Proč je to topení pod oknem
-
Proč je to topení pod oknem
Radiátory pod okny mají své opodstatnění.
Teplý vzduch stoupá nahoru. Teplo z radiátoru jde tedy nahoru k úrovni okna. Od okna přichází chladný vzduch. Okenní tabule neizolují tak dobře, proto do bytu fouká studený vzduch.
Právě teplým vzduchem z radiátoru se příchozí chladný vzduch z venku otepluje a udržuje tak rovnoměrně teplotu v bytě.
Zároveň se tímto způsobem udržuje cirkulace vzduchu v obydlí, a proto je nám teplo po celém těle, ne jen na hlavu. Bez cirkulace by nám byla zima na nohy. V bytě by byly dvě úrovně teploty.
Pokud by se studený vzduch zvenčí neoteploval, docházelo by k rosení oken. Přílišné rosení by pak způsobovalo nepříjemnou vlhkost a časem tvorbu plísně, například pod parapetem. Naštěstí existují odvlhčovače vzduchu, které zabraňují tvorbě přílišné vlhkosti.
-
Musí být topení pod oknem?
Již z informací z prvního boxíku je jasné, že radiátor pod oknem být musí. V novějších budovách radiátor ani jinde nenajdete.
Dříve však nebylo běžné, že by bylo topení pod oknem. Právě naopak. Kamna byla na protější straně místnosti. Při topení v kamnech necirkuluje vzduch tak dobře, proto může být rozdíl u podlahy a stropu až 10 stupňů.
V dnešní době se lidé vracejí ke kamnům a topení uhlím či dřevem. Horkovzdušné vytápění se ale posunulo a problémy s cirkulací vzduchu, teplotou a rosením oken v podstatě neznáme.
-
Topení pod střešním a francouzským oknem
I pod střešní okna se dává topení. Opět jde o snížení kondenzace vody. Teplý vzduch ohřívá okenní tabuli, která je více namáhána vnějším okolím.
Francouzská okna svojí stavbou nejsou určena k tomu, aby u nich stál nevzhledný radiátor. Pokud tedy řešíte, jak vytápět prostor s francouzským oknem, zaměřte na dvě varianty.
A: Podlahové topení
B: Podlahové konvektory – topné těleso je umístěno v podlaze u okna a překryto mřížkou
Zatím žádné komentáře