7 triků, jak ušetřit za dětské pleny
- Dnes jsou nejrozšířenější dva typy plen – látkové a jednorázové
- Mezi maminkami probíhají nekonečné diskuse, které pleny jsou lepší a proč
- Množství výhod a nevýhod mají oba dva druhy – k tomu se v oblasti látkových plen neustále inovuje a vylepšuje, takže i výběr mezi nimi začíná být náročný na informace
Náklady na dětské pleny tvoří v rodinném rozpočtu velmi významnou položku, kterou nelze jednoduše vyškrtnout. Počítat s ní je nutné zhruba do dvou let věku dítěte, na noc ale třeba i déle. Tempo vývoje mozku a jeho schopnosti udržet v noci moč jsou u každého dítěte odlišné. Přesto existuje několik tipů a triků, jak za pleny ušetřit.
-
Jednorázové plenky nakupujte v akci
Ať už jste se rozhodli používat jednorázové (papírové) pleny po celou dobu, nebo třeba jen na cestování či na návštěvy u lékaře, upřednostňujte jejich nakupování v akcích a do zásoby. Dětské pleny jsou specifické tím, že téměř dvě třetiny se jich prodají při slevových akcích. V rámci nich se tak jedná o vůbec nejčastěji zlevňované zboží.
Na balíku jednorázových plen se dá ušetřit 100–130 Kč. Na zlevněné plínky v supermarketech, hypermarketech nebo v sítích drogerií vás zdarma upozorní Kupi.cz. Při nákupu si jen dejte pozor, ať nekoupíte příliš velké množství plen ve velikosti, ze které dítě zanedlouho vyroste. Je lepší dávat dítěti plenu o velikost větší – díky suchým zipům ji dobře upravíte pro velikost dítěte, než o velikost menší.
Vždy si cenu balení přepočtěte na jeden kus pleny. Výrobci prodávají několik velikostních balení plen, aby mohly být neustále některé v akci. A ne vždy se je vyplatí nakupovat.
-
Seberte odvahu a pořiďte si látkové pleny
Pořízení látkových plen je často spojeno s obavami maminek z toho, že by je jednak neuměly používat, jednak nestíhaly prát a hlavně by ztratily velkou část pohodlí, které poskytují pleny papírové.
Pohodlí při používání látkových plen je o kousek menší, než v případě plen papírových. Ale pokud chceme šetřit, látkovými plenami zvládneme uspořit během růstu dítěte desetitisíce.
Látkové pleny ve formě plenkových kalhotek jsou dnes navíc už tak vylepšené, že přebraly mnoho vlastností od plen papírových. Jde zejména o vkládací látkové vložky, které jsou ušité z extra savých materiálů, ale přitom jednoduše pratelné v pračce. Nic se nežehlí.
Takže jen spolu sepnete látkovou vložku a obalové plenkové kalhotky, na ně ještě vložíte separační vložku z netkané textilie (stojí pár haléřů a pokud dítě jen čůralo, je po vyprání znovu použitelná). Separační vložka zajistí jednu úžasnou věc: funguje jako filtr, takže stolice dítěte se nedostane přímo na látkovou plenu. Hustá část zůstane na separační vložce, takže tu při přebalování jen sbalíte a vyhodíte. Tekutá číst se vsákla do pleny, tu hodíte do kýble na pleny naplněného vodou. Před praním zhruba vymácháte a se zbytkem už si pračka poradí. Pak jen pověsíte a je hotovo.
Látkové pleny mají ještě jednu obrovskou výhodu – jsou objemnější, takže drží kyčle miminka ve správné poloze.
-
Látkové pleny si pořiďte od příbuzných nebo známých
Pořízení látkových plen, zejména v podobě plenkových kalhotek, je poměrně finančně náročné. Ale jen z počátku – první investice. Pak už za pleny nedáte ani korunu – pouze za separační vložky a tedy ještě za praní v pračce. Výsledkem ale opravdu jsou ušetřené tisíce.
Ušetřit za nákup látkových plen můžete prostě jen tím, že využijete ty po odrostlých dětech vašich příbuzných či známých. Finanční úspora dosáhne až několika tisíc korun.
-
Ušijte si látkové pleny sami
Manuálně zručné maminky si mohou látkové pleny ušít samy z odstřižků látek, jež se dají koupit již za pár korun. Sada 50 kusů plínek se tak při započtení látky, nití a gumy dá pořídit do 500 Kč.
Svrchní kalhotky raději vždy kupte – vybírejte co nejkvalitnější, tedy z materiálů, které sice nepropustí tekutinu, ale dokáží větrat. Větrání je velmi důležité proto, aby se v pleně nemohly tolik množit nežádoucí mikroorganismy.
Toto je i nevýhoda papírových plen – maminky často hřeší na to, že jedna papírová plena dlouho saje. To je sice pravda, ale mikroorganismy se v ní množí stejně rychle jako kdekoliv jinde. Látkové pleny jste nuceni měnit mnohem častěji, proto i zadeček dítěte je ve větším bezpečí i pohodlí.
-
Místo vlhčených ubrousků používejte separační vložky na pleny
Separační vložky na pleny jsou úžasně jemným materiálem – když jednu namočíte ve vlažné vodě, máte dokonalou žínku pro omytí dětského zadečku. A opakovaně použitelnou. Takže i výdaje na vlhčené ubrousky najednou prostě nejsou. Další peníze ušetřeny – a to i pro maminky, které používají papírové pleny.
-
Naučte dítě co nejdříve chodit na nočník
Čím dříve se dítě naučí používat nočník, tím dříve vám klesne spotřeba nových plen. Proto tento návyk vštěpujte svému dítěti co nejdříve, např. již okolo 18. měsíce života, nejlépe přes léto.
Ale dítě s nočníkem seznamujte mnohem dříve. Kupte nový (investice ani ne 100 Kč) a nejdříve mu jej dejte do místnosti k prozkoumání. Postupně vysvětlujte, popisujte a zkoušejte dítě na nočník posadit. A hlavně s sebou brávejte dítě na záchod, aby vidělo, že po něm nechcete nic extra.
Pokud budete používat látkové pleny, máte další výhodu v kapse – když přestanete dávat separační vložku, dítě bude vnímat mokro v pleně a bude mu to nepříjemné. I látkové pleny mohou mít svrchní kalhotky na gumu, takže pohodlí používání je podobné jako u kalhotek papírových.
-
Dítě, co umí chodit na nočník, je schopné i smrkat
Nezapomínejte na jednu důležitou věc. Ve stejné době, kdy v mozku dozrává schopnost regulovat vylučování, vyvíjí se i schopnost smrkání.
Čím dřív dítě naučíte smrkat, tím dřív bude schopné lépe bojovat se všemi nachlazeními. Ve výsledku ušetříte dítěti mnoho nepříjemností s odsávačkou nebo záněty a antibiotiky. Sobě ušetříte finance za léky a spoustu nervů.
Zatím žádné komentáře