Jak připravit auto na zimu

Jiří Podval
Publikováno 9. listopadu 2024
  1. Jak připravit auto na zimu

    Kdy vyměnit pneumatiky na zimu

    Nejdůležitějším prvkem zimní výbavy jsou zimní pneumatiky. V České republice je povinné mít obuté zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března a to v případě, že na komunikaci leží vrstva sněhu, námraza nebo led a nebo v případě, že se dají tyto podmínky s ohledem na počasí předpokládat.

    Na některých silnicích je ale zimní obutí povinné bez ohledu na klimatické podmínky, tedy nejen v případech, kdy je na silnici sníh, led nebo námraza. Použití zimních pneumatik přikazuje dopravní značka „Zimní výbava“. Podrobnosti zjistíte v článku Zimní výbava 2024: Mapa úseků, kde jsou povinné zimní pneumatiky.

    Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm. Zimní pneumatiky musí být obuty na všech čtyřech kolech automobilu. Na přezutí se můžete objednat do jakéhokoli servisu.Pokud máte pneumatiky již na ráfcích nebo discích a jsou kola i vyvážená, můžete si je vyměnit i svépomocí a ušetřit tak na servisu. Stačí se podívat na náš návod Jak vyměnit kolo.

    Jestli se chystáte zimní pneumatiky teprve kupovat, podívejte se na náš návod 5 triků, jak získat levně kvalitní zimní pneumatiky.

  2. Jak zkontrolovat hladinu oleje na zimu

    Před zimou je dobré zkontrolovat hladinu oleje. V mrazech se může stát, že více ztuhne a nebudete moci přesně změřit, jaký je jeho stav.

    Postup pro kontrolu hladiny oleje je následující:

    1. Olej bychom měli měřit při provozní teplotě. Nejlepší je počkat pár minut po vyjížďce, která byla dlouhá alespoň 10 km.
    2. Zkontrolujte, zda stojí vůz na rovině a otevřete kapotu.
    3. Vytáhněte měrku, otřete jí a opět zasuňte. Poté ji znovu vytáhněte a zkontrolujte, kde se olej na měrce nachází.
    4. Pro zjištění správné hladiny oleje je vždy dobré se podívat do návodu automobilu.
  3. Jak zkontrolovat stav baterie na zimu

    Mohlo by se vám stát, že při větších mrazech sednete do auta a nepovede se vám ho nastartovat. Před zimou je vhodné s tímto počítat a zkontrolovat také baterii.

    Sami baterii můžete zkontrolovat připojením voltmetru na kladný a záporný pól a změřit napětí. Pokud je napětí nízké, baterii pomalu dobijte, v případě vysokého napětí rozsviťte dálková světla, která ji trochu vybijí. Správný stav baterie opět zjistíte ve svém návodu k automobilu.

    Před zimním obdobím je také dobré zkontrolovat kontakty na baterii a připojené kabely.

  4. Jak vyměnit směs v ostřikovači na zimu

    Zimní směs do ostřikovačů měňte co nejdříve, protože nikdy nevíte, kdy začne mrznout. Zimní směsi do ostřikovačů mají vždy na obalu uvedeno, do jaké venkovní teploty garantují, že nezamrzne.

    Nedoporučuje se však míchání zimní a letní směsi. Pokud nalijete zimní směs do ostřikovačů, kde je již směs letní, může se stát že kapalina stejně zamrzne. Nedoporučuje se to také z důvodu, že letní směs je stále v hadičkách vedoucích k tryskám. Tyto trysky by mohly při mrazech popraskat.

  5. Jak se postarat o těsnění na zimu

    Gumové těsnění u dveří se rádo v mrazu lepí. Proti tomuto případu se dá bojovat speciálními krémy, které gumu promastí a zabrání jejímu namrznutí a následnému přilepení k dveřím.

    Pokud tuto přípravu podceníte, nesnažte se s dveřmi škubat. Mohli by jste gumu utrhnout od karoserie a dveře už byste těžko zavírali. Tento problém můžete vyřešit tak, ze dveře postříkáte rozmrazovacím sprejem. Během pár chvil se dveře uvolní.

  6. Co je dobré mít na zimu v autě

    V zimě by vám v autě určitě nemělo chybět několik věcí, které můžete využít celou sezónu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás