočívá? Dávat nádobí do myčky bez pevných zbytků jídla. A pravidelně myčku čistit jak v oblasti filtru, tak celý její vnitřní prostor, jak bylo popsáno v boxících č. 1 a č. 2.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás