Kde bolí slinivka
-
Funkce slinivky
Slinivka pomáhá regulovat cukr v krvi prostřednictvím tvorby inzulínu a dalších hormonů. Tuto činnost má na starosti tzv. endokrinní tkáň. V případě poruchy funkce tvorby inzulínu, dochází k onemocnění, které známe pod názvem cukrovka.
Další funkcí tohoto orgánu je tvorba pankreatických šťáv. Tato náplň práce náleží tkáni exokrinní. V této fázi má slinivka úlohu rozštěpit a trávit potravu prostřednictvím enzymů. Šťávy dále putují do dvanácterníku.
-
Onemocnění slinivky
Příznaky onemocnění slinivky se převážně projevují tiše a nenápadně. Avšak u akutního stavu je projev velmi bolestivý.
Nejčastějšími příznaky jsou:
- nadýmání
- bolest břicha vystřelující do zad
Nyní se zaměříme na konkrétní onemocnění, které souvisí s nedostatečnou funkcí slinivky.
Cukrovka (Diabetes mellitus)
Pokud slinivka produkuje nedostatek inzulínu, zvyšuje se hladina cukru v krvi a to je z dlouhodobého hlediska pro tělo nepříznivý stav. Dochází k onemocnění zvané cukrovka. V pokročilé fázi cukrovky je nutné dodat tělo inzulín umělou formou (injekce).
Akutní zánět slinivky břišní
Příčinami akutního zánětu slinivky jsou většinou žlučové kameny a požití vyššího množství alkoholu. Typické příznaky jsou bolesti v horní části břicha, které vystřelují do oblasti zad. Následuje nevolnost, průjmy, ztuhnutí břicha, horečka. Akutní zánět slinivky nikdy nepodceňujeme. Tato diagnóza může být pro člověka i smrtelná.
Vyšetření probíhá pomocí krevních odběrů a s pomocí ultrazvukových metod.
Léčba akutního zánětu vyžaduje několikadenní nemocniční pobyt. Pacient nesmí několik dní přijímat jídlo a pití ústy. Tekutá strava je podávána prostřednictvím zavedené sondy do břicha. Rekonvalescence je dlouhá a přísná.
Chronický zánět slinivky
Nejčastějšími příznaky chronického zánětu jsou bolesti břicha po požití jídla. Následuje hubnutí a změna stolice. Tento typ zánětu není životu ohrožující. Vyšetření probíhá prostřednictvím RTG břicha nebo pomocí CT. Následuje léčba chronického zánětu. Pacientovi je nařízena přísná dieta, která je sestavena s pomocí dietologa.
Rakovina slinivky břišní
Již samotný název zní děsivě. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je nezdravý životní styl, stres a nadměrné požívání alkoholu. Tento karcinom přichází tiše. Nejdříve varuje příznaky, kterým nevěnujeme pozornost (hubnutí, nechuť k jídlu, zvýšená únava). Avšak po několika měsících tato onkopotvora udeří hlasitě. Nejčastějšími projevy je netypická cukrovka nebo neinfekční žloutenka.
Vyšetření rakoviny slinivky probíhá za pomoci CT a ultrazvuku. Následuje vyšetření zvané ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie), kdy je zavedena hadička do zažívacího traktu.
Léčba onkologického onemocnění slinivky začíná operací. Následuje etapa ozařování, chemoterapií a podávání léků na ztišení bolesti.
-
Slinivka psychosomatika
Slinivka s psychosomatického hlediska nám odráží lásku, s niž přistupujeme k životu. Kde není dostatek lásky, jak dávané, tak přijímané, tam nastávají komplikace s trávením.
Akutní i chronický zánět slinivky nám vzkazuje, že jsme momentálně neschopni vidět lásku. Prostřednictvím bolesti je šance pochopit, že láska je všude kolem nás a dovolme si lásku bez výčitek přijímat a dávat.
Rakovina slinivky břišní dává poslední znamení ve smyslu: Probuď se, miluj se. Pokud jsme vyslyšeli verdikt karcinom slinivky břišní, duše křičí o pomoc najít lásku sám k sobě, kterou jsme si zablokovali.
-
Slinivka a dieta
Prodělali jste akutní zánět slinivky, nebo vám byl diagnostikován chronický zánět? Ať či tak, je důležité dodržovat přísnou dietu. Slinivku máme jen jednu. A nejen slinivku.
Strava by měla být lehce poživatelná, nenadýmavá a netučná. Přísně zakázané jsou alkoholické nápoje.
Co se smí jíst a pít?
- Mléko
- nízkotučný jogurt
- sýry s nízkým obsahem tuku
- vejce
- maso (kuřecí, hovězí, telecí, králičí)
- ryby (kapr, pstruh, losos)
- drůbeží šunka
- ovoce
- kompoty
- zelenina(mrkev, květák, brokolice, rajčata, hlávkový salát)
- omáčky (rajčatová, koprová)
Co se nesmí jíst a pít?
- smažené pokrmy
- tučná masa
- sádlo
- nadýmavá zelenina
- tučné mléčné výrobky
- káva
- alkoholické nápoje
- tučné omáčky
- silné vývary
-
Slinivka a bylinky
Bylinky, které smíme při onemocnění slinivky požívat by měly být horké a hořké, jak říkávaly naše babičky. Tedy nejvhodnější jsou hořké horké bylinkové čaje.
Doporučené bylinky:
- oregano
- přeslička
- hořec
- pampeliška
- měsíček lékařský
- lékořice
- jalovec
Dobrý den mám akutní zánět slinivky břišní prosím poraďte mi nějaké bylinky už som tři krát skončil nemocnicnici hubnu a nemám vůbec sílu a som častějše unavení doktor mi napsal jenom přísní diétu nějaké prášky a na bolest algifen 35 kvapiek když mne to začne bolet. Děkuji za rady vopred s pozdravem kniha jozef.
OdpovědětDobrý den kde přesně bolí slinivka? Děkuji
OdpovědětDobrý večer, sestru bolí již třetí týden vlevo v boku, nic nejí je strašně unavená ,sono negativní,může to souviset se slinivkou. Děkuji.
OdpovědětDobrý den trpím na zánět slinivky už dva roky v poslední době to přijde a do 10 minut zase odejde nevím jestli je to slinivkou můžete mi poradit děkuji
OdpovědětDobrý den, takto na základě jednoho komentáře vám nemůžeme a ani nechceme poradit. Nejlepší bude zajít k doktorovi, respektive na důkladné vyšetření.
OdpovědětDobry den Prosím ....delší dobu sledují podaných dnech bolesti žaludku ale strašný když jse dam do klubíčka a vemu omrepazol tak to přejde asi tak deset minut ..mam o baví ze to bude slinivka ...simla jsem si ze mne to chytne ze susenek
Odpovědět@Pavlína:
Odpovědět