Proč je důležité pojištění majetku a osob?

Jana Olašinová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je důležité pojištění majetku a osob?

    Jaký je účel pojištění majetku a osob?

    Pojištění majetku a osob se sjednává za účelem náhrady škody při nečekaných událostech. U pojištění osob se jedná většinou o zdravotní újmu v důsledku nemoci či úrazu.

    Z důvodu nemoci nebo úrazu nám totiž radikálně klesnou příjmy a stoupnou výdaje. V případě úmrtí přijde rodina o celý náš příjem. Pojištění má tento nepoměr v příjmech a výdajích pokrýt.

    U pojištění majetku jde hlavně o náhradu škod způsobených například povodní či vandalismem.

  2. Pojištění osob

    Životní pojištění

    Životní pojištění je komplexnější než úrazové. Zahrnuje finanční krytí při hospitalizaci, úrazu, vážném onemocnění či dokonce při smrti. Jednoduše řečeno, taková pojistka Vám pomůže zvládnout finanční situaci v případě pracovní neschopnosti, ať už kvůli úrazu nebo nemoci. Životní pojištění se také sjednává za účelem zajištění rodiny při úmrtí jednoho z rodičů.

    Při sepsání hypotéčního úvěru na bydlení většina bank požaduje životní pojištění, které Vás i banku ochrání při neschopnosti splácet. Životní pojistka může obsahovat i spořící složku a je možné jej zkombinovat i s pojištěním odpovědnosti.

    Úrazové pojištění

    Úrazové pojištění Vás ochrání jen pro následky úrazu. Takové pojištění Vás sice zajistí i v případě, že vzniknou trvalé následky, invalidita nebo smrt. Pokud ale tyto události nastanou kvůli nemoci, pojistné krytí vyplaceno nebude. Pojistné plnění většinou dostanete až po ukončení léčby. Úrazové pojištění je vhodné pro děti nebo sportovce a může být součástí pojistky životní.

    Cestovní pojištění

    Na cestovní pojištění myslete vždy, když jedete do zahraničí, i kdyby to bylo jen na dva dny. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat ošetření. Na dovolené nebo služební cestě Vás může potkat úraz i nemoc, stejně jako u nás, ale s rozdílem, že si veškerou zdravotní péči musíte uhradit sami. Například ošetření bolavého zubu se může vyšplhat na 30 000 Kč, za akutní operaci slepého střeva s hospitalizací zaplatíte i půl miliónu.

    Pokud k takové situaci dojde, kontaktujte pojišťovnu, ve které máte pojištění sjednáno a jednejte podle jejich instrukcí. Po ošetření nezapomeňte požadovat doklad o platbě, jinak Vám pojišťovna nic neuhradí. Do cestovního pojištění je vhodné zahrnout i pojištění odpovědnosti a krádež zavazadel.
    Pokud cestujete často, můžete využít cestovní pojištění pro majitele bankovního účtu. Každý měsíc se automaticky strhává pojistné z účtu majitele. Pojištění platí celý rok a můžete do něj zahrnout i rodinné příslušníky.

    Další důležité informace o cestovním pojištění se dozvíte v článku cestovní pojištění.

  3. Pojištění majetku

    Pojistit si můžeme majetek movitý i nemovitý. Do první kategorie spadají domy, byty, chaty, ale také přidružené stavby, jako je například kůlna či garáž. Mezi movitý majetek patří vybavení, se kterým se dá pohnout. Když se vrátíte z dovolené a najdete vykradený byt, pojišťovna by Vám škodu měla uhradit. Pojištění nemovitosti a domácnosti také pokryje škodu způsobenou přírodními živly, vandalismem, ale také při vodovodní havárii.

  4. Jaké jsou další nejčastěji sjednávané druhy pojištění?

    Povinné ručení vs. havarijní pojištění

    Povinné ručení a havarijní pojištění se sjednává hlavně na auta a motorky, ale pojištění se samozřejmě týká i letadel, lodí a podobně. Pokud zaviníme v autě nehodu, náhrada škody druhým osobám se vyplatí z povinného ručení. Jak už název napovídá, povinné ručení je opravdu ze zákona povinné a při silniční kontrole se prokazuje platnou zelenou kartou. Pokud jezdíte nepojištěným vozidlem, hrozí Vám nejen vysoké pokuty, ale navíc byste v případě nehody museli uhradit škodu z vlastní kapsy. Jednoduché srovnání jsme pro Vás připravili v článku povinné ručení.

    Povinné ručení hradí škodu způsobenou na majetku či zdraví druhých osob. Na naše auto se však toto pojištění nevztahuje. Aby pojišťovna uhradila i škodu na našem majetku, je potřeba si sjednat pojištění havarijní. Havarijní pojištění může být sjednáno se spoluúčastí nebo bez spoluúčasti. Z havarijního pojištění se také kryje škoda způsobená neznámým pachatelem. Bohužel, dnes je docela běžné, že řidič, který na parkovišti podřel cizí auto, ujede. Takovou škodu by pojišťovna měla vyplatit.

    Pojištění odpovědnosti

    V České republice je cena za lidský život, dle občanského zákoníku, vyčíslena na 10 miliónů korun českých. Taková částka nebo její poměrná část může být po Vás požadována v případě nechtěného zabití či při vážném ublížení na zdraví druhé osoby.

    Pokud si říkáte, že taková situace je nereálná, jste na omylu. Představte si, že Vaše rozpustilé dítko vběhne do cesty cyklistovi. Cyklista spadne a po úrazu hlavy zůstane v kómatu. Nebo necháte zapnutou žehličku v paneláku a ten nešťastnou náhodou vyhoří…

    Odpovědnost nesete vy. V uvedených příkladech by se částky na náhradu škody vyšplhaly na milióny. Pokud na sjezdovce v Alpách srazíte zahraničního lyžaře, určitě bude vymáhané odškodné ještě vyšší.

    Pojištění odpovědnosti se uplatní i při méně tragických událostech. A ty jsou samozřejmě mnohem častější. Vytopíte souseda nebo Váš pejsek rozkouše značkové boty kamarádce, která k Vám přišla na návštěvu… Pojištění odpovědnosti stojí kolem 1000 Kč za rok a jsou v něm zahrnuty i děti.

  5. Na co si dát pozor při sjednání pojištění?

    Jedna z nejdůležitějších věcí, které si musíte pohlídat, jsou pojistné limity. Nenechte se nalákat na nízkou cenu pojištění. Taková pojistka může pokrýt jen malou část reálných nákladů. Například u pojištění odpovědnosti bývá častý limit plnění půl miliónu korun, jak už jsme uvedli výše, je tato částka naprosto nedostačující.

    Dalším častým problémem je podpojištění nemovitosti. To znamená, že Vaše nemovitost je pojištěna na nižší částku, než je její skutečná aktuální hodnota. S tím samozřejmě souvisí i nižší pojistné, což se ale v případě pojistné události nemusí vyplatit. Pojišťovna uhradí jen náklady, které odpovídají výši pojistného, zbytek musíte doplatit sami.

    Dejte si pozor, jestli pojistka opravdu obsahuje veškerá připojištění, která požadujete. Raději nespoléhejte na poradce, který s Vámi smlouvu sepisuje a pořádně sami prozkoumejte rozsah pojištění, pojistné podmínky i výluky, abyste v případě pojistné události nebyli nepříjemně zaskočeni.

    Další chyby, kterých byste se měli vyvarovat, najdete v článku nejčastější chyby při sjednávání pojištění.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás