Jak nastavit clonu

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak nastavit clonu

    Co je to clona a k čemu slouží

    Clona se nachází v objektivu fotoaparátu a ovlivňuje množství světla, které z okolního prostředí projde objektivem až na senzor neboli snímač. Clona je tvořena několika lamelami uspořádanými tak, že v objektivu fotoaparátu vytvářejí kruhový otvor, který je na základě našeho nastavení různě velký.

    Pokud fotíme v automatickém režimu, fotoaparát rozhodne sám na základě okolního světla, jak velká clona (otvor uvnitř objektivu) bude.

    V praxi to znamená, že byste měli nastavit větší clonu, pokud je příliš ostré slunce a fotky jsou přesvětlené, nebo naopak clonu nižší, pokud fotíte v horších světelných podmínkách a potřebujete fotku trochu zesvětlit.

  2. Jak nastavit clonu

    Clonu lze nastavit pomocí tzv. clonových čísel, které na první pohled nabývají nesouvisejících hodnot (1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22 atd.) – ve skutečnosti však tvoří geometrickou řadu, kdy každé další číslo je násobkem odmocniny dvou a předchozího čísla (což jsou přesně hodnoty, o které plocha clony při svém „otevírání“ roste).

    Čím vyšší je přitom clonové číslo, tím méně světla objektivem prochází. Protože to může být matoucí, jako mnemotechnickou pomůcku lze použít srovnání se záclonou – představte si, že čím hustší záclonu budete doma mít (čím vyšší clonové číslo nastavíte), tím méně světla se Vám do pokoje dostane (tím méně světla doputuje na snímač) a tím větší budete mít doma tmu (tím bude fotka tmavší).

  3. Jak nastavit čas

    Kromě nastavení clony můžete pro regulaci množství světla, dopadajícího na senzor, zkusit použít také režim nastavení času. Rozdíl je v tom, že zatímco u nastavení clony volíte velikost otvoru, kterým světlo prochází (volíte množství světla), v režimu nastavení času volíte to, jak dlouho bude světlo clonou procházet.

    V praxi to pak znamená, že i při dvou různých nastaveních (vyšší clona a delší čas, nebo nižší clona a kratší čas), dosáhnete naprosto stejného výsledku – v profesionální řeči stejné expozice.

    Pokud se ptáte, proč je tedy možnost nastavit jak clonu, tak čas, když v konečném důsledku tyto hodnoty ovlivňují stejnou věc (množství světla a tedy to, jak bude fotka světlá či tmavá), odpověď naleznete v dalších dvou bodech.

  4. Kdy volit režim priority clony

    Nastavení clony ovlivňuje takzvanou hloubku ostrosti, což je rozsah, ve kterém je fotografie ostrá.

    Pokud fotíte například louku a chcete mít ostrou pouze kytku v popředí, nastavíte si nízké clonové číslo a zaostříte na ni – vše ostatní bude rozostřené. Naopak při focení krajinky se použije vysoké clonové číslo tak, aby byl ostrý celý obraz.

  5. Kdy volit režim priority času

    Čas si naopak budete chtít nastavit sami v případech, kdy budete fotit pohybující se zvířata, hrající si děti, případně sportovní utkání – zde platí, že čím kratší čas, tím ostřeji zachycený pohyb.

    Jestliže naopak fotíte potůček, který se valí přes kameny, a chcete mít vodu hezky rozmazanou, aby i z fotky „dýchal“ pohyb, zvolíte delší čas. Pokud však chcete mít zbytek fotografie ostrý, je možné, že bude zapotřebí použít stativ – při použití delších časů je těžké udržet fotoaparát v klidu a nerozmazat tak i to, co by mělo zůstat ostré.

    Tipy (nejen) na kapesní stativ k mobilu, naleznete v našem článku 10 tipů na levné příslušenství pro fotoaparát.

  6. Jaké je označení fotorežimů

    Výše zmíněné režimy jsou na fotoaparátech označeny písmeny P, A (Av), S (Tv) a M.

    • P je plně automatický režim, fotoaparát sám provede všechno nastavení podle okolních světelných podmínek
    • A, nebo také Av, je režim, kdy je potřeba manuálně nastavit clonu
    • S, nebo u některých fotoaparátů Tv, je režim priority času
    • M je manuální režim, kdy si musíte sami nastavit jak clonu, tak i čas

    Pokud si, hlavně zpočátku, nejste nastavením jistí, můžete zkusit použít některého z přednastavených režimů. Dokonalé fotky Vám tyto automatické režimy nezaručí, ale alespoň trochu s jejich pomocí fotoaparátu napovíte, co chcete fotit.

    On pak díky vybranému režimu ví, jak by měl nastavit clonu, čas, nebo kdy by měl zvýraznit barvy. V článku Jak nastavit fotoaparát se můžete o těchto scénických režimech dozvědět více.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma fotografování


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás