Jak předejít oparu

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak předejít oparu

    Jednoduchý opar

    Jednoduchý opar, neboli medicínsky herpes simplex (HSV) je celá skupina onemocnění kůže a sliznic. Virus se dělí na dva typy:

    • HSV 1 objevuje se hlavně na rtech
    • HSV 2: je původcem genitálních oparů

    U některých lidí se po první infekci vytvoří imunitní obrana a už se s ním nikdy nepotkají, ale také existuje mnoho jedinců, kteří pak virózou trpí opakovaně. Nejčastěji se jednoduchý opar vyskytuje na rtech. Ale můžete ho objevit i jinde, třeba na nose, bradě nebo na oční rohovce či genitálu. Ojediněle se ale může vyskytnout na jakémkoliv kožním či slizničním povrchu.

    Virus v sobě nosí více než 90 % lidí, ale u některých se infekce neobjevuje vůbec. Statistiky říkají, že na opary opakovaně trpí zhruba každý šestý Čech.

  2. Jak se zbavit oparu

    Léčba tohoto nekomplikovaného oparu trvá nejvíce 14 dní. Rychlé zhojení podpoříte dobrou životosprávou: nestresovat se, dobře jíst, pít, spát, cvičit, dbát na hygienu a být obzvlášť obezřetní při líčení.

    Pro urychlení a hojení a zmírnění bolesti se dají sehnat volně prodejné antivirové přípravky (takzvané acykloviry) – například Herpesin, Zovirax. Nejdůležitější je, abyste s léčbou začali co nejdříve, a to ještě před tím, než se objeví puchýřky. Jestliže ale opar nezmizí do dvou týdnů, je potřeba neprodleně navštívit lékaře.

    Pokud je stav infekce závažnější, podávají se pak tablety nebo infuze, což už samozřejmě vyžaduje zásah zdravotníka.

    Opary, které jsou neléčené a vyskytují se v oblasti oka, můžou následně způsobit poškození zraku, v horším případě i oslepnutí! U osob, které mají sníženou imunitu, se může opar objevit na větší ploše a také může způsobit horší průběh (poškození vnitřních orgánů, zánět mozkových blan a mozku).

  3. Jak na domácí léčbu oparu

    I když je přítomnost oparu velice nepříjemná, existují i způsoby, jak si můžete trochu ulevit od bolesti a zrychlit hojivý proces.

    • Opar zakryjte. Není tím myšleno, abyste ho zakamuflovali pomocí make-upu, naopak. Pokud opar namažete čistou lékařskou vazelínou, můžete zabránit případné bakteriální infekci, která by mohla proniknout skrze narušenou pokožku. Bakterie by totiž mohly způsobit komplikace, včetně ještě větších bolestí nebo teploty. Navíc, po takovém bakteriálním útoku hrozí i jizvy a změny v zabarvení kůže.
    • Nový zubní kartáček. Starý vyhoďte ihned, jak ucítíte, že něco není v pořádku. A tento pak vyhoďte, až opar zmizí. Kartáčky na zuby totiž představují vhodné prostředí pro přežití viru. Pokud byte kartáček nevyměnili, hrozila by vám opakovaná infekce.
    • Pozor na slunce. Vždy byste měli užívat balzám s ochranným UV filtrem (aspoň 15 SPF). Opary někdy totiž bývají spuštěny i nadměrným slunečním svitem.
    • Oparů se niky nedotýkejte! Nemačkejte ho, nepropichujte, nerýpejte do něj. Hrozí jinak bakteriální infekce.
    • Nelíbejte se, nenechávejte po vás někoho jíst nebo pít. Opary jsou extrémně nakažlivá viróza. Pravidelně si také myjte ruce, zvlášť po kontaktu s oparem. Vyhněte se kontaktu s očima nebo genitáliemi poté, co jste se dotkli oparu!

    Co by vám mohlo pomoci

    • Opary prý nemají rády šťávu z aloe vera
    • Pokud je opar v začátku, na noc na něj naneste zubní pastu
    • Můžete zkusit opar potírat tea tree olejem nebo lihem (hodí se třeba absinth nebo slivovice či jiný destilát s vysokým obsahem alkoholu)
    • Na opary také fungují konopné oleje a balzámy na rty. Případně hojení urychluje, když balzámy obsahuje heřmánek, propolis nebo šalvěj
    • Na potlačení bolesti a zkrácení doby hojení prý zabírá biostimulační laser. Ten má protizánětlivé a analgetické účinky.
    • Pomoci může i přikládání teplých a studených obkladů z černého čaje či meduňky
    • Za vyzkoušení stojí i nanášení jogurtu s živými kulturami. Odličovací tampon namočte a přiložte na postižené místo.
    • Lékořice se ne nadarmo užívá v lidovém léčitelství. Podle nových studií by měla být účinná i při léčbě oparů. Obsahuje totiž kyselinu glycyrhizinovou, která dokáže zabíjet viry způsobující opary. Smíchejte trochu vazelíny s lékořicovým práškem.
    • Led. Funguje to při propuknutí oparu, mírní bolest a zkracuje dobu hojení. Používejte ale čistý led, nikoliv zmrzlinu a už vůbec ne ovoce – mohli byste si postižené místo ještě víc podráždit.
  4. Inkubační doba a stádia oparu

    Při úplně první nákaze virem (primoinfekci) se může nakažený člověk cítit trochu jako kdyby měl chřipku, nebo byl nachlazený. Mohou se vyskytnout i bolesti v krku nebo zvětšení krčních uzlin. U dětí ve věku 1 až 3 roky se projevuje výsevem puchýřků na dásni a zarudnutím v krku, eventuálně zvýšenou teplotou. Děti pak často odmítají jíst.

    Inkubační doba oparu je 2 – 6 dní. Než se opar zahojí, prochází pěti stádii, která proběhnou za 7 – 10 dní:

    • den: brní, máte pocit pnutí
    • – 3. den: v postiženém místě se objeví vřídek a opar se dere na povrch. Může se také objevit shluk malých vřídků, které mají až nažloutlou barvu a obsahují hnis. V žádném případě ho nepropichujte!
    • den: Vřídek, nebo vřídky prasknou a vytéká z nich tekutina. Bývá to velice bolestivé.
    • – 8. den: na místě prasklých vřídků se vytvoří strup, který ale velmi často praská. Strup pak může krvácet, bolí a pálí, při hojení svědí.
    • – 12. den: opar se postupně hojí a ztrácí se. I po zhojení ale může po něm zůstat zarudlé místo, v horším případě rovnou jizva.

    I poté, co odezní příznaky infekce virus v těle zůstává přítomen již navždy. A to například v buňkách podél míchy. Kdykoliv pak může dojít k reaktivaci a virus znovu doputuje do kožních buněk v podobě puchýřku na rtu.

  5. Jak se přenáší opar

    Virus herpes simplex se přenáší buď přímým kontaktem, nebo kapénkovou formou vzduchem. Nejvíce infekční je dokonce ještě těsně před tím, než se objeví puchýřek. Nakažlivost pak přetrvává do doby, než zaschne a vznikne na něm strup. V některých případech může být ale virus přítomen ještě i poté.

    K reaktivaci viru dochází nejčastěji při oslabené obranyschopnosti organismu. Důvody můžou být různé, od stresu či nadměrné únavy, přes úraz nebo operaci, až po závažnější onemocnění. Mohou se vyskytovat ale také při menstruaci v důsledku hormonálních změn, ale objevit se může i po leknutí. Často se objevuje také při nadměrném slunění.

  6. Jak předejít oparu

    Pokud patříte mezi ty nešťastné, kteří na opary trpí, omezte potraviny obsahující aminokyselinu arginin (ořechy, semínka, čokoláda, želatina, těstoviny, pšenice, oves, ječmen, růžičková kapusta), nedoporučuje se ale ani káva, koření a citrusové plody. Arginin totiž napomáhá vzniku oparů.

    Doporučují se naopak potraviny, které obsahují lysin (červené fazole, hrách či kukuřice, mléko a mléčné výrobky, sójové boby, maso). Zvyšte také příjem vitaminu C a B. Je také dobré konzumovat například hlívu ústřičnou, mořské řasy, ryby, česnek, cibuli, ovoce i zeleninu, zelený čaj, ženšen a třezalku.

    Spouštěče oparu

    • Teplota, infekce, nachlazení nebo chřipka
    • UV záření, spálení od sluníčka
    • Stres, únava, trauma
    • Snížená imunita
    • Potravinová alergie, menstruace, návštěva zubaře, těhotenství

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se zbavit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás