Jak léčit opar
-
Jak léčit opar na rtu
Opar na rtu je jednak nevzhledný a jednak bolestivý. Zbavit se ho není zcela snadné, infekce ve většině případů musí proběhnout celá. Tělu nějakou době zabere, než viry zpacifikuje a uspí. Zcela je vyhnat ven už tělo nakažené herpes virem nedokáže. Ony totiž přežívají v tzv. gangliích periferních nervů. To jsou shluky nervových buněk. A sem bílé krvinky radikálně zaútočit nemohou.
V gangliích viry spí a čekají na příležitost – na oslabení našeho organismu. K tomu stačí nachlazení nebo i jen trocha stresu. Brzy začne pálení na rtu nebo v nose, případně na genitáliích. A později se vyrazí klasický puchýřek.
Infekci sice jen tak nezastavíme nebo neukončíme, ale můžeme si její průběh výrazně zmírnit. Avšak pozor! Kdo pozná vznikající opar v prvních hodinách, ten ho opravdu může zastavit! Pomůže čerstvá aloe vera nebo mast z lékárny. Víz další text. Co celkově pomůže v boji s oparem? Co uleví od nepříjemného pálení?
Klid, tuk, bylinky
Základní předpoklady úspěšné léčby oparu jsou klid (nesahat), tuk (promašťovat) a bylinky (léčit nebo alespoň zklidňovat). Místo, kde se opar nachází, nesmíme zatěžovat dotyky rukou, ani druhým rtem, natož jazykem. Nedráždit jej, aby nedošlo k prasknutí puchýřku. Jinak totiž hrozí roznesení infekce na větší plochu. A když budou viry na rukou, tak roznesení i na jiné lidi.
Ve velké míře pomohou oplachy postiženého místa heřmánkem nebo šalvějí. A to i tehdy, když jde o opary genitální. Pro úlevu je možné brát léky proti bolesti – hlavně genitální opary totiž výrazně a dlouhodobě bolí.
Místo, kde je vysetý opar, musíme udržovat řádně promaštěné. Jednak nebude tolik bolet, protože kůžička na povrchu bude pružnější. A jednak se na minimum sníží riziko prasknutí puchýřku. K mazání můžeme použít jakékoliv přírodní látky (včetně sádla) nebo i bílou vazelínu.
Pokud opar nezmizí po domácí léčbě ani za 2 týdny, je nutná návštěva lékaře!
Léčení oparu přípravky z lékárny
V lékárně lze koupit několik mastí a přípravků na pomoc s oparem. Jde o takzvané acycloviry v mastičce, tedy látky působící proti virům způsobujícím opar. Ale tady je nutné vědět, že fungují jen v první fázi, než vznikne puchýřek. Mastit musíte, když pocítíte první pálení. Jakmile se puchýřek vytvoří, mast jeho hojení už nijak neurychlí.
Když je opar vážnější, může lékař pomoci infuzemi nebo tabletami. Léčbu je však nutné zahájit včas. Proto pokud máte pocit, že se infekce v podobě oparu nemá k lepšímu, vyhledejte co nejdříve lékaře. Viry se v pozdějším stádiu infekce (po více než 14 dnech nezlepšení situace) totiž mohou stát nekontrolovatelnými.
Kouzelná aloe
Podobně jako acyclovirové masti působí i sukulent – vodnatá rostlinka s názvem aloe vera. Je velmi nenáročná na životní podmínky, takže si ji snadno můžete pěstovat doma za oknem. Při prvních pocitech pálení jakoby na opar jen uřízneme kousek listu aloe a vymačkáme z něj dužninu. Tau pak hned přikládáme na postižené místo, opakujeme několikrát denně.
Nebo lístek aloe mačkáme přímo na pálící místo. Pokud začneme včas, puchýřky se ani neobjeví. Pokud však puchýřky už máme, aloe nijak nepomůže. V tomto případě už jen mastíme co nejmastnějším krémem určeným pro styk s ústy.
Radikální zásah proti puchýřkům
Když už přeci jen ty nechtěné puchýřky máte a nebojíte se trochy bolesti, je možné puchýřky uměle prasknout a vysušit je alkoholem a tea tree olejem. Jak na to? Na kosmetický tampon dáme alkohol a puchýřky s ním třeme tak dlouho, dokud neprasknou. Mějte na paměti, že alkoholu tu musí být dost, aby viry, co jsou v tekutině pod povrchem puchýřku, byly hned zneškodněny. Pozor, opravdu to bolí. Alkohol můžete nahradit i propolisem.
Po operaci s názvem „prasknutí puchýřku a vytlačení jeho tekutiny“ ošetříme místo tea tree olejem. A hned na ošetřované místo namažeme například lékařskou vazelínou nebo řepíkovou, případně panthenolovou mast. Mastíme později i strup, ale už v menší míře, aby mohl být pevnější a lépe ochránit nově rostoucí kůžičku. Díky maštění se strup neudělá příliš vysoký. Takže nebude tolik razit do okolí.
Před a po tomto zásahu, ale také před a po každém maštění oparu je nutné se pečlivě mýt ruce!
-
Jak léčit opar pod nosem
V případě oparu pod nodem postupujeme v podstatě stejně jako s oparem na rtu. proto nahlédněte do předchozího boxíku.
-
Jak léčit strup po oparu
Strup po oparu chrání novou pokožku, která teprve roste. Je jemňoučká, tedy snadno zranitelná. Při poškození se skrze ni mohou do těla dostat další viry a baterie. Proto čím déle budete strup mít, tím lépe pro vás. Estetický dojem sice nic moc, ale zdravotní hledisko perfektní. Čemu dáte přednost?
Strup by se měl celou dobu trochu promazávat, aby byl pružnější a lépe plnil svou roli. Když totiž vyschne, tak i ztvrdne. A může se snadno utrhnout nebo prasknout. To způsobí krvácení a prodloužení doby léčení.
-
Jak zabránit množení virů způsobujících opar, a přenosu infekce
K tomu jsou nutné základní kroky, které zvládne každý: pravidelně si mýt ruce po jakémkoliv kontaktu s postiženým místem, zejména po mazání oparu. Dále udržovat puchýřky a strup celistvé, aby nepraskly a nemohla se tekutina s viry šířit dál.
Samozřejmě mějte vždy sklenici a hrníčky jen pro sebe. Tělesný kontakt omezte na minimum. A pokud jsme maminkou od miminka, noste roušku, na ruce používejte dezinfekční gel. Zejména u miminek je opatrnost na prvním místě.
-
Jak předcházet oparu
Předcházení oparu tkví v několika krocích. Jednak se vyhýbat blízkému kontaktu s lidmi s oparem. Nutné je zabránit i používání stejného ručníku, skleniček, hrníčků, lahví na pití, ovšem i balzámů na rty nebo rtěnky.
Pokud jste opar již někdy měli, máte viry v sobě. A čekají na příležitost. Je proto nutné, abyste se vyhýbali oparovým spouštěčům. K nim patří nachlazení, ofouknutí v průvanu, klimatizace, stres, ale také přílišné slunění, opalovací krémy, nedostatek vitamínu B, případně najednou příliš velká fyzická zátěž (bez předchozího tréninku).
Ke spouštěčům oparů patří i alkohol, kouření, nedostatek tekutin, nedostatek pohybu a nedostatek spánku. Důležitá je pro každého nositele oparového viru proto pestrá strava a minimalizace stresu. U žen může opar vznikat pravidelně v souvislosti s menstruací. A často je též následkem vysoké horečky.
Vysoce nebezpečný je opar jak pro plod, novorozence a kojence, tak také pro všechny lidi, kteří trpí atopickým ekzémem. Zvlášť opatrní musejí na opary být lidé s poruchami imunity následkem nádorových onemocnění. A samozřejmě i lidé čekající na transplantaci.
-
Jak léčit pásový opar
Léčba pásového oparu je vlastně podobná jako léčba oparu na rtu nebo v nose (první boxík). Horší je pásový opar v tom, že je na větší části těla. Postižené místo je nutné důkladně promazávat, nejlépe přípravky s vitaminem E. A následně místo překrýt, aby bylo chráněno.
Postižené místo se nesmí škrábat ani nijak jinak dráždit. Onemocnění je bolestivé, proto se vyplatí užívat přípravky na tlumení bolesti. Pásový opar by měl být léčen pod dohledem lékaře, aby včas mohl odhalit případné vážnější stavy.
Pásový opar bohužel může napadnout i oči, uši, mozek nebo velkou část těla. V těchto případech je nutná hospitalizace a léčení infuzemi. Lidem s nižším stupněm imunity se též doporučuje očkování stejnou látkou, která zabraňuje onemocnění neštovicemi. Jde totiž o stejný typ viru.
Zatím žádné komentáře