Jak pěstovat tymián
-
Jak vybrat tymián
Jednotlivé odrůdy tymiánu se liší zejména tvarem listů a jejich pevností, také mírou aromatičnosti. Pro pěstování cíleně vybíráme ty, které voní, protože ty mají nejširší škálu využití.
Takže při výběru sazeniček v zahradnictví se budeme ptát právě po těchto vlastnostech. Některé tymiány totiž mají lístky skoro jako jehličky. A ty se špatně rozmělňují do pokrmů. Zato jsou voňavější a skvěle se hodí právě na přípravu léčivých odvarů.
Tymiány s většími a plochými lístky se zase více hodí pro samotné dochucování pokrmů, zejména těch středomořských. Snadno jej rozmělníte na prach, takže jej schováte i před strávníky, kteří prohlašují, že bylinky konzumovat nebudou.
Základním druhem je tymián obecný, ale u nás se potkáme s tymiánem anglickým širokolistým, s francouzským úzkolistým nebo třeba citronovým, dále s tymiánem herba-barona atd. Velmi blízkou příbuznou tymiánu je mateřídouška.
Některé tymiány jsou vyloženě půdopokryvné, jiné rostou více do výšky. Vybíráme proto i podle toho, kam je chceme sadit. Například pod stromy se hodí plošší odrůdy, do bylinkových záhonů zase ty se vzpřímenějším růstem.
-
Kam zasadit tymián
Tymián vyžaduje slunné stanoviště, stejně jako ostatní bylinky, u nichž chceme, aby nám daly hlavně silice, tedy aroma. A také je to bylinka teplejších oblastí, kde bývá častěji sucho, teplo a slunečno.
Tymián lze pěstovat jak v nádobě, tak v záhonu. V nádobě se mu dobře daří na všech balkonech a terasách, na zahradě uvítá bylinkový záhon i skalku. Tymiány se osvědčily i pod ovocnými stromy, kde odrazují mravence i mšice od útoků na vaši úrodu.
-
Kdy přesadit tymián ven
Tymián si pořídíme jako sazeničku, protože jeho pěstování ze semínka je zbytečně zdlouhavé. A hlavně nám bude stačit jedna nebo dvě sazeničky, protože z tymiánu později bude opravdu velká rostlinka.
Ven jej dáme po zmrzlých, aby rostlinka měla dobré startovní podmínky. Tymián je trvalkou, která zcela s přehledem přežije i sebenáročnější zimu. Nevymrzne ani neuhnije velkou zimní vlhkostí.
-
Jak přesadit tymián
Tymián sadíme buď přímo do záhonu, na skalku nebo do pěstební nádoby. Během sazení není potřeba nic speciálního. Jen zahradnický substrát, případně substrát pro bylinky. Do toho zahradnického můžeme, pokud sadíme do květníku, přidat i trochu písku.
Sadíme do stejné hloubky, v jaké byla sazenička v sadbovači nebo jak byla venku v záhoně, kde se předchozí tymiány (třeba u sousedky) už rozmnožily samy. Hnojivo není při výsadbě potřeba, stačí pak přidat organické hnojivo do několika zálivek za sezonu.
-
Jak zalévat tymián
V podstatě středně intenzivně. Tymián nevyžaduje ani vlhko, ale ani intenzivní sucho. Když je substrát vyschlý, zalijeme. Jinak nezaléváme. Pokud pěstujeme tymián venku, přizpůsobíme se srážkám, zaléváme jen při delším suchu.
-
Jak hnojit tymián
Téměř vůbec. Tymián tvoří aromatické látky lépe v době, kdy má méně živin. Hodně živin znamená méně voňavý tymián. Proto jen občas přilijeme do zálivky trochu organického hnojiva. Spíše na jaře, pak k podzimu. Přes léto vůbec.
-
Jak se starat o tymián
Tymián nevyžaduje žádnou speciální péči. Je to opravdu nenáročný host našich zahrad a balkonů. Stačí jej zasadit, občas zalít. Některé odrůdy jsou hodně poléhavé, tak si je můžete svázat, aby výhony neležely na zemi, a nebyly tak znečištěné od zeminy.
Pokud tymián pěstujete v květníku, vyplatí se časem nějaký podstavec, na kterém bude květník stát a výhony tak budou volně okolo květníku. To vám velmi usnadní použití ihned po sklizni, kdy nebudete muset pracně omývat lístky od zeminy a okolního prachu. Jen je opláchneme.
Tymián začne postupně řídnout od prostřed, což je známka toho, že keř už má svůj věk a je čas na omlazení pomocí namnožení z mladých výhonů. Starý tymián použijeme na jíchu, viz boxík o chorobách a škůdcích.
-
Jak sklízet tymián
Tymián sklízíme průběžně podle potřeby. Je nutné použít nůžky, protože výhony jsou velmi dřevnaté, tuhé, tak ať si snahou utrhnout výhon nepoškodíme celou rostlinu. Vždy si vezmeme výhonů, kolik zrovna potřebujeme. Čerstvé výhony nedají tolik aroma jako sušené, s tím je nutné počítat.
Tymián je vynikající i na čaj k běžnému pití nebo na odvar pro uvolnění dýchacích cest a pro zmírnění dráždivého kašle. V takovém případě použijeme mnoho výhonů, je nutné vyrobit dostatečně koncentrovanou tekutinu, kterou pak budeme odpařovat nebo do které namočíme plenu a rozvěsíme ji přes postýlku.
Tymián pomůže i s nadýmáním, tak jej přidáváme do fazolí, čočky, cizrny a pod. Stačí čerstvá snítka tymiánu.
Tymián má nejsilnější aroma těsně před kvetením a přes poledne za slunného dne. Tato doba se hodí na hromadnou sklizeň, po které si tymián usušíme a připravíme na zimní měsíce, kdy výhony budou téměř bez aroma.
-
Jak zazimovat tymián
Tymián nepotřebujete žádné speciální zimování. Stačí jej jen trochu přihnojit draselným hnojivem, aby se kořínky lépe připravily na zimování. Můžeme odstranit přebytečné výhony, ale většinou to není třeba.
-
Jak rozmnožit tymián
Tymián se skvěle rozmnoží sám, když ho necháme odkvést. Semínka se uchytí a vyklíčí pod ochranou mateřské rostliny. Ale není to jediný způsob množení. Můžeme tymián ještě řízkovat nebo takzvaně zahřížit.
Řízkování je proces, kdy odstřihneme výhon a necháme jej zakořenit, což jde u tymiánu poměrně snadno. Rychlejší a také ještě jistější rozmnožení je pomocí hřížení, kdy výhon těsně před jeho koncem zahrneme do země a zatížíme, aby nemohl ven.
Výhon ochotně zakoření. Po několika týdnech jej zkontrolujete – a pokud jsou kořeny dostatečně velké, výhon jen vyndáte, odstřihnete od mateční rostliny a zasadíte na nové místo, kde ho chcete mít. Díky připojení na mateční rostlinu máte jistotu, že pohodlně zakoření, že během rozmnožování neodumře.
-
Jak uskladnit tymián
Uskladnění tymiánu je nejsnadnější pomocí sušení. Sušený tymián pak můžete odrhnout od listů a na vaření si ponechat jen listy. Ty pak před samotným použitím jen trochu nadrhnete v rukou, aby se aroma uvolnilo. Můžete i zcela najemno nadrtit ve hmoždíři nebo mlýnku na bylinky.
A samotné dřevnaté výhony? Ty uložíte do látkových nebo papírových sáčků a později použijete na zmiňované odvary nebo i na klasický masový vývar. Nebo na jíchu pro postřik proti mšici. Kde to „smrdí“ tymiánem, tam mšice nejde. Postřik skvěle funguje ve skleníku a jiných uzavřených prostorách, například v lodžii.
-
Jaké jsou choroby a škůdci tymiánu
Tymián je v podstatě bez chorob a škůdců, na tuto bylinku si broučci ani nemoci laskominy nedělají. I proto se tymián vyplatí jako bylinka pod stromy, protože pak se kolem stromů nekoncentrují mravenci a nenosí sem mšice.
Dostala jsem sazeničku tymiánu. Přesadila do květináče.Do týdne mi zašla. Nic z ni nezbylo. To samé bazalka. Jakto , když nevyžaduje žádnou zvláštní péči?
Odpovědět