Jak dlouho štěně kouše
-
Proč štěně kouše lidi a věci?
Pro štěňata je to zábava a hra, kterou se přirozeně učí používat svoje zoubky a sílu stisku. Ve skupině sourozenců se to učí vzájemně mezi sebou. Navíc se štěňatům prořezávají malé zoubky a neustálým žvýkáním a okusováním věcí se snižují nepříjemné pocity s tím spojené. U nového majitele v tom bude určitě pokračovat a musí se teprve naučit, do čeho se kousat může a do čeho ne.
-
Jak dlouho štěně kouše?
U každého pejska se tato doba různí, záleží na povaze i plemeni, ale také na naší důslednosti ve výchově. Při správné výchově by mělo mít štěně ve čtyřech měsících své zoubky pod kontrolou. Potřeba okusovat se může zvýšit v době, kdy se mění mléčný chrup na trvalý.
-
Výměna mléčných zubů u štěňat
Výměna mléčných zubů nastává mezi druhým a šestým měsícem života. U velkých plemen trvá déle. Výměna zoubků pro malá štěňata může být nepříjemná stejně jako pro děti. S přezubováním souvisí nepříjemné svědění dásní, tlak či bolestivost. Štěně může trpět nechutenstvím, více sliní a celkově není ve své kůži.
Úlevu od nepříjemných pocitů přináší právě okusování a žvýkání. Může začít ohlodávat nábytek, boty a v podstatě vše, co mu přijde pod nos. Aby se tomuto předešlo, mělo by mít štěně k dispozici na výběr různé žvýkací hračky. Samo si vybere, která mu nejvíc vyhovuje.
-
Hračky na kousání pro štěně
Hračka by měla mít vhodnou velikost vzhledem k velikosti štěněte. Měla by být z pružného, ale pevného materiálu, aby odolala ostrým zoubkům a zároveň příjemně masírovala dásně. V obchodech s chovatelskými potřebami najdete určitě nepřeberné množství hraček pro Vaše štěně.
-
Jak odnaučit štěně kousat?
Kousání je pro štěňata naprosto přirozené, nový majitel pejska by s tímto měl počítat a vybavit se potřebnou dávkou trpělivosti. Rozpustilé štěně se musí nejdříve naučit jinému způsobu hry, než bylo doposud zvyklé mezi sourozenci. Musí si zvyknout, že lidé mají citlivou kůži, a že nesmí kousat do všeho, co uvidí.
Důležité je naučit štěně, že lidské ruce jsou na drbání a hlazení a ke kousání slouží pouze hračky. Pokud se chcete pomazlit se svým pejskem a on po Vás neustále chňape zoubky, nabídněte mu k okusování nějakou hračku, která bude pro něj lákavější než ruka.
Další možností je, pokud Vás štěně kousne, řekněte důrazně „au“, schovejte ruce za záda a ukončete hru. Pokud Vás štěně i přes to stále kouše, odejděte na chvíli z místnosti. Štěně brzy pochopí, že je Vám jeho chování nepříjemné a pokud to bude opakovat, nebudete si s ním hrát. A štěně si hraje rádo. Takto můžete použít pozitivní motivaci bez zbytečných trestů.
Hlavní zásadou ve výchově psa je důslednost. Když pejskovi dáte najevo, že Vám kousání není příjemné, ale zároveň pokračujete ve hře a dráždíte štěně rukama, nemůžete se divit, že se nemůže kousání odnaučit. Buď je z Vašich povelů zmatené anebo je bere jako součást hry.
-
Jak pokárat štěně?
Okřikování a zakazování nebo dokonce bití nemá většinou dobrý účinek. Pro štěně je s příchodem do nového domova spojeno spousta změn, kterým se musí naučit přizpůsobit a je nesmyslné jej v tomto období trestat.
Zamyslete se, jestli štěně opravdu dobře pochopilo, co po něm vlastně chcete. Představte si, že jste v novém zaměstnání a nadřízený Vás pokárá za práci, kterou Vám nikdo pořádně nevysvětlil. Štěně sice po potrestání může přestat s nežádoucí činností, ale většinou z důvodu zastrašení. Pejsek bude zmatený a navíc hrozí riziko, že se naruší důvěra mezi Vámi a štěně se Vás začne bát.
Pokud jste teprve začínající pejskař, určitě se Vám bude hodit pár rad v článku Jak krmit štěně.
Kazdy vecer ma nase 4mesicni stene"kousaci dvacetiminutovku" u ktete je velmi agresivni. Prijde z venku a zacne cenit na vsechny zuby,ohrnuje cenich a bolestive kouse. Zakazove povely durazne vyrcene nezabiraji,ani otoceni se zady (pres den ale vzdy zafunguji). Nevime si s tim rady. Psisko chodi ns procházky,uci se skvele na kotec (pres noc jeste doma), ucime povely,pribehne,sedne,da pac,vydrzi 5min aportovat než ho to prestane bavit. Vecerni agresi nechapeme. I pres procházku po zahrade nedojde k uklidneni,naopak,trha jahodniky, schvalne beha po kytkach,kterych si pres den ani nevsimne..co s tim? Chceme mileho labradorka...
OdpovědětDobrý den. Mám dotaz? Máme doma 5 měsíční štěně BSP. Stále kouše ruce někdy hravě a potom to přechází do agresivity, zuby se mu začali měnit a kousání nezmírňuje. Jak ho to odnaučit a jestli ho to vůbec přejde. Za odpověď děkuji
OdpovědětDobrý den jak odnaučit 5 měsíční štěně labradora kousat do rukou
Odpovědět