Jak uvařit hlávkové zelí
-
Jak uvařit hlávkové zelí
K uvaření hlávkového zelí (červeného nebo bílého) potřebujeme především samotnou hlávku zelí. Je nutné počítat s tím, že množství podávaného zelí budeme mít po tepelné ůpravě trochu méně, než máme nudliček z čerstvě pokrájené hlávky. Jak tedy uvařit hlávkové zelí bílé?
Vrchní listy ze zelí odloupneme nebo odřízneme (většinou bývají povadlé) a celou hlávku dobře omyjeme. Poté zelí rokrojíme na polovinu a každou polovinu ještě na další polovinu. Vzniknou nám tak čtyři čtvrtky. Vykrojením se zbavíme částí košťálu z každé čtvrtiny a zelí pokrájíme na nudličky. Vložíme je do hrnce, lehce osolíme, přidáme kmín a podlijeme vývarem či vodou. Tekutiny zvolíme dostatečné množství, aby se nám zelí při dušení nepřipálilo, kdyby se tekutina náhodou vyvařila (pokud to s tekutinou lehce přeženeme, nic se neděje, je možné měkké zelí scedit). Zelí dusíme, za občasného promíchání, doměkka zhruba 20 minut. Je ovšem vhodné zelí při dušení také ochutnávat. Někdy bude stačit dusit ho 15 minut, jindy zase minut 30. Záleží na odrůdě a nejvíce na velikosti nudliček.
V průběhu dušení hlávkového zelí si připravíme cibulku, kterou pak přidáme do měkkého zelí. Oloupeme ji, nakrájíme nadrobno a na tuku osmažíme (můžeme zvolit např. sádlo). Osmahnutou cibulku přidáme do měkkého zelí a důkladně promícháme. Dušené hlávkové zelí s cibulkou ochutíme cukrem (krystal) a kapkou octa. Konečný výsledek doladíme dle naší chuti (totiž přejeme-li si sladší zelí, přidáme více cukru). Cukr a ocet přidáváme opatrně – v tomto případě platí, že přidat lze vždycky, odebrat nikoliv.
Jemnější konzistence dušeného hlávkového zelí dosáhneme, jestliže na osmahnutou cibulku přidáme hladkou mouku (a uděláme tak jíšku). Dobře promícháme a necháme směs vychladnout. Přidáme ji (cibulkovou jíšku) až do téměř měkkého zelí, dobře zamícháme a povaříme zhruba 5 minut.
-
Jak uvařit hlávkové červené zelí
Hlávkové červené zelí se připravuje stejně jako hlávkové zelí bílé.
Postupujeme tedy dle receptu uvedeného v prvním boxíku. Při přípravě červeného hlávkového zelí by nás mohla zmást barva. Krásně červené zelí, tedy již podušené doměkka, po kontaktu s octem lehce změní barvu (bude světlejší).
Není to nic neobvyklého.
Zatím žádné komentáře