Jak zjistit cukrovku

Markéta Dyjaková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak zjistit cukrovku

    Co je to cukrovka

    Projevem cukrovky neboli diabetes mellitus je hypoglykémie, tzn. snížené množství cukru v krvi. Později přichází i hyperglykémie (zvýšené množství). Tyto reakce jsou téměř vždy důsledkem špatné látkové výměny.

  2. Jaké jsou druhy cukrovky

    Známe cukrovku 1. a 2. typu. Cukrovka 1. typu se vyskytuje méně často. Jedná se o nemoc dědičnou.

    Cukrovku 2. typu má naprostá většina diabetiků. Vyvíjí se z rezidence na inzulín. Tzn. slinivka vylučuje inzulín, ale buňky jej nejsou schopny přeměnit na cukr. Ten pak odchází do moči a váže na sebe i minerály. Tělo tak strádá nedostatkem energie.

    Ve většině případů vzniká u osob vyššího věku nebo s nadváhou. U neléčené nebo velmi těžké cukrovky může dojít ke vzniku dalších závažných onemocnění.

    Cukrovka může být hlavní příčinou onemocnění srdce, cév a ledvin. Závažnou komplikací u diabetu je také neuropatie, což je postižení nervů nejčastěji dolních končetin. Kvůli tomuto onemocnění vznikají defekty na kůži, které mohou zapříčinit amputaci končetin.

  3. Jak zjistit cukrovku

    Hlavními projevy cukrovky při hyperglykémii jsou:

    • veliká žízeň
    • nevolnost a malátnost
    • únava a spavost
    • bolesti břicha
    • rozostřené vidění
    • nízký krevní tlak

    U hypoglykémie naopak vnímáme tyto příznaky:

    • bolesti hlavy
    • vysoké pocení
    • třes a mravenčení v končetinách
    • nevolnost a zvracení
    • slabost a závratě

    Pokud na sobě delší dobu pozorujeme výše zmíněné příznaky, je vhodné navštívit svého obvodního lékaře. Ze zkušebního testu z kapky krve lékař zjistí, zda se o cukrovku jedná.

    Je-li je test pozitivní na vyšší hladinu cukru v krvi, lékař odešle pacienta na zátěžový test. Podle výsledků testu se poté dohodne s pacientem na případné léčbě nebo důslednější prevenci.

  4. Jak zjistit těhotenskou cukrovku

    Gestační diabetes, nebo-li těhotenská cukrovka se objevuje v druhé polovině těhotenství. Většinou u žen, které jsou těhotné v pozdějším věku. Důvodem je vysoká zátěž pro metabolismus. Cukrovka v těhotenství je riziková jak pro matku, tak plod. A je třeba jí věnovat zvýšenou pozornost. Dnes se test na těhotenskou cukrovku doporučuje preventivně.

    Většinou cukr v krvi bývá zvýšen jen mírně. A proto matka nepociťuje žádné obtíže. Výjimečně může dojít k větší žízni.

    K vyšetření se používá tzv. orální glukózový toleranční test. Ten spočívá ve vypití 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Dvě hodiny poté se nalačno udělá krevní test na cukr v krvi. Pokud je test pozitivní, pacientka pravidelně dochází k diabetologovi na kontrolu a případné konzultace.

    Při léčbě je nutné dodržovat diabetickou dietu a pravidelně se hýbat. Z jídelníčku je třeba odstranit sladkosti a slazené nápoje. Nicméně cukry jsou potřeba, aby je tělo přeměnilo na energii. Avšak je vhodnější jejich přijímání z pečiva, těstovin, rýže a luštěnin.

    Pacientky by neměly přenášet, aby nedošlo k vážným komplikacím a poškození plodu. Proto dochází k vyvolání porodu. Porodem těhotenská cukrovka zpravidla odezní a hladina cukru v krvi matky se vrátí do normálu.

  5. Jaká je prevence cukrovky

    Zdravým životním stylem můžeme snížit riziko onemocnění cukrovkou. Měli bychom jíst kvalitní potraviny a pít dostatek čisté vody. Nepřejídat se, dodržovat diabetickou dietu a nezapomínat na pohyb. Denně bychom měli aktivnímu pohybu věnovat minimálně 30 minut.

  6. Co je to diabetická dieta

    Diabetická dieta je v zásadě zdravé stravování bez příjmu rychlých cukrů. Ty jsou obsaženy především ve slazených nápojích a sladkých pochutinách. Diabetická dieta je základem úspěšné léčby všech pacientů trpících cukrovkou.

    Nedoporučuje se jíst tyto potraviny:

    • sladká jídla (buchty, zákusky, palačinky, ovocné knedlíky)
    • smažená jídla
    • tučná a uzená masa
    • výrobky z bílého pečiva (knedlíky, rohlíky)
    • sladké nápoje a džusy
    • alkohol

    Diabetici si mohou příjem sacharidů počítat díky tzv. výměnným jednotkám. Platí, že 1 VJ = 10 g sacharidů. To odpovídá cca půl krajíčku chleba. V diabetické poradně lze získat tabulky s potravinami a obsahem sacharidů. Takovéto tabulky usnadní diabetikům přemýšlení o jídle.

  7. Jaké potraviny jíst při cukrovce

    Velmi důležitý je pitný režim. Diabetik by měl denně vypít 2 až 3 litry čistě vody. V letním období i více. Příjem potravin je lepší rozdělit na 4 až 6 menších porcí denně.

    V jídelníčku by měla být hojně zastoupena zelenina v různých úpravách ( převážně čerstvá, vařená nebo dušená). Obsahuje mnoho vitamínu, stopových prvků a vlákniny. A má minimální množství cukru. Vyvarovat bychom se měli sladké zelenině, jako je hrášek, mrkev nebo kukuřice.

    Ovoce obsahuje fruktózu, tedy ovocný cukr. Mělo by se omezit na 1 kus denně, spíše v dopoledních hodinách. Doporučuje se nejíst ho samotné, ale například ho smíchat s tvarohem. Je třeba si dávat pozor na sladké druhy (banán, meruňky, hroznové víno nebo khaki) a raději konzumovat méně sladké druhy, jako jsou například jahody, jablka nebo lesní plody.

    Důležité jsou bílkoviny (drůbeží maso, ryby, vejce a sýry), a také mléčné výrobky (zakysané, plnotučné nebo čerstvé). Jako přílohu můžeme konzumovat celozrnné těstoviny, rýžiluštěniny.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás