Jak pěstovat aloe vera

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat aloe vera

    Jak poznat pravou aloe vera

    Rostlinek rodu aloe je mnoho. Liší se od sebe jak velikostí, tvarem a barvou, tak také účinnými látkami v nich obsažechmi. Pravá aloe vera má nejvíce účinných látek z oblasti, která napomáhá regeneraci pokožky, imunity nebo oběhového systému. A jak ji tedy poznat?

    Pravá aloe vera je samozřejmě sukulentní rostlinou, to víme všichni. Má dlouhé a úzké masité listy, které se soustřeďují do růžice. Často je povrch listů skvrnitý, převládá však zelenošedá barva. Na okrajích listů jsou ostré výběžky.

    Aloe také kvete, přičemž květenství vyrůstá až na metr vysokém větveném stvolu a květy mají trubkovitý tvar. Dočkat se můžete květů červených, růžových, oranžových nebo žlutých.

  2. Jak zasadit aloe vera

    Aloe je nutné dávat spíše do menšího květníku. Vždy musíme pořídit substrát pro sukulenty, který je plný písku a správného typu rašeliny, co dodá alespoň z počátku ty správné živiny. Rostlinku sadíme jen po kořeny, ale ne hlouběji.

    Na dno květníku dáme drenáž z kamínků nebo ze speciálního keramického materiálu, který se jako drenáž prodává. Pak teprve dáme trochu substrátu, vložíme sazeničku a zahrneme dalším substrátem, ale nijak vysoko. Ihned zalijeme, ovšem střídmě, aby rostlina nezůstala ve vlhku dlouho. Dlouhodobá přemíra vlhkosti by ji zlikvidovala.

  3. Kam umístit aloe vera

    Jak pěstovat aloe veraAloe vera miluje slunce, dostatek světla. Takže jí bude dobře na jihozápadním a velkém okně, kde bude mít dostatek světla po dlouhou část dne. Nejlépe se jí povede v zimních zahradách, v lodžiích nebo dokonale prosvětlených místnostech, kde jsou okna z více stran, ne pouze na jedné stěně.

    Jen pozor, Aloe nesmí přemrznout, není na mráz stavěná. Snese teploty okolo nuly, ale ne vyloženě mráz. Takže pokud ji pěstujete v lodžii, na zimu raději přemístěte do teplejšího prostoru, ale ne do tmy. Spousta světla k ní musí jít stále.

  4. Jak zalévat aloe vera

    Minimálně. To je hlavní zásada zalévání tohoto sukulentu. Potřebuje málo vody a málo často, takže ji opravdu nepřelévejte, rozhodně jí nenechávejte v podmisce vodu. Rostlině stačí vlhkost, která se vsákne do substrátu, další zálivka nejdříve za týden, v zimě v chladnějších teplotách i jen jednou za 2 – 3 týdny.

  5. Jak hnojit aloe vera

    Hnojení je vhodné během růstové sezóny, ale nijak to s výživou nepřehánějme. Když pořídíme hnojivo na sukulenty, tak se budeme řídit podle návodu, ale ještě z něj trochu ubereme. Rostlinka je plnější účinných látek, když se to s výživou nepřehání.

  6. Jak rozmnožit aloe vera

    Velmi snadno řízkováním. Jen odříznete jeden list, co nejhlouběji u středu. Necháte jej cirka týden ležet vedle květníku, aby řez zaschnul. Pak list zasadíte do substrátu pro sukulenty a je to. Rostlinka se uchytne během dalších deseti dní, někdy i dříve.

    Rozhodně se nemusíte obávat, že by list během zasychání řezu zašel. Má díky vodnaté a opravdu velké dužnině mnoho živin na velmi dlouhou dobu. Ani po týdenní dietě tedy nebude ohrožen, v substrátu se pak spolehlivě ujme.

  7. Jak řezat aloe vera

    Aloe vera řežeme ve dvou případech. Prvním je ten, kdy chceme použít list k léčebným procesům. A ten druhý jsou případy, kdy řízkujeme pro rozmnožení rostliny.

    Pokud chceme použít list aloe k léčbě, je nutné si nejprve rozmyslet, jak velký kus budeme potřebovat. Pro potření začínajícího oparu stačí jen dva až tři centimetry listu, pro výrobu nálevu nebo masti s přídavkem aloe budeme muset seříznout listů více.

    Pokud bereme celé listy, řežeme je přednostně u středu rostliny. Když chceme jen kousek listu k potření oděrku či oparu, můžeme list seříznout v podstatě kdekoliv. Řez pak zaschne a zaroste ochrannou pokožkou, která zajistí, že se do rostliny nedostane žádná infekce o okolí.

  8. Jak použít aloe vera

    Aloe vera se dá použít jak zevně, tak i vnitřně. Vnější použití slouží k ošetření oděrků, malých popálenin, oparů, některých typů ekzémů, dokonce i akné. Pomůže i při hojení řezných ran nebo modřin, co jsou těsně pod povrchem.

    Čerstvá šťáva z aloe vera je téměř sterilní. Umí zklidnit svědění, chladí a dokonale podporuje růst nových buněk místo těch původních, poškozených. Pro získání šťávy k vnějšímu užití stačí jen odříznutý list zmáčknout mezi prsty.

    Vnitřní užití je mírně komplikovanější, je nutné totiž zbavit dužninu obalu a latexové mízy, která je solně projímavá, a dokonce i toxická. Nejspolehlivější způsob, jak na to, je podélné rozříznutí listu na dvě stejně silné poloviny. A pak jen lžičkou vybereme dužninu, přičemž nebudeme příliš tlačit, aby latexová míza zůstala na slupce. Dužnina má konzistenci gelové tekutiny.

    Vnitřní užití spočívá v pití nápoje z aloe vera nebo v užívání jedné čajové lžičky gelové dužniny třikrát denně. Aloe je možné smíchat s ovocnou šťávou, s jogurtem nebo třeba jen s vodou. Slouží k očistě organismu, k podpoře trávení, snížení hladiny cukru v krvi, k posílení imunitního systému nebo k regulaci krevního tlaku.

  9. Na co si dát u aloe vera pozor

    Jen pozor, vnitřní kúra z aloe vera by neměla trvat déle než 8 týdnů. Po této době je nutné dát tělu pauzu, protože antibakteriálními účinky aloe likvidujeme i některé příznivě působící mikroorganismy v těle.

    Další pozor při vnitřním užití aloe směřuje k těhotným ženám, k ženám při menstruaci anebo k lidem trpícím hemoroidy. Aloe totiž způsobuje silné prokrvení břicha a pánve, což je ve výše uvedených třech případech zcela nežádoucí.


L
Ludeno 15.07.2020 – 17:31

Prečo maa naša aloe červené listy

Odpovědět

IP
Ivana Poláchová 11.10.2020 – 10:09

Dobrý den, po přesazení se mi spodní listy aloe začaly tenčit a kroutit jakoby do ruličky. Poradíte mi, co by to mohlo způsobovat? Původně jsem si myslela, že rostlina nemá dostatek vody, ale substrát je vlhký. Děkuji.

Odpovědět

e
evavankov@seznam.cz 15.04.2023 – 15:22

Chtěla jsem vědět, zdali Alois pestotna přímém slunci, nebo ve stínu. Děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma aloe vera


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás