Jak připravit artyčok
-
Co je artyčok
Artyčok (Cynara cardunculus) je víceletá rostlina, která pochází ze Středomoří a vzhledem připomíná bodlák. Má přes metr vysokou lodyhu a pěstuje se především pro jedlé květní úbory, ale nap např. artyčok kardový má jedlé stonky a listy.
Artyčoky se většinou sklízejí ve dvou sezónách jarní a podzimní, přičemž v té podzimní sezóně mají tužší nafialovělý krunýř a proto je větší šance, že se neponičené dostanou do České republiky.
-
Jaké jsou zdravotní účinky artyčoku
Artyčok obsahuje důležité vitamíny jako C, B, A a E a minerální látky železo, vápník a hořčík.
Artyčok obsahuje velké množství inulinu, který je velmi prospěšný pro diabetiky a dále pro pacienty s žlučníkovými nebo jaterními chorobami. Podporuje detoxikaci jater a vylučování žluči a trávicích enzymů.
Dále má protialergické účinky, což se hodí například pro osoby s problematickým ekzémem. Mimojiné pomáhá i při nadýmání a plynatosti.
-
Jak vybrat správný artyčok
Pokud jste se rozhodli připravit si artyčok doma je nesmírně důležité koupit si čerstvý artyčok v obchodě. Vizuálně by měl na vás působit čerstvě, na omak by měl být tuhý, přičemž vůbec nevadí lehce nahnědlé okraje. Čerstvý plod vydrží i několik týdnů v lednici.
-
Jak připravit artyčok
Před samotnou tepelnou úpravou je nutné odstranit stonek a ztvrdlé špičky listů. Dále je vhodné jej potřít citrónovou šťávou, jinak rychle zhnědne. Poté v osolené vodě vaříme 30-50 minut až do změknutí.
Nejjednodušší je jej podávat jako chřest uvařit s přepuštěným máslem a podávat s holandskou omáčkou.
Nejlepší část je srdíčko- střed plodu, který lze dusit, grilovat, zapékat s masem apod.
-
Recepty z artyčoku aneb jak připravit artyčoky
Zapečené artyčoky s rajskou omáčkou
Ingredience: 6-8 artyčoků, citrón, olivový olej, parmazán, petrželka, tymián, česnek, šalotka, 2 plechovky loupaných krájených rajčat, pepř, sůl
Postup: Artyčok uvařte podle základního postupu a uvařené zchlaďte studenou vodou a nechte okapat. V pánvi na oleji zpěňte nadrobno nakrájenou šalotku, nakrájený česnek a vlijte plechovky s rajčaty, chvíli povařte a dochuťte solí a pepřem.
Mezitím artyčoky naplňte směsí (drobenkou) z parmazánu, petrželky, tymiánu, soli a pepře. Do rajčatového základu přidejte naplněné artyčoky, tymián a zapečte v troubě do zlatova.
Farfalle s artyčoky
Ingredience: 6 artyčoků, citrón, 250 g těstovin, 1/8 l vývaru, 50 g slanina, citónová šťáva, česnek, olivový olej, parmazán, pepř, sůl
Postup: Artyčok uvařte podle základního postupu a uvařené zchlaďte studenou vodou a nechte okapat. V pánvi na oleji zpěňte nadrobno nakrájenou slaninu a cibulku a nakrájený česnek. Poté přidejte artyčoky opečeme, zalijeme vývarem a dusíme cca 5 minut. Nakonec dochuťte solí a pepřem.
Mezitím si uvařte těstoviny, které po uvaření smíchejte s artyčoky a navrch pospte parmazánem.
Další recepty s artyčoky můžete získat v našem návodu Jak uvařit artyčoky.
Zatím žádné komentáře