Proč je Buddha tlustý
-
Kdo je buddha?
Výraz buddha, tedy s malým „bé“, označuje bytost, která dosáhla osvícení, pochopení podstaty bytí a díky tomu i ukončení koloběhu neustálého znovuzrozování.
Původně se tedy jednalo o uznalé označení všech takových jednotlivců, postupem času se ale užívání termínu odchýlilo od všeobecného ke konkrétnímu a začal se jím běžně mínit samotný Buddha, zakladatel buddhismu, o kterém bude řeč o pár řádků níže.
-
Kdo je Budha?
Budha je hinduistické božstvo, patron obchodu a středy – a právě odtud je odvozeno i jeho jméno, které nás v souvislosti s ostatními Buddhy a buddhy může poněkud mást. V mnoha indických jazycích totiž slovo ,,Budhvár”, tak nápadně podobné slovu Budha, označuje středu.
Bůh Budha bývá vyobrazován jako zelený muž jedoucí na slonu. Slovo Budha současně označuje planetu Merkur.
-
Kdo je Buddha?
Buddha s velkým počátečním písmenem není nikdo menší, než samotný zakladatel buddhismu. Jméno Buddha v tomto případě vyjadřuje osvícenost jeho nositele, někdejšího indického prince Siddhárthy Gautamy.
Buddha žil mezi 4. a 6. století př.n.l. a dal vzniknout jednomu z nejrozšířenějších duchovních směrů v historii (a současnosti) lidstva. Přestože paradoxně v jeho rodné Indii má toto učení už jen menšinu následovníků, stále ho uznávají stamiliony lidí po celém světě.
-
Kdo je tlustý Buddha?
A konečně se dostáváme k Buddhovi, jehož známe jakožto rozesmátého, trochu spoře oděného tlouštíka. Od jeho jmenovce ho dělí několik století a téměř tři tisíce kilometrů – tento šťastný, sympatický Buddha je totiž z Číny a navzdory všeobecně rozšířenému mýtu se nejedná o čínskou verzi Buddhy Siddhárthy Gautamy, ale o čínského buddhistického mnicha jménem Čhci Cch‘.
Čhci Cch‘ byl údajně dobrosrdečný asketa s – jak by se dnes řeklo – pozitivním přístupem k životu, včetně všech strastí a nástrah. Buddha je tedy reálnou historickou postavou. Oblíbený a uznávaný buddhistický poutník zemřel roku 916 a je považován za jednu z nejvýznamnějších postav buddhismu.
-
Proč je Buddha tlustý?
K odpovědi na tuto otázku mohou vést hned dva důvody; Jednak skutečná fyzická podoba historické postavy, o níž je řeč, a také fakt, že hojnost, blahobyt a štěstí si lidé podvědomě a automaticky spojují spíše s korpulentnějším typem postavy.
Tomu se nelze příliš divit, naopak taková úvaha dává smysl – chudý, zubožený člověk trpící bídou by byl spíše vyhublý, neboť by neměl co do úst. Ale přesto, že Buddha žil údajně jako asketa, na jeho tělesné schránce se to tedy zřejmě příliš nepodepsalo.
Zatím žádné komentáře