Obálky s pruhem → Zelený? Modrý? Červený? Fialový?
- Zelený pruh na obálkách využívá veřejná správa
- Modrý pruh používá státní správa na méně důležitých psaních
- Červený pruh na obálce označuje velmi důležité psaní
-
Obálka se zeleným pruhem
Co znamená dopis se zeleným pruhem?
Obálky se zeleným pruhem jsou využívány veřejnou správou, všechny zásilky jsou zasílány doporučeně s dodejkou. To znamená, že musíte převzetí obálky podepsat, toto potvrzení následně obdrží odesílatel.
Úřední psaní může být posíláno do vlastních rukou výhradně jen adresáta.
Důležité je, že i když bude obálka se zeleným pruhem pouze vhozena do schránky, považuje se 11. den za doručenou. Jinými slovy – není možné se vymlouvat, že nedošlo k doručení či převzetí úředního psaní.
Kdo zasílá dopis se zeleným pruhem?
Obálky se zeleným pruhem používá např. soud pro zasílání soudních výzev, platebních rozkazů, při nařízení exekuce nebo v rámci předvolání k soudnímu jednání. Může ji také zaslat také policie, katastrální úřad nebo upozornění na nedoplatek za koncesionářské poplatky.
Obálka je běžně dostupná v prodeji, použít ji může také běžná firma.
-
Obálka s modrým pruhem
Co znamená dopis s modrým pruhem?
Obálky s modrým pruhem používají orgány veřejné správy – obecní úřad, soud, škola, živnostenský úřad atd.
Jedná se o informační psaní, které nebývá tak důležité. Převzít ho na rozdíl od psaní s červeným pruhem může i určený zmocněnec – manžel či manželka, rodiče, děti nebo třeba soused. I přesto je při převzetí třeba podepsat dodejku, která je zpětně zaslána odesílateli.
Na obálku s modrým pruhem lze ručně dopsat “Do vlastních rukou”, v důsledku čehož začne plnit roli obálky s pruhem červeným.
Kdo zasílá dopis s modrým pruhem?
Úřední psaní s modrým pruhem může zaslat katastrální úřad, finanční úřad, ministerstvo financí nebo ministerstvo vnitra. Tato obálka je v běžném prodeji, zaslat vám ji tak může prakticky kdokoliv.
-
Obálka s červeným pruhem
Co znamená dopis s červeným pruhem?
Obálka s červeným pruhem dává adresátovi najevo, že se jedná o velmi důležité psaní.
Na rozdíl od té s modrým pruhem nemůže obálku s červeným pruhem převzít zmocněnec, a to ani pokud by mu adresát napsal plnou moc. Při převzetí psaní je nutné podepsat dodejku, která se vrací odesílateli.
Kdo zasílá dopis s červeným pruhem?
Psaní s červeným pruhem může zasílat např. policie při zasílání výzev k podání vysvětlení, ČSSZ při upozorňování na neuhrazené zálohy sociálního pojištění nebo školy při zasílání rozhodnutí o přijetí či nepřijetí na příslušnou školu nebo podmínečném vyloučení ze školy.
Obálka s červeným pruhem je běžně dostupná v prodeji a zaslat psaní v ní může kdokoliv komukoliv.
-
Obálka s fialovým pruhem
Co znamená dopis s fialovým pruhem?
Obálka s fialovým pruhem je vyhrazena pro službu DINO – dluhové inkaso obyvatelstva. Jednoduše řečeno to znamená, že někde dlužíte.
V dopise zpravidla zasílaném “do vlastních rukou” naleznete informace o dluhu a věřiteli, uhradit dluh nebo si domluvit splátkový kalendář můžete přímo na poště. Za využití služby DINO dlužník zaplatí poplatek ve výši od 90 do 980 Kč dle výše dluhu a dále třeba 480 Kč za sjednání dohody o splátkovém kalendáři nebo 110 Kč za zjištění informací o stavu závazku.
Vždy by mělo platit, že úhrada dluhu přes službu DINO je výhodnější než řešení závazků skrze exekutora.
Kdo zasílá dopis s fialovým pruhem?
Psaní s fialovým pruhem zasílá vždy Česká pošta, věřitelem, který po vás vymáhá dluh, může být kdokoliv.
-
Obálka se žlutým pruhem
Co znamená dopis se žlutým pruhem?
Obálka se žlutým pruhem slouží k zasílání přístupových údajů do Informačního systému datových schránek (ISDS) pro právnické osoby zapsané do obchodního rejstříku nebo úřady. Pošta dopis se žlutým pruhem označuje jako PIN zásilku.
Kdo zasílá dopis se žlutým pruhem?
Dopis se žlutým pruhem rozesílá provozovatel datových schránek, kterým je Česká pošta.
-
Obálka bez barevného pruhu
Aby to bylo ještě komplikovanější, existují rovněž obálky bez barevného pruhu.
Ty mohou skrývat psaní zasílaná doporučeně, doporučeně s dodejkou nebo do vlastních rukou.
Příslušný druh požadované služby je nutné na obálku napsat nebo ji označit razítkem.
Pozor na “doručení fikcí”
Ve správním řízení u přestupku se nelze povinnosti vyhnout tím, že úřední dopis nepřevezmete. Podle § 24 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb. se písemnost považuje za doručenou poté, co vyprší lhůta 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena.
V následujícím odstavci zákon dává adresátům, kteří prokážou svou nepřítomnost nebo vážný důvod, možnost požádat o určení neplatnosti doručení.
1.rozlišení obálek je přehledné,ale u důležitých zásilek jde o riziko(např.nová platební karta)?Asi by se platební karta už mohla přestat ověřovat podle místa bydliště a mít možnost si platební kartu vyzvednout přímo v bance. - 2.kdosi vám sebere ze schránky dodací lístek na vyzvednutí zásilky a marně můžete čekat na doručení pokud se listina vrací a fikci doručení určuje dobu asi 10 dní od tzv.doručení či vám ji vhodí do chránky za 12 dní,když si vzpomenou. - 3.pokud vám někdo omylem sebere zásilku či pošta vhodí zásilku do jiné schránky,tak se obsah doporučeného dopisu také nedozvíte a fikce doručení zančí zase 10 dní? ----- 4.přesto je možné se ubránit,protože existuje opravný prostředek,kdy listinu skutečně zjistítě-přečtete....opožděné přečtení a lhůta asi 15dní
Odpovědět