Jak uvařit hrách
-
Hrách
Při vaření hrachu hodně záleží na tom, jaký konkrétní hrách budeme v kuchyni používat. Jestliže totiž sáhneme po hrachu neloupaném, je více než vhodné ho před samotným vařením, nejlépe přes noc, namočit do vody (minimálně na 6 – 8 hodin). Hrách loupaný, ať už zelený nebo žlutý, rozhodně namáčet nemusíme. Je už totiž zbaven tvrdé slupky.
Jestliže máme při konzumaci luštěnin problém s nadýmáním, lze tomu předejít několika způsoby. Prvním způsobem je konzumace loupaných luštěnin. Slupka totiž obsahuje nestravitelné sacharidy (oligosacharidy). A právě tyto nestravitelné sacharidy způsobují již zmíněné nadýmání.
Dále je nutností neloupané luštěniny před vařením namáčet a poté dostatečně dlouho vařit. Vodu, ve které luštěniny namáčíme, vždy slijeme a při vaření použijeme novou. Vhodné je také konzumovat luštěniny v menším množství častěji.
Nadýmání lze zmírnit i pomocí vhodně zvolených bylinek. Při vaření tak přidáváme k luštěninám např. kmín, bazalku, majoránku, saturejku nebo třeba mořskou řasu.
-
Jak uvařit hrách
Obecně vaříme hrách v dvojnásobném až trojnásobném množství vody. Před samotným vařením ho (pokud se chystáme vařit hrách loupaný, který předem nenamáčíme) probereme a propláchneme. U hrachu platí, že méně je více. Vody tedy použijeme menší množství (ale pořád výše zmíněné) a podle potřeby přilejeme k hrachu do hrnce během varu horkou vodu. Počty jsou tu jednoduché – hrách musí být vždy ponořen. Vaříme na mírném ohni, před koncem varu osolíme.
Hrách zelený potřebuje ke svému uvaření o trochu méně času než hrách žlutý. Jedná se o zhruba 10 minut. Čiliž loupaný hrách zelený nemusíme namáčet, pouze propláchneme a jeho doba varu bude zhruba 40 minut. Žlutý budeme vařit 50 minut.
-
Jak uvařit hrachovou kaši
Vcelku jednoduše. Hrách uvaříme dle postupu z druhého boxíku. Zatímco se vaří, v pánvi na sádle dozlatova osmahneme cibuli. Po uvaření hrachu ho rozmixujeme tyčovým mixérem do kašovité konzistence a okořeníme (česnek, majoránka, sůl). Na talíři ještě pekně hrachovou kaši ozdobíme osmaženou cibulkou. Dobrou chuť.
K hrachové kaši je možné podávat i např. uzené maso, klobásu nebo volské oko.
-
Jak uvařit hrachovou polévku
Postup může být stejný, jako když chceme vařit hrachovou kaši. Jenom budeme při vaření potřebovat více vody, abychom po umixování uvařeného hrachu neměli místo polévky kaši. Polévku podáváme s krutony.
Dalším možným postupem je osmahnout na sádle cibulku, přidat pokrájenou mrkev, ještě krátce orestovat, zalít vodou, přidat polovinu množství zeleného hrachu, na kostky nakrájený brambor a zhruba půl hodiny povařit. Po uplynutí času přidáme do polévky druhou polovinu hrachu a vaříme dalších 30 – 40 minut. Při tomto postupu již nemusíme nic mixovat.
-
Jak uvařit žlutý hrách
Loupaný žlutý hrách vaříme zhruba 50 minut. Neloupaný hrách namočíme přes noc, vodu druhý den slijeme, přidáme novou a dáme vařit.
-
Jak uvařit zelený hrách
Zelený hrách se vaři stejně jako žlutý, ale má o pár minut kratší dobu varu (celkem asi 40 minut). Od žlutého se liší chutí – má totiž lehce sladší chuť.
Zatím žádné komentáře