Proč je člověk náměsíčný?

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je člověk náměsíčný?

    Co je náměsíčnost neboli somnambulismus

    Náměsíčnost se řadí mezi poruchy spánku, takzvané parasomnie. Objevuje se během non-REM fáze, většinou kolem půlnoci. Projevuje se podivným stavem mezi bdělosti a spánkem. Postižený ale nechodí s předpaženýma rukama, jak to známe z filmů a pohádek.

    Spící člověk se může posadit na postel nebo může chodit po místnosti a vykonávat jednoduché činnosti. Pohled má upřený dopředu, jakoby se koukal do dálky. Nevidí osoby nebo věci před sebou, čímž může dojít ke zranění. Někteří náměsíční mohou i komunikovat a odpovídat na otázky, další mohou jen zlehka mumlat. Po probuzení si žádnou noční aktivitu většinou nepamatují.

    Velice důležité je náměsíčného nikdy v této fázi nebudit. Mnohem lepší je odvézt ho zpátky do postele. Pokud bychom náměsíčného nedopatřením vzbudili, může být velmi zmatený, rozrušený až agresivní.

  2. Jaká jsou opatření při náměsíčnosti

    Pokud trpíte somnambulismem Vy nebo osoba, se kterou žijete v domácnosti, neměli byste zapomínat na preventivní opatření, kterým můžete zabránit vážnému úrazu. Mezi nejdůležitější opatření určitě patří řádné zabezpečení bytu, aby spící nemohl vyjít na ulici. Nenechávejte klíče v zámku nebo v jeho blízkosti, neboť náměsíčný zvládne i odemknout. Neméně důležité je zajištění oken.

    Dále by se měly odstranit z dosahu nebezpečné předměty, jako jsou ostré nože nebo střelná zbraň. Náměsíčný se většinou nekouká pod nohy, proto by ve volném prostoru bytu neměly být nečekané překážky, o které by mohl zakopnout a spadnout. Děti by neměly spát na patrových postelích.

  3. Proč je člověk náměsíčný

    U náměsíčnosti není zcela známa příčina. I samotná diagnostika je velice obtížná. Při vzniku náměsíčnosti může hrát roli hned několik faktorů:

    • přetížení
    • dědičnost
    • stres
    • deprese
    • užívání drog a alkoholu
    • vysoké horečky
    • práce na směny
    • plný močový měchýř
  4. Náměsíčnost u dítěte

    Náměsíčnosti u dětí se nejčastěji vyskytuje mezi šestým a dvanáctým rokem života. V mnoha případech se může jednat jen o jednorázové nebo krátkodobé příhody. V období puberty většinou samy odezní. Pokud své dítě někdy ráno najdete spát na jiném místě než v jeho posteli, raději se zaměřte na tuto poruchu a dítě při spánku pozorujte, hlavně kolem půlnoci. Zaměřte se také na to, jestli nemá Vaše dítě problémy ve škole, a jestli nemá moc kroužků či učení, které nezvládá. Nikdy nezapomeňte na bezpečnostní opatření u náměsíčných dětí.

  5. Jak se zbavit náměsíčnosti

    K farmakologické léčbě se u náměsíčnosti nepřistupuje často. Mnohdy stačí úprava spánkového režimu, vyhýbání se stresu, přetěžování i alkoholu. Také může pomoci krátké zdřímnutí během dne.

    K večernímu uklidnění nám mohou pomoci bylinky, jako je například levandule nebo meduňka. Čaj z těchto bylinek popíjíme čerstvě uvařený asi hodinu před spaním. Obě tyto bylinky si můžete doma vypěstovat sami. V uvedených návodech si můžete přečíst Jak vypěstovat levanduliMeduňka: Pěstování, účinky, použití.

    Dobrých účinků dosáhnete i za pomoci homeopatik. Ty si ale raději neordinujte sami, ale vyhledejte zkušeného homeopata, který pro Vás najde homeopatický lék přímo na míru. Pokud se náměsíčnost stane nebezpečnou pro postiženého nebo pro jeho okolí, může se přistoupit k podání psychofarmak. Jejich užívání vždy proberte s lékařem.

  6. Co je parasomnie

    Parasomnie je skupina poruch spánku, které se objevují v jeho průběhu, při usínání nebo při probuzení. Mezi nejčastější spánkové poruchy patří již zmíněná náměsíčnost nebo noční děsy, spánková apnoe, noční můry, ale také noční pomočování, chrápání či skřípání zubů neboli bruxismus.

  7. Co je opak náměsíčnosti

    Opakem náměsíčnosti je spánková paralýza. Většinou nastává při usínání nebo probouzení. Při tomto stavu tělo spí, ale mozek si může uvědomovat realitu. Jedná se o jednu z nejnepříjemnějších poruch spánku. Nemůžete se pohnout ani promluvit, jako byste byli v posteli připoutáni. Spánkovou paralýzu navíc často provázejí halucinace, a to nejen zrakové, ale i sluchové.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás