Jak pěstovat brusinky

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat brusinky

    Jak vybrat brusinky

    Brusinky jsou ovocem, které je přidáváno do doplňků stravy a do léků. Důvod je jasný: mají mocné účinky na naše zdraví. Jsou ve vysoké míře zásobeny vitamíny A, E i C. Naše tělo může z brusinek využít vápník, železo, hořčík a draslík. Pak jsou to antibakteriální látky a různé enzymy, kterých si brusinkách tolik ceníme.

    Zde je nutné upozornit, že účinky plodů i nálevů ze sušených větviček mohou být natolik silné, že je nutné vyšší míru použití brusinek a brusinkových nálevů konzultovat s lékaři v těch případech, kdy dlouhodobě bereme léky. Lékař zjistí, zda se účinky brusinek nebudou tlouct s účinky léků.

    Z nabídky brusinek k pěstování můžeme vybrat:

    • brusinky pravé (plazivé, půdopokryvné)
    • brusinky kanadské (keříčkové)
    • brusinky velkoplodé (keříčkové)

    Ve všech případech jde samozřejmě o brusinky, ale jak už to tak bývá, nejvíce účinných látek v sobě nesou brusinky pravé (i ve větvičkách a listech).

    Proto kdo chce pěstovat brusinky pro jejich léčivé účinky, sáhne po pravých. Ale kdo chce spíše hodně plodů na vynikající džemy, kompoty a ovocné omáčky, zvolí spíše brusinky kanadské nebo velkoplodé. Ty se nejlépe hodí na přípravu pokrmů, s jejich využitím můžete připravit lososa nebo připravit kuskus či mnohé jiné dobrtoty.

  2. Kam zasadit brusinky

    Kam zasadit brusinky, to je důležitá otázka. Vždycky totiž jen a pouze do kyselé půdy. V půdách zásaditých se jim dařit nebude. Jestli však žijete v místech, kde je půda zásaditá, nemusíte se brusinek hned vzdávat. Dobře rostou totiž i v nádobách.

    Nejsou tak velké jako borůvky (dorostou do cirka třiceticentimetrové výšky, když vyberete plazivou odrůdu, bude ještě nižší). Takže větší truhlík nebo jiná pěstební nádoba se správně kyselým substrátem jim dokonale vystačí.

    V kyselé půdě dávejte brusinky všude tam, kde potřebujete pokrýt kus půdy, kde chcete mít bezpracnou úrodu. Na druhou stranu se ale u keříkových brusinek vyhněte přímému úpalu, brusinky umístěte spíše do polostínu nebo tam, kde na ně dopadne jen ranní či jen večerní slunce.

    Půdopokryvné brusinky, které tolik neplodí, se mohou dobře uchytit i na slunném stanovišti, jen je budete muset častěji zalévat. Ideální jsou brusinky pro obrostení svahů nebo umělých stěn v terénních nerovnostech okolo domu.

    Na půdopokryvné brusinky lze beztrestně šlapat. Takže ani z větší plochy výsadby si nemusíte dělat hlavu, brusinky vám terén proti chůzi blokovat nebudou.

  3. Kdy zasadit brusinky

    Brusinky sadíme nejlépe na podzim, ale snesou i jarní výsadbu. Do pěstebních nádob je můžeme sadit dokonce po celou zahrádkářskou sezonu. Ideální brusinka k vysazení do zahrady nebo do květníku je ta, která je jednak zapěstovaná v kontejneru, jednak má plody. Ano, plody.  Většina ovoce se při současném růstu plodů přesazovat nedá, ale brusinka je v tomto prostě specialista.

  4. Jak zasadit brusinky

    Brusinky se nesadí nijak hluboko, protože koření v podstatě velmi mělce. Je to podobné jako s borůvkami. Výsadbovou jámu udělejte tak hlubokou, aby se do ní vešla trocha hnojiva na borůvky (azalky, rododendrony), na něj asi 5 cm zeminy a pak samotná rostlina v pozici o něco níž, než byla zasazená v kontejneru.

    Jako zeminu zvolte substrát na borůvky a brusinky, sáhnout můžete i po vřesovištní rašelině. Jakmile budete ve výsadbové jámě mít hnojivo a zeminu, řádně ji prolijte. Pak sem dejte brusinku, přihrňte ji a znovu zalijte. Zeminu můžete překrýt netkanou černou textilií a zasypat mulčem z jehličnanů.

  5. Jak zalévat brusinky

    Brusinky snesou poměrně dost vody, ale nevyžadují ji nutně. Takže je zalévejte zároveň s ostatním ovocem. Díky textilii a mulči jin závlaha vydrží celkem dlouho.

    U brusinek pěstovaných v nádobách však pozor na přelití a dlouhodobé stání v přemokřené zemině. To by nedopadlo dobře, kořeny by uhnily a rostliny uhynuly.

  6. Jak hnojit brusinky

    Stačí hnojivo při výsadbě, dále na jaře, aby se brusinky nastartovaly na další sezonu. Ale s hnojením to rozhodně nepřeháníme, protože brusinky pocházejí z oblastí s nižším množstvím živin, jsou na strádání dokonale vybaveny a mnohdy jej i uvítají.

  7. Jak se starat o brusinky

    Brusinky nevyžadují téměř žádnou péči. Jedinou výjimkou je pletí v jejich okolí během prvního roku, než se trochu rozrostou. Boj s kořínky plevelů totiž brusinky nemusejí zvládnout, koření také mělce, v podobné hloubce jako většina z plevelných soupeřů.

    Brusinky nepotřebují ani řez a ani zaštipování. Rostou samy, vy odstraňujete jen případné umrznuté konečky výhonů, které nepřežily zimu. A samozřejmě stříháte tam, kde se brusinky vymanily jim vymezeným hranicím a přerůstají dále, kde už o ně nestojíte.

    Na podzim je nutné přisypat k brusinkám nový mulč a přihrnout jej k rostlinám – mluvíme o brusinkách keříčkových. Ochráníte tím mělce rostoucí kořeny a na jaře poskytne navršený mulč i ochranu proti předčasnému vyrašení.

    Brusinky plazivé (pravé) se o sebe i na podzim a přes zimu postarají zcela samy.

  8. Jak sklízet brusinky

    Brusinky sklízíme podle toho, jak dozrávají. Sklízíme samozřejmě ručně a se vši opatrností, abychom nepoškodili plodné výhonky, na kterých bude příští úroda (některé odrůdy rodí i dvakrát do roka).

  9. Jak uskladnit brusinky

    Uskladnění brusinek je mnohostranné. Nejsnadnější je sušení, pak také zavaření, zamrazení. Z brusinek jsou vynikající ovocné omáčky, pasty, kompoty, džemy, sirupy, ale třeba i zmrzliny. Když se podíváte na recepty kolující po internetu, zjistíte, že využití brusinek může být opravdu široké, a to včetně receptů s rybami.

  10. Jací jsou škůdci a choroby brusinek

    Brusinky obecně mnoha škůdci a chorobami netrpí, něco se ale vždycky najde. Tím něčím je v případě brusinek houbová choroba, která zapříčiní, že brusinky najednou shodí všechny listy. V tomto případě nezbývá než seříznout brusinky až zcela u země a nechat je znovu obrazit. Jakmile budou vyrašené nové výhony, ochráníme je pomocí měďnatého postřiku proti plísním.

    Jestliže byla plíseň na brusinkách v době, kdy byly zralé plody, můžete plody před seříznutím keříků směle sklidit. Na kvalitu plodů totiž tato plíseň nemá žádný prokázaný vliv.


M
Marcela 04.08.2021 – 13:16

Prosim muzu brusinkami podsadit kanadske boruvky?dekuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás