Jak pěstovat křen
-
Jak vybrat křen?
Nejspolehlivěji se k dobrému křenu dostanete přímo u zdroje, například u sousedů neb známých, kteří si křen pěstují. „Sazeničky“ křenu se však dají pořídit i v dobrých zahradnictvích, přičemž jedna z nejlépe hodnocených odrůd je čeká odrůda Krenox.
Krenox nabídne bílou barvu slupky i dužniny kořene a je dlouho odolná proti hnědnutí i poté, co křen nastrouháte. Konzistence dužniny kořene je velmi jemná, chuť je příjemně nasládle kořenitá. Hodí se jak pro přímý konzum, tak k nakládání. Díky konzervačním účinkům nám křen pomáhá s naložením řepy nebo s naložením okurků.
Planý křen roste často okolo potoků, ale konzumovat jej nemůžeme, má dost hořkou chuť. Křen se rozmnožuje pouze vegetativně, má schopnost narůst i z velmi malých odřezků kořene.
V zásadě jde o plevelnou rostlinu, která se vám rozmůže po celé zahradě, když si ji neohlídáte. Pokud se o křenový záhon dobře postaráte, udržíte křen na uzdě. Pěstování je možné i ve větších nádobách na balkoně. Díky tomu i ve městě můžete mít vlastní křen, který přidáte například k ovaru.
-
Jak pěstovat křen, aby měl silné kořeny?
Umožnit růst silných kořenů můžeme rostlině jedině tak, že budeme opakovaně odstraňovat boční slabší výhony kořene, které hlavní kořen zbytečně oslabují. Ano, je to činnost spojená s tím, že musíme kořen obnažit, odříznout většinu vedlejších výhonů a důkladně je odstranit.
Pak křen zase přihrneme. Během sezony zopakujeme alespoň dvakrát. Také nesmíme dopustit, aby křen vykvetl. Sice netvoří semena, ale i tak je květenství pro kořen velmi vyčerpávající, snižuje jeho kvalitu i velikost.
Křen spolehlivě přezimuje a spolehlivě se rozrůstá po okolí. Na podzim křenu seřízneme zbytky listů (křen si vtáhne většinu živin z listů zpět do kořene) a odstraníme je. Od jara pak obrýváme okolí záhonu s křenem a odstraňujeme rozrůstající se boční kořínky. Vyplatí se pěstovat křen na izolovaném místě, za podezdívkou.
Křen potřebuje ke spokojenosti dost vláhy i živin. Hnojíme zejména na jaře a v první polovině léta, později už jen zaléváme. Kde je chudá zem a málo vláhy, tam křen dělá tenké kořeny ostré chuti.
-
Jak pěstovat křen víceletým „malínským“ způsobem?
V Malíně u Kutné Hory vymysleli způsob, jak křen dlouhodobě pěstovat a hlavně efektivně, přitom na jednom místě. Jeho podstata spočívá v následujícím postupu:
Na podzim nebo brzy zjara se vysazují řízky kořenů, které jsou cirka 10 cm dlouhé a silné zhruba 2 cm. Před výsadbou se jim odstraní vegetační vrchol. Sadí se do hloubky cirka 15 cm a asi 60 cm od sebe.
Později na jaře vyraší výhony. Tehdy odhrneme zeminu až k vrcholu kořene a ostrým nástrojem seřízneme výhony tak, aby zůstal jen jeden nebo dva. Zároveň odstraníme i tenké kořínky po stranách křenu, nikoliv však na spodním konci kořene, ty musejí zůstat nepoškozeny. Kořen pak zase přihrneme.
Stejný postup zopakujeme ještě i v létě. Vysazené kořeny se díky těmto zásahům neprodlužují, ale jen sílí. Sklizeň nastává na podzim, až křen stáhne živiny z listů zpět do kořenů, listy tedy zhnědnou. Sklízíme tak, že odhrneme zeminu, vypěstovaný kořen odsekneme a vyndáme. Zeminu zase přihrneme.
Druhý rok budeme s několika postranními kořeny, které v zemi zůstaly, pracovat naprosto stejně. Když se budeme křenu dostatečně věnovat, můžeme z jednoho záhonu sklízet i déle než deset let, aniž by se znehodnotila kvalita kořenů a úrody.
-
Jak pěstovat křen jednoletým způsobem?
Nedávno se začal křen pěstovat také metodou jednoletého pěstování. Princip spočívá v tom, že na jaře (v březnu) vysadíme boční kořeny na podzim sklizených konzumních kořenů. Ty jsme skladovali zároveň s těmi konzumními. Měly by být dlouhé okolo 20 cm a stačí jim síla tužky.
Než se vysadíme, tak z nich ve střední části odrhneme tenké kořínky a pupeny, pak je do půdy umístíme šikmo a do mělčí brázdy. Koncem června je nutné kořeny odhrnout a zase ve střední části odstranit tenké kořínky. Zeminu poté vrátíme zpět.
Sklizeň nastává co nejpozději na podzim, až jsou listy hnědé. Sklidíme vše, veškeré zbytky kořenů křenu je nutné ze záhonu odstranit. Kořeny skladujeme a ty slabší zase na jaře zasadíme.
-
Jak uskladnit křen?
Křenu se dobře daří v písku nebo v dobře vlhčených pilinách. Musíme ukroutit listy, než křen uskladníme. Pokud nemáme skladovací prostor pro křen, můžeme si jej nastrouhat a naložit do sklenic tak, jak známe naložený křen z obchodu.
V lednici vydrží křen zavinutý ve vlhké utěrce i několik týdnů. Pokud jej necháte bez vlhkosti, tak i v lednici vyschne. Pročtěte si i detailní návod, jak uchovat křen.
-
Jaké jsou choroby a škůdci křenu?
V podstatě žádné. Křen má tak výjimečné složení, že si na něj mnoho hmyzu ani patogenů zálusk nedělá.
Zatím žádné komentáře