Jak pěstovat fialky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat fialky

    Jak pěstovat venkovní české fialky

    Venkovní české fialky jsou spíše plevelem, takže rozhodně žádnou speciální péči nevyžadují. Skvěle se jim daří v trávníku pod stromem nebo i v samostatném záhonu, kde však bude trocha stínu. Přímé slunce po celý den, to není úplně vhodné místo.

    Fialky si přineseme na podzim nebo na jaře a zasadíme do trávníku či do záhonu. Pod fialky dáme trošku organického hnojiva, ale již odleželého nebo ve formě granulí, abychom kytičky nespálili. Pak přihrneme zeminou a zaléváme, aby se rostlinka dobře uchytila.

    Počítat musíme s tím, že české fialky tvoří nesouvislé koberce, rozrůstají se do plochy, časem jejich růst budete muset korigovat vyrytím těch kytek, které narostly už příliš daleko od místa, kde si je přejete mít (pokud je máte sazené v záhonu).

    Fialka potřebuje běžnou zálivku a občas trochu hnojiva, ale nijak zvláštní formy nebo termíny. Když máte fialky v trávníku, stačí hnojení trávníku, které aplikujete každý rok. V záhonech postačí přihrnout na jaře trochu granulovaného hnojiva nebo občas zalít naředěnými zkvašenými slepičinci.

  2. Jak pěstovat fialky

    Jak pěstovat interiérové exotické (africké) fialky

    Interiérové exotické fialky mají podobná tvar listů jako fialky české, ale jsou dokonale chlupaté. Vzhledem k tomu, že jde o exotickou rostlinu, chce více tepla. Ale překvapivě i méně vláhy. A nepotřebuje ani moc světla nebo vlhkosti vzduchu.

    Jediné, co africká fialka nesnese, je mnoho vody a průvan. Prostě dokonalý kandidát na pěstování tam, kde není na kytky mnoho času.

    Exotická fialka dokáže kvést mnoha barvami, květy jsou dokonce i žíhané. Takže když rostliny dobře nakombinujeme, poskytnou nám doma spousty barev nebo naopak jeden odstín, který máme nejraději a při jehož vnímání dokážeme relaxovat.

    V nabídce je více než 12 tisíc kultivarů. Původní název africké fialky je Pavlínka, podle svého objevitele ve východní Africe (baron von Saint Paul). Dnes dokonce můžeme mít i fialky s pestrými listy, které jsou ozdobné právě svou zelenou hmotou.

  3. V čem pěstovat africké fialky

    Fialku byste měli mít spíše v menší nádobě, to podporuje kvetení. Květník by měl dosahovat asi třetiny průměru velikosti rostliny. Africká fialka potřebuje lehčí zeminu s trochou písku a rašeliny. Fialka totiž vyžaduje mírně kyselé prostředí, ale také provzdušněné kořínky.

  4. Jak zalévat a hnojit africké fialky

    Zalévat budete jen méně často, běžným množstvím vody. Po zálivce nesmí zůstat voda ve spodní misce déle než půl hodiny. Případný přebytek vylijte. Fialky můžete zalévat jak dolů do misky pod květníkem, tak horem přímo na zeminu.

    Ale tady pozor, voda se nesmí dostat na listy nebo dokonce do středu rostliny, na růžici. Na listech totiž vytvoří voda nevzhledné fleky. A koncentrovaná voda ležící na růžici rostliny může způsobit její nevratné poškození, které začíná hnilobou krčků a končí odumřením celé rostliny.

  5. Jaké jsou choroby a škůdci afrických fialek

    Africké fialky často trpí hnilobou krčků, která je způsobena špatnou zálivkou nebo průvanem. Léčba je možná jen z počátku nákazy, a to teplým suchým prostředím a minimem zálivky. Často ale na hnilobu přijdeme pozdě, kdy už se rostlina zachránit nedá.

    Někdy se na afrických fialkách potkáme i s padlím. Listy na sobě mají šedé až bílé nánosy. Takové listy odstraníme a celou rostlinu postříkáme prostředkem proti padlí, například Previcur nebo Rubigan.

    Mezi škůdci připadají v úvahu mšice, molice nebo třísněny, případně svilušky. Na ně použijte insekticid, ale aplikujte ho vždy venku nebo mimo obytné místnosti. A teprve až přípravek na rostlině zaschne, přeneste rostlinu zpět do interiéru.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás