Jak hrát šachy

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak hrát šachy

    Jak hrát šachy

    V dnešní době máte na výběr z mnoha možností, jak si tuto velmi oblíbenou hru zahrát. Desková podoba hry se pozvolna přenesla i do virtuálního světa. Kdo má rád klasiku a přímou osobní konfrontaci s protihráčem, určitě raději sáhne po deskové stolní či cestovní variantě.

    Pokud však právě není po ruce nikdo, kdo by si s vámi zahrál, můžete si zvolit hraní hry přes Facebookovou aplikaci Messenger nebo vyzkoušet variantu hry online přes váš počítač. Výhodou online hry je to, že můžete hrát s kýmkoliv z celého světa nebo právě jen se svým počítačem.

  2. Škola šachu na Youtube

    Na Youtube je zdarma k dispozici velmi dobrý 18dílný seriál školy šachu pro začátečníky. Autorem je série videí je portál šachy.cz, hlavní tváří mezinárodní mistr šachu Jarda Bureš.

  3. Jaká jsou pravidla pro hru šachy

    Základem hry je šachovnice o bíločerných polích a bílé a černé šachové figurky. Hra je určena pro dva hráče. Řady a sloupce jsou popsány čísly 1 – 8 a písmeny a – h. Polí je celkem 64. Základem hry je uchránit svého krále. Pokud král padne, hra končí.

    Základními termíny, se kterými se u této hry setkáte, jsou:

    Šach

    Šach značí ohrožení krále. Jde o situaci, kdy by v příštím tahu mohlo dojít k odebrání krále, pokud hráč nezajistí svým tahem bezpečí svého krále

    Mat

    Mat je výhra, král již nemá, kudy by unikl před soupeřovými tahy, hra končí

    Pat

    Pat – jinými slovy remíza. Král sice není přímo ohrožen, ale dalším tahem se dostává do pozice, kdy dostává šach. V této chvíli ani ostatní figurky nemohou uskutečnit žádný možný tah.

    Každá šachová figurka má svou důležitou úlohu ve hře a také určený způsob pohybu po šachovnici.

    Pěšec

    Pěšec se pohybuje po šachovnici vpřed o jedno pole, pokud již toto pole není obsazené. Pokud se s pěšcem ještě netáhlo, je dovoleno přeskočit pole dvě. Nesmí se pohybovat zpět. Pokud pěšcem budete chtít získat soupeřovy figurky, je dovoleno brát jen příčně. Pokud pěšec dorazí až na druhou stranu hracího pole, změní se na jezdce, věž, střelce nebo královnu. Samozřejmě nejvýhodnější je získat zpět figurku královny, pokud již byla vyřazena ze hry

    Věž

    Věž se pohybuje v řadách a sloupcích o libovolný počet hracích polí

    Střelec

    Střelec se pohybuje diagonálně (šikmo) po polích své barvy. Opět se může přesouvat o libovolný počet polí

    Jezdec

    Jezdec je jediná figurka, která má dovoleno přeskakovat jiné figurky ve hře. Její pohyb lze označit velkým tiskacím písmenem L ( dvě pole v řádku a jedno pole ve sloupci). Vždy u svého pohybu změní barvu hracího pole

    Královna

    Královna má největší pravomoce. Může se pohybovat po hracím poli v řádku, ve sloupci i diagonálně a to o libovolný počet hracích polí

    Král

    Král – jeho pohyb je dovolen jen o jedno pole v řádku, sloupci či diagonále. Král však může provést tah zvaný rošáda. Jde o situaci, kdy král táhne o dvě pole směrem k věži a ta ho přeskočí těsně za jeho novou pozici. Jde o takzvaný dvojtah. Rošáda je však povolena jen v případě, kdy mezi věží a králem nestojí žádné další figurky, králem ani věží do této chvíle nebylo taženo, král nesmí být v této chvíli v šachu a oba musí stát ve stejném řádku.

  4. Jak připravit šachovnici

    Šachovnici si vždy připravíme tak, aby se bílé pole (bílý čtvereček) nacházelo v pravém dolním rohu. Na druhé řádky z obou stran pak rozestavíme po celé délce pěšce. Nyní začneme doplňovat šachové figurky do prvního řádku. Začneme od rohů směrem ke středu.

    V rozích se nacházejí z každé strany věže. Vedle věží postavíme koně a vedle koně střelce. Teď už jen správně postavit dámu a krále. U dámy si můžete zapamatovat pravidlo, že bílá dáma stojí vždy na bílém poli, černá dáma na černém poli. Zbývající poslední pole obsadí král.

    Nyní máte šachovnici nachystanou a můžete začít hrát. Stejná pravidla platí, i když si vezmete cestovní šachovnici na piknik.

  5. Jak se pustit do šachového zahájení

    Hru začíná vždy ten, kdo si vylosoval či vybral bílé figurky. Potom už je jen na vás, jakou strategii zvolíte. Obecně však platí, že je nejlepší ovládnout střed šachovnice aktivními figurkami, to jest jezdcem a pěšcem.

    Přitom se snažíme ochránit svého střelce, kterého pro začátek odsouváme do bezpečí. Nejčastější chybou, kterou šachoví začátečníci dělají, je zbytečné tažení pěšcem a to jen z důvodu toho, že neví, čím hrát. Můžete si tak nebezpečně odkrýt krále a vystavit se porážce hned v úvodu hry.

  6. Jak se naučit hrát šachy

    Existuje mnoho způsobů, jak proniknout do tajů této krásné hry.  Na internetu najdete spousty návodů a strategií pro hru. Důležité je však hrát a hrát a hrát. Poučit se z chybných tahů, odkoukat strategie protihráčů, nevzdávat se.

    Šachy se můžete začít učit již v dětství návštěvou šachového kroužku. Pokud jste už školním létům odrostli, můžete navštívit šachové kurzy pro dospělé nebo využít internetu, kde najdete základní strategie, speciální šachové lekce a odkazy na šachy online.

  7. Jaké strategie volit pro hru šachy

    Strategie šachové partie znamená určení si dlouhodobějších cílů hry. Každá figurka ve hře má svůj strategický význam, svou hodnotu, která se v průběhu hry mění. Zdálo by se, že například pěšec nemá žádnou hodnotu. V průběhu hry však získává na významu.

    Dále vyhodnocujeme bezpečnost králů a ovládání prostoru šachovnice. Na základě strategických hledisek, můžeme šachovou hru rozdělit do tří oddílů. Prvním oddílem je samotné zahájení hry, první tahy, které nás vedou ke strategickému rozmístění figurek na hrací ploše.

    Můžeme si to představit jako rozmístění vojáků před začátkem bitvy. Dalším je střední hra partie a poslední koncovka, kdy do bitvy zasahují i figurky králů.

  8. Jak hrát šachy na Messengeru

    Ve Facebookové aplikaci Messenger můžete vyzvat na šachovou partii kohokoliv ze svých přátel. Messenger disponuje tzv. skrytou hrou. Stačí, když dotyčnému spoluhráči pošlete zprávu ve tvaru „@fbchess play“ (bez uvozovek), a ten vám skrytou funkci odemkne.

    Ten z vás, kdo hru vyvolal, dostává automaticky do začátku hry černé figurky. Pak už jen zadáte „@fbchess“, počáteční písmeno figurky, kterou chcete táhnout, a název pole, kam má dotyčná figurka směřovat. Například „@fbchcessQd6“ znamená, že se vám královna přesune na pole d6.

    Počáteční písmena jsou odvozena z anglického originálu:

    • K – král
    • Q – královna
    • P – pěšák
    • N – jezdec
    • R – věž
    • B – střelec

    Další příkazy, které můžete ve hře použít, jsou „@fbchcess show“ – kdy se vám zobrazí vaše aktuální pozice, „@fbchess resign“ – znamená vaši rezignaci, „@fbchess draw offer“ – remíza, „@fbchess undo“ – vrátí zpět poslední tah, „@fbchess help“ – vám odkryje nápovědu.

    Funkce „@fbchess white/black“ vám na začátku umožní výběr barvy, pokud nesouhlasíte s přednastaveným výběrem od Facebooku. Facebook sám tahy vyhodnocuje. Jestliže dáte svému soupeři mat, sám hru ukončí. Na konci hry vám aplikace nabídne výběr samolepek, které můžete svému protihráči poslat.

  9. Jak vznikala hra šachy

    Nelze přesně říci, kde tato hra vznikla. Za kolébku je považováno více zemí. Kolem roku 500 však můžeme spatřovat kořeny hry v Indii, kde vznikla hra čaturanga (v překladu čtyři součásti vojska – pěchota, jízda, sloni, válečné vozy), která se nadále vyvíjela. Původně se hrálo s hrací kostkou, která zajišťovala pohyb figurek po hrací ploše.

    Počátkem 9. století se hra dostává z východu přes Rusko do Evropy. Podobu hry, kterou známe dnes, můžeme však spatřovat až kolem roku 1475, kdy v Itálii a ve Španělsku dostala nová pravidla. V 18. století je hra nejoblíbenější ve Francii, kde vznikají nové šachové strategie.

    První šachový turnaj se uskutečnil v Londýně roku 1851. Při tomto turnaji si hráči uvědomili, že je potřeba jednotlivé tahy časově omezit. Časové šachové hodiny však vznikají až o něco později v Paříži, a to roku 1867. V dnešní době obliba hry stále roste. A to i zásluhou počítačů a hraní hry online.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hrát


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás