Jak léčit rýmu
-
Jak léčit rýmu a ucpaný nos
Rýma a ucpaný nos vyžadují teplo, klid, spoustu tekutin. A také podpůrné látky, které pomohou nosní sliznici jednak zvlhčit a jednak splasknout. K tomu nám pomáhají různé prostředky.
Na léčení rýmy jsou vhodné bylinkové čaje, denně alespoň tři litry, raději více. Viry způsobující rýmu totiž můžeme velkou dávkou pití rychleji vyčurat. Navíc bude mít dělo dost tekutin pro vlhčení sliznic, které je k léčení nezbytné. A bude vás i méně bolet hlava. Více tekutin pomůže také naředit hleny a uvolnit i ucpanou rýmu.
Do bylinkového čaje se vyplatí přidat skořici a hřebíček. Obě tyhle přírodní zázraky totiž dokáží desinfikovat sliznice a ředit hleny. Umějí i splasknout oteklou nosní sliznici. Tím značně zmírní průběh infekce. Těhotné ženy se však musejí zejména skořici vyhýbat (pokud je ve větším množství).
Mnoho lidí používá kapky do nosu. Ty sice krátkodobě pomohou s oplasknutím sliznice, ale dlouhodobě založí problém se závislostí sliznice na těchto látkách (přestanou fungovat). Lepší je používat pouze slanou vodu (mořskou nebo minerální). Ta naředí hleny, zvlhčí sliznici a celkově uleví.
Během trvání rýmy je možné užívat léky proti bolesti hlavy, která často bývá průvodním znakem rýmy. Rýma se může dostat i do očí. Tehdy se doporučuje začít i léčbu očí, nejlépe k tomu určenými očními kapkami.
Rýma vždy mívá dvě stadia – první je rýma vodnatá, která trvá jeden až dva dny. Pak se výtok z nosu postupně zahušťuje, někdy vlivem přítomnosti bakterií i zezelená. Jakmile je z těla vypuzen veškerý hlen související s rýmou, lze mluvit o vyléčení rýmy. Samotná léčba trvá 1 – 3 týdny, podle intenzity a druhu infekce.
Poměrně novou bylinkou v ČR na boj s rýmou je tzv. rýmovník. Jeho lístky se rozemnou a vloží do nosu, kde působí jejich léčebné látky. Menším dětem stačí čichat k rozmělněnému lístku rýmovníku. Dá se z něj uvařit i vynikající čaj. Jen pozor, má uspávací účinky.
Mnoha lidem se při rýmě osvědčila homeopatika. Při prvních příznacích rýmy (pálení nosohltanu a čípku) začít každou hodinu cucat tabletku Coryzalia. Maximálně osm tabletek denně. Během léčby postupně prodlužovat intervaly podání a snižovat denní dávku až do úplného vyléčení. Toto homeopatikum již bývá běžně dostupné ve většině lékáren.
-
Jak léčit zaraženou rýmu
Zaražená rýma je rýma usazená v dutinách, která však nechce ven. Nejsnadnějším způsobem jejího uvolnění je vykýchání. A k tomu dobře poslouží mletý pepř – řádně se ho nosem nadechnout (jen pozor na oči). Po dávce pepře bude následovat několik mohutných kýchnutí, která většinou rýmu spustí. Kdo trpí inkontinencí, ať provádí tuhle anabázi rovnou na toaletě.
Dalším způsobem uvolnění je napaření. Tedy inhalace par z horké vody, do které se kápne tea tree olej nebo se v ní vyvaří šalvěj, heřmánek či již zmíněný rýmovník. Pefektně funguje i rozmarýn nebo tymián. Pozor však na příliš horkou páru! Při inhalaci je dobré si překrýt hlavu třeba osuškou, aby pára zůstávala co nejdéle na jednom místě a vy jí mohli tedy vdechnout co největší množství.
Zaražená rýma se musí naředit. Dalším rokem ředění je pití velkého množství tekutin. A užívat můžete prostředky k ředění hlenu, ať bylinkové, nebo chemické. Obojí jsou běžně a volně k mání v lékárnách, recept netřeba.
Během rýmy nesmí prochladnout hlava ani obličej. Tedy pokud musíte ven, vždy s teplou pokrývkou hlavy. Když je extrémní počasí, vyplatí se i šátek přes obličej. Pokud během trvání rýmy prochladne hlava či obličej, mohou nastat velké komplikace, dokonce s celoživotními následky. Rýma se může rozrůst do vážných zánětů, například zánětu trojklanného nervu.
A abyste nenakazili ostatní v rodině nebo kolegy v práci, je vhodné, abyste nosili roušku.
-
Jak léčit vodnatou rýmu
Vodnatá rýma je první fáze rýmy, která se dá léčit většinou jen tlumením bolesti spojené s rýmou (bolest hlavy a postižených sliznic). Dále pitím velkého množství bylinkových čajů a vlhčením sliznice slanou vodou. Mnoha lidem se osvědčilo homeopatiku Coryzalia.
Brzy rýma přejde do druhého stádia – hlen se zahustí.
-
Jak léčit hustou a zelenou rýmu
Hustá rýma je druhým stádiem rýmy. Pokud zezelená, je to způsobeno přítomností bakterií. Ty mají žlutou a modrou barvu, výsledný efekt je tedy v různých odstínech zelené, někdy až šedé. Pokud je rýma hnědá, znamená to, že sliznice krvácí.
Hustou a zelenou rýmu léčíme tak, jak je popsáno v prvním boxíku.
Pokud se k zelené rýmě přidají úporné bolesti, kašel a horečky, je nutné navštívit lékaře. Tohle už totiž není jen rýma, ale nasedly i další bakterie způsobivší zhoršení stavu. Je na rozhodnutí lékaře, zda vás bude jen sledovat nebo nasadí antibiotika.
-
Jak léčit rýmu v těhotenství
Rýma v těhotenství má o něco omezenější spektrum léčení. Na bolest je možné brát paralen. Ve druhém trimestru i acylpyrin. Ibalginu a jiným druhům brufenů je lépe se vyhýbat.
Také se vyhněte bylinkám, jako je šalvěj nebo tymián. Ani skořice nemusí působit vždy jen pozitivně. Omezovat se nemusíte se sprejem nebo kapkami mořské či minerální vody do nosu. Pomohou i běžné bylinky v čaji. A zmíněná homeopatika (první boxík).
Zhoršení průběhu rýmy vždy konzultujte s lékařem.
-
Jak léčit rýmu u kojence nebo novorozence
Kojenci mají velkou nevýhodu v tom, že nemohou být ve vertikální poloze. Hleny jim proto málo stýkají dolů. A když už stečou, často miminko dusí. Proto je nutné pravidelně odsávat hleny, o to pravidelněji prostříkávat nos slanou vodou nebo minerálkou k tomu určenou.
Vynikajícím prostředkem na ředění hlenu je například Libenar, tedy čištěná voda se solí. Naředí hled, který snadno steče do krku, ale miminko tolik nedusí, protože jej dokáže spolknout. I odsávání hlenů jde po aplikaci Libenaru mnohem lépe.
Během rýmy se snažte miminko častěji dávat na „koníčka“, tedy na bříško, aby hleny mohly stékat rychleji. Na spaní zajistěte miminko do polohy na boku – hleny jej nebudou tolik dusit.
Výborné bylinkové oleje, kterými se miminkům promastí nosík (nanést na vatovou tyčinku a vytřít v nosíku). Bylinky jednak uvolní sliznici, jednak ji díky oleji promastí a zvlhčí. Navíc vytvoří prostředí, kde se virům i bakteriím hůře množí.
Pokud to jen trochu jde, dávejte miminku častěji napít – nejlépe kojením. Ženské tělo je dokonalé v tom smyslu, že když se na kůži prsou dostanou sliny miminka i s viry a bakteriemi, které způsobující probíhající infekce, látky se vstřebají přes kůži do krve – a žena začne tvořit obranné látky. Pitím mateřského mléka je miminko od maminky získá – a může se mnohem snadněji vyléčit. Jestli nekojíte, tak nabízejte bylinkové čaje.
Na noc je dobré pověsit na postýlku ponožku nebo pytlíček c čerstvě rozkrájenou cibulí. Díky ní se bude miminu i v noci dobře dýchat. Pomáhá také v místnosti postavit hrnec s horkou vodou, ve které je tymián a/nebo rozmarýn. Jen pozor na bezpečnost členů rodiny!
Pokud se miminku přemění vodnatá rýma na rýmu zelenou, je lépe s ním navštívit lékaře.
-
Jak léčit rýmu u batolete
U batolete můžete v podstatě postupovat stejně jako u sebe. Batole už stojí nebo alespoň klečí, hodně je samo na bříšku. A tak i rýma mívá lepší průběh, není tolik dušeno stékajícími hleny. Pokud jde o batole již starší a méně divoké, můžete mu pod přísným dohledem dávat i homeopatika. Vždy však pozor na nebezpečí jejich vdechnutí.
Batolata už mohou brát i různé přípravky na ředění hlenu. A když nejsou alergici, nemají ani omezení s bylinkami. V noci také mohou inhalovat cibuli či tymián (viz předchozí boxík věnovaný miminkům).
Pokud se batoleti přemění vodnatá rýma na rýmu zelenou, přičemž se celkově zhorší průběh infekce, je lépe s ním navštívit lékaře.
Zatím žádné komentáře