Jak uvařit lososa
-
Jak uvařit lososa
Samozřejmě můžeme připravit lososa na nejrůznější způsob. Jako velmi přínosný způsob přípravy se hodí pro lososa vaření v páře. Jednotlivé porce lososa, zbavené kůže i kostí, dobře osolíme a opepříme, kápneme i citrónovou šťávu. Do parního hrnce, nebo obyčejného hrnce s pařáčkem na knedlíky, vložíme pečící papír, do kterého uděláme nožem menší dírky.
Pečící papír proto, že uvařený losos je velice křehkou záležitostí. Snadno by se nám maso rozpadlo a zbytečně bychom ho lovili v hrnci. Dírky proto, aby mohla při vaření lososa unikat vytvořená pára. Ochuceného lososa vložíme do hrnce na pečící papír a vaříme v páře zhruba 10 minut.
Losos se ale, pomineme-li vaření v páře, hodí více k pečení, smažení nebo třeba grilování. Zmíněné postupy jsou na přípravu poměrně rychlé, což znamená veliké plus při tepelné přípravě lososa. Protože čím delší tepelná úprava, tím hůře nejen pro lososa, ale i pro nás. Losos ztratí na chuti, ztratí obsažené cenné látky i něco ze své luxusní šťavnatosti.
S jakým dalším vařením tedy můžeme u lososa počítat? Překvapivě např. s vařením polévky. Všechny kosti a odřezané části (i hlava), kterých se zbavujeme při porcování celé ryby, lze využít při přípravě krémové polévky, kde právě losos hraje takzvané první housle.
-
Jak ochutit lososa
Budeme-li připravovat lososa jenom tak, např. v pánvi na másle nebo v páře, kousky lososa dobře osolíme, opepříme a zakápneme citrónovou šťávou. To je v podstatě základ. Při marinování lososa je výborné využít chuť bylinek, kdy losos získá na chuti především s koprem, tymiánem, saturejkou nebo rozmarýnem.
-
Losos v troubě
Při přípravě lososa v troubě je vhodné rybu předem krátce osmažit (ale není to nezbytně nutné, jenom ji poté necháme v troubě déle). Prvním krokem bude zapnutí trouby, kterou začneme vyhřívat asi na 180–190 stupňů Celsia.
Dále ochutíme jednotlivé porce lososa solí, pepřem a šťávou z citrónu. Můžeme i krátce marinovat (v tomto případě nejdříve lososa naložíme do marinády, poté rozehřejeme troubu a následně opečeme na pánvi). Rozpálíme pánev a v případě, že máme lososa s kůží, vložíme ho touto stranou dolů a restujeme zhruba 1–2 minuty.
Obrátíme a z druhé strany naprosto to stejné. Sice je to krátká doba, ale rozhodně si v mezičase stihneme připravit pekáček, který vyložíme pečícím papírem. Orestované kousky lososa klademe, opět kůží dolů, na připravený pečící papír a celý pekáč vložíme do předehřáté trouby. Pečeme 10–12 minut.
-
Losos na grilu
Připravit lososa na grilu je velice snadné. Pro vynikající chuť je lepší maso nejdříve před samotným grilováním chvíli (alespoň 30 minut) marinovat a následně ho grilovat i s kůží.
Proč s kůží? Losos se nám při grilování nebude tak rozpadat. Nejsme-li vyloženými milovníky kůže, jednoduše ji před konzumací na talířku odstraníme. Chceme-li, i přes snadné odstranění kůže, grilovat lososa rovnou bez kůže, využijeme např. alobal, do kterého jednotlivě kousky lososa zabalíme.
Tímto krokem si budeme jisti, že nám ani sebemenší kousek lososa nepropadne skrz gril. Alobal nemusíme využívat v případě, že se chystáme grilovat na kameni (dobré je ale obracet lososa kleštěmi).
Vhodná marináda pro naložení lososa se nejčastěji skládá z oleje a bylinek (např. kopr, česnek, rozmarýn, tymián či bazalka). Pokud neradi experimentujeme, na internetu nalezneme desítky receptů na dobré a několikrát vyzkoušené marinády. Můžeme ale nechat volnou ruku našim chutím a připravit si skvělou marinádu z toho, co máme sami nejraději.
-
Losos na másle
Lososa na másle připravíme na pánvi i s ochucením za 10 minut. Je třeba mít ale předem připravené jednotlivé porce lososa, které z každé strany osolíme, opepříme a pokapeme citrónovou šťávou. Máme-li k dispozici lososa s kůží, ochutíme ho i ze strany, kde je kůže.
Kůží dolů začínáme lososa smažit na rozpáleném másle. V tomto případě nám to zabere 4 – 5 minut maximálně. Poté jednotlivé kousky otáčíme, kůží nahoru, a smažíme další 4 minuty. Losos získá krásně křupavou kůži a zároveň si maso zachová svoji luxusní šťavnatost.
Zatím žádné komentáře