Jak pěstovat lichořeřišnici

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat lichořeřišnici

    Jak vybrat lichořeřišnici

    Lichořeřišnice, lidově také kapucínka nebo řeřicha (ale s řeřichou dánskou používanou k nakličování nemá nic společného) je u nás dostupná ve dvou základních kultivarech, a těmi je pnoucí lichořeřišnice, která se soustředí na dlouhé výhony a zelenou hmotu. A pak lichořeřišnice keříčková, která se nepne, ale tvoří kompaktní keříčky plné medově sladkých květů. Barva květů je od světle žluté až temně rudou.

    Vybíráme přednostně podle toho, jaký prostor chceme lichořeřišnicí osadit. Zda větší plochu pod stromem, okolo plotu, podél zídky nebo kdekoliv jinde, kde bude lichořeřišnice bránit růstu plevelů, anebo jestli ji chceme mít v květnících a nechat ji růst do kompaktních tvarů, kdy příliš nepřesáhne do prostoru okolo květníku.

    Dále se rozhodujeme podle toho, jakou sklizeň upřednostníme (pokud tedy chceme lichořeřišnici sklízet). Jestliže stojíme spíše o štiplavé listy do salátů, pomazánek, do polévky a jako osvěžení hlavních jídel, sáhneme po pnoucí odrůdě. Jestliže se chceme soustředit spíše na sklizeň voňavých květů a dělat z nich léčivé odvary nebo s nimi nápaditě zdobit jídlo, vezměme si spíše keříčkovou variantu.

  2. Kdy zasít lichořeřišnici

    Lichořeřišnice se seje v průběhu března, aby byla v polovině května fit pro vysazení ven. Ale to není jediné období setí lichořeřišnice. Jestliže ji chcete pěstovat doma za oknem, ve skleníku nebo na balkoně, můžete sít mnohem dříve – stejně jako když chceme doma třeba pěstovat feferonky.

    Další termín setí je koncem dubna přímo venku, na trvalé stanoviště, kde lichořeřišnice poroste. Než vyklíčí a než vyraší první výhony, bude po zmrzlých a lichořeřišnice bude moci pohodlně růst. Pokud ji budete sít až v tomto termínu, počítejte s pozdnější a menší násadou květů.

  3. Jak zasít lichořeřišnici

    Lichořeřišnice poměrně málo klíčí. A přestože má velká semínka, až centimetr v průměru, nevyklíčí vždy všechna. Proto je sejte po dvou do jednoho květníku nebo do jednoho políčka ve větším sadbovači. když budete mít štěstí a vyraší obě semínka, jednu sazeničku prostě přesadíte.

    Když budete lichořeřišnici sít ven, přímo na konečné stanoviště, počítejte s hustším výsevem, než kolik výsledných rostlin budete potřebovat. Pnoucí kultivary si poradí samy, když budou někde hustěji vysety – budou se pnout na jinou stranu. Keříčkové odrůdy přesadíte, pokud by vyklíčily v jednom místě hustěji.

    Lichořeřišnice má větší semínka, to už jsme zmínili. Podle toho je nutné s nimi při setí zacházet. Sejeme vždy do mokré zeminy nebo substrátu. Semínkům uděláme důlky (v těžší zemi) a sem je položíme, přihrneme zeminou tak, aby nad nimi byla asi tak velká vrstva zeminy, jak velká sama semínka jsou.

    Když sejeme do substrátu, semínka zatlačíme do dvounásobné hloubky, než jsou sama velká. A substrát nad nimi přihrneme. Postupujeme v podstatě stejně, jako když se chystáme pěstovat dýně.

  4. Jak předpěstovat lichořeřišnici

    Lichořeřišnice chce pravidelnou, ale ne příliš silnou zálivku. Předpěstování sazeniček je nenáročné, stačí teplejší místo s dostatkem světla a zálivka. Když sazeničkám dopřejete organické hnojivo, budou vděčné a dobře se připraví na pozdější vegetaci venku.

  5. Kam zasadit lichořeřišnici

    Lichořeřišnice poroste a bohatě pokvete všude, kde bude mít polostín nebo slunečné stanoviště. V čistě stinném stanovišti bude tvořit hlavně výhony a bohaté olistění. Takže pokud budete lichořeřišnici chtít zejména pro její vynikající listy, dopřejte jí trochu stínu. Když bude mít za úkol hodně kvést, dejte ji na sluníčko.

    Lichořeřišnice účinně brání růstu plevelů, pokud ji vysadíte pod stromy nebo okolo plotu. V tomto případě vždy vysazujte předpěstované rostlinky, aby měly před plevely náskok a možnost je rychle překrýt, udusit.

    Když chcete pěstovat lichořeřišnici v květníku, umístěte ji tam, kde bude mít dost jihozápadního slunce. Snese i polední žár, ale s trochou přistínění třeba vyšší kytkou. Při pěstování v květníku pak klaďte důraz na dostatečnou zálivku. Lichořeřišnici se dobře daří i ve skleníku.

  6. Kdy zasadit lichořeřišnici ven

    Ven dáváme lichořeřišnici zásadně po zmrzlých mužích, aby ji mrazíky nespálily. Pokud ji pěstujete v květnících, je možné dát ji ven i dříve, ale na chladné noci ji přenášet do interiéru. Mráz totiž nesnese.

  7. Jak zasadit lichořeřišnici

    Lichořeřišnice vždy dopřejeme organické hnojivo do začátku růstu, později se s hnojením už brzdíme (když plánujeme konzumaci listů). Takže lichořeřišnici sadíme do jamky, na jejíž dno jsme dali organické hnojivo smíchané se zeminou, pak zeminu a vše jsme dobře prolili.

    Sazeničku dáme jen o kousek níž, než byla v původní nádobě. Pokud je pěstovaná v rašelinové tabletě nebo v rašelinovém sadbovači, sadíme rostlinky i s těmito „nádobkami“. Po výsadbě důkladně zalijeme.

  8. Jak zalévat lichořeřišnici

    Lichořeřišnice potřebuje dostatek vody, rozhodně více než běžné bylinky. její listy obsahují hodně vody a zároveň zaujímají velkou plochu, a tak je odpar poměrně velký. V květníku vždy necháme substrát mírně proschnout.

  9. Jak hnojit lichořeřišnici

    Hlavně z počátku vegetace, aby nabrala sílu k růstu. Později volíme strategii podle toho, jaký je účel pěstování. Jestliže ji pěstujeme jen jako okrasu pro květ a list, hnojíme pravidelně organickým hnojivem, v létě hnojivem bohatým na vápník, draslík a síru.

    Pokud chceme lichořeřišnici sklízet, hnojíme organickým hnojivem, ale nijak intenzivně. Volíme hnojení zálivkou, zásadně podmokem. V menších dávkách a častěji, nikdy velkou dávku najednou. Upřednostňujeme hnojení jíchou z kopřiv a jiných rostlin bohatých na dusík v organické podobě.

  10. Jak se starat o lichořeřišnici

    Lichořeřišnice potřebuje zalévat a hnojit, z počátku plet v jejím okolí, pokud má třeba pod stromem porůst obdělávanou plochu. Pnoucí odrůdy je nutné směřovat tam, kam chceme, aby se pnuly. Keříčkové stačí jen včas obírat od odkvetlých květů, které pak na rostlině nevypadají dobře.

    Pokud nestojíme o semínka, obíráme květy i se zárodky semínek, aby rostlina měla dost sil k tvorbě dalších květů a dělala nám takovou okrasu, pro kterou si ji pěstujeme. Lichořeřišnici pěstovanou pro sklizeň průběžně sklízíme.

  11. Jak sklízet lichořeřišnici

    Sklizeň má dva základní účely. První je využití lichořeřišnice jako pochoutky do salátů a pomazánek, hořčic, dále ozdoby pokrmů. Druhý je účel čistě bylinkářský, kdy rostlinu sklízíme pro pozdější přípravu výluhu nebo odvaru, který má dobré účinky v oblasti imunity a močového ústrojí.

    Listy lichořeřišnice sklízíme zásadně po poledni nebo navečer, květy během poledne. Sklízet lze celé výhony nebo jen jednotlivé listy a květy. Když se blíží podzimní mrazíky, sklidíme celou rostlinu najednou.

  12. Jak uskladnit lichořeřišnici

    Lichořeřišnici je nutné spotřebovat čerstvou, pokud ji máme jako součást pokrmu. V lednici vydrží cirka 3–5 dní. Vynikající je pesto z listů lichořeřišnice nebo domácí hořčice. Pro přípravu čaje ji sušíme, a to jak pouze květy, jak i konce výhonků nebo květy i listy.

  13. Jaké jsou choroby a škůdci lichořeřišnice

    Lichořeřišnice netrpí v podstatě žádnými chorobami. Ale z řad škůdců si na ní pochutnají mšice, které můžeme úspěšně zlikvidovat olejovým postřikem v poměru 5 l teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášky do pečiva. Musíme stříkat ze spodní strany listů, kde mšice většinou vegetují. A nutná je likvidace mravenců v okolí, protože lichořeřišnici svými mšicemi účelově osazují.

    V poslední době se na lichořeřišnici rád pase zavíječ zimostrázový, což je škůdce, který se k nám dostal teprve nedávno. Pokud se jeho housenky pustí do vašich rostlin, brzy z nich nezbude vůbec nic. Při malé nákaze, kdy je na listech jen několik housenek, lze listy s housenkami otrhat a prostě je rozšlapat. Větší napadení řeší jedině likvidace porostu i s housenkami. Když nechcete rostliny konzumovat, lze postříkat insekticidem.


A
Alena 12.03.2021 – 13:09

Letos chci pěstovat lichořeřišnici po prvé, tento návod je srozumitelný budu se držet postupu , věřím že se povede. Vloni jsem měla možnost ochutnat květy a jsou moc dobré a navíc je to léčivka Děkuji za popis k pěstování.

Odpovědět

R
Radka 04.05.2024 – 16:26

Krásně, srozumitelně a podrobně napsáno. Moc děkuji.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás