Jak šnorchlovat
-
Výbava ke šnorchlování
Ke šnorchlování budete potřebovat pouze potápěčské brýle a šnorchl. Doporučujeme použít i ploutve, velmi vám totiž ulehčí pohyb ve vodě. Pro šnorchlování však nejsou nezbytné.
Stejně tak je možné vyměnit potápěčské brýle za celoobličejovou potápěčskou masku. Kterou z těchto možností zvolíte, je jen na vás. Ke zvážení je také použití neoprenu.
Čeká vás šnorchlování v chladnější vodě? Nebo máte slabší imunitu? Pak se rozhodně vyplatí si do vody neopren vzít. Díky němu nebudete možná muset později řešit, jak léčit nachlazení.
-
Jak vybrat šnorchl a potápěčské brýle?
Potřeby ke šnorchlování je možné i zapůjčit, doporučujeme však zakoupení vlastní výbavy. Zakoupíte ji ve sportovních potřebách. Při koupi vám prodavač pomůže vybrat vhodnou velikost vybavení.
Pozornost věnujte především potápěčským brýlím. Ty by měly být vyrobeny z měkkého materiálu. Je třeba, aby vám opravdu dobře padly. Správnou velikost poznáte dle jednoduchého testu:
- nasaďte si brýle na obličej bez použití řemínku
- nádechem odsajte vzduch z prostoru uvnitř brýlí
- nyní několik sekund vyčkejte se zadrženým dechem
- pokud maska během této doby drží na obličeji, jde o správnou velikost
- pokud vám vyhovuje velikost, zkuste si nasadit masku i s řemínkem okolo hlavy. Ten vás nesmí na žádném místě tlačit
- posledním kritériem je místo pro nos. V masce byste měli mít v oblasti nosu dostatek prostoru. Zároveň musí být možné nos dobře zmáčknout mezi dvěma prsty
Později se také zaměřte na uložení výbavy do kufru. Především u brýlí se vyplatí použít ochranný obal. Předejdete tak poškození. Pokud obal nemáte, dobře pro tento účel poslouží i některý kousek oblečení.
Tápete, co vše si na cestu vzít? Pak se podívejte na náš návod jak zabalit kufr.
-
Jak šnorchlovat?
Před prvním použitím je třeba brýle odmastit. K tomu vám snadno poslouží i běžný saponát na nádobí. Šnorchl stačí opláchnout v čisté vodě.
Prvním krokem je nasazení šnorchlu na potápěčské brýle. Pokud vlastníte celoobličejovou potápěčskou masku, tento bod se vás samozřejmě netýká. Šnorchl má na boční straně malou sponu. Tou ho připevníte k brýlím. Sponu posuňte na šnorchlu na takové místo, abyste měli po nasazení brýlí konec šnorchlu u úst.
Následně si nasaďte potápěčské brýle. Stejně jako při jejich zkoušení, pomocí nádechu nosem odsajte vzduch z prostoru uvnitř brýlí. Ty se tím přisají k obličeji a ve vodě budou dobře těsnit.
V dalším kroku si již vložte do úst šnorchl. Těsně před nasazením i těsně po něm se snažte dýchat klidně.
Nyní se již položte na vodní hladinu, jako byste chtěli začít plavat. Dejte obličej pod hladinu a užívejte si nový pohled. Během šnorchlování je možné potápět se pod hladinu, je třeba pouze zadržet dech.
Běžné komplikace při šnorchlování, se kterými se můžete setkat
Může se vám stát, že se vám potápěčské brýle zamlží. Nejčastější příčinou bývá způsob dýchání, případně rozdíl teplot. Pokud dýcháte ústy a brýle se i nadále zamlžují, zkuste skla před dalším šnorchlováním opět odmastit.
Při ponoření můžete také cítit tlak v uších. V tomto případě je třeba přidržet si nos mezi prsty a vydechnout do dutiny nosní. Druhou možností pro vyrovnání tlaku je polknutí.
-
Kde šnorchlovat?
Šnorchlovat lze v podstatě kdekoli. Některá místa jsou však vhodnější než jiná. Hloubka vody by měla být maximálně 10 metrů. Čím méně, tím lépe. Velkou roli hraje také čistota vody, v zakalené vodě se viditelnost rapidně snižuje.
Je třeba zmínit, že některé destinace jsou výbornými podmínkami pro tuto aktivitu přímo proslulé.
Při šnorchlování buďte vždy opatrní a dobře si všímejte okolí. Snadno se tak můžete ocitnout příliš blízko lodi či jinému plavci. Je dobré také sledovat vzdálenost od břehu, abyste vždy bezpečně doplavali, až budete cítit únavu. Šnorchlování je totiž poměrně namáhavé, přestože to tak vůbec nemusí vypadat.
Zatím žádné komentáře