Jak dlouho vařit zázvor
-
Proč jíst zázvor
Zázvor patří mezi koření, které nám častokrát pomůže ke zdraví místo léků. Do této skupiny patří také medvědí česnek, skořice, tymián nebo kurkuma. Zázvor je metr a půl dlouhá rostlina, u které se využívá hlavně oddenek, který v sobě skrývá nejvíce účinných a zdraví prospěšných látek. Oddenek je většinou žluté nebo okrové barvy, může být i černý. Platí, že čím menší oddenek, tím šťavnatější kousek.
Konzumujeme ho čerstvý, sušený nebo kandovaný. Vždy v omezeném množství. Doporučuje se nepřekračovat denní dávku 4 až 5 gramů, jinak může i u zdravého člověka dojít k nevolnostem a k pálení žáhy.
U nemocných lidí užívajících předepsané léky a u diabetiků se doporučuje konzumovat pouze po konzultaci s lékařem. V kombinaci s léky může být i nebezpečný a zhoršovat zdravotní stav.
Zázvor se používá v mnoha odvětvích. Využívá se v přírodním a alternativním léčitelství místo léků, k relaxaci nebo jako koření v čínské nebo indické kuchyni.
-
Jak dlouho vařit zázvor
Zázvorový čaj má na naše zdraví až blahodárné účinky. Obzvlášť v období chřipek a nachlazení. Naše tělo se bude cítit lépe hned po prvním šálku tohoto zázračného čaje.
Připravíme si ho z kousku čerstvého zázvorového kořene, medu a citronu. Úžasná je i zimní varianta se skořicí a hřebíčkem. Jeden velký šálek čaje připravíme z jedné čajové lžičky oloupaného a nastrouhaného zázvoru. Zázvor 10 až 15 minut povaříme ve 2 až 3 dcl vody s citronem a s celým kouskem skořice nebo s hřebíčkem. Zázvor můžeme vařit i delší čas. Právě díky vaření z něj získáme maximum zdravých látek.
Uvařený čaj ochutíme lžičkou medu a šťávou z citronu dle chuti. Zázvorový čaj se doporučuje pít při pokojové teplotě. Medem a citronem dochucujeme čaj až při pokojové teplotě, abychom neztratili zdraví prospěšné látky v nich obsažené. Citronem dochutíme jen v malém množství, neboť větší množství citronové šťávy může mít za následek neutralizaci prospěšných látek.
-
Jak pomáhá zázvor v těhotenství
Zázvor je oblíbeným pomocníkem také v těhotenství. Pomáhá při ranních nevolnostech, pálení žáhy či nechutenství, což je pro těhotné ženy důležité. Pokud těhotné ženy nemají chuť k jídlu a málo jedí, jejich tělo nepřijme dostatečné množství vitamínů a minerálů, tolik potřebných pro plod.
Pravidelná konzumace zázvoru, jak v sušené formě, kandovaný nebo jako šálek čaje pomáhá posilovat imunitu. V těhotenství se doporučuje užívat menší množství než 1 gram sušeného nebo 4 gramy čerstvého zázvoru denně.
Při nedodržení doporučených denních dávek by větší množství zázvoru mohlo ohrozit plod a v nejhorším případě by mohlo dojít k potratu. Na to je vždy nutné mysle, i u ostatních bylin a přípravků užívaných v těhotenství!
-
Je zázvor zdravý
Zázvor obsahuje mnoho bioaktivních látek, které mají pro naše tělo obrovský přínos. Mezi nejznámější patří gingerol a shogaol. Jsou to rostlinné polyfenoly, které mají pozitivní účinek na naše zdraví, jako třeba v případě různých druhů pepře nebo chilli papriček.
Ovlivňují náš metabolismus a podporují naši imunitu. Jeho největším přínosem jsou i jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pomáhá dokonce při senné rýmě a snižuje příznaky některých alergií. Účinky zázvoru jsou i preventivní a můžeme jej konzumovat dlouhodobě.
-
Jaké jsou účinky zázvoru na hubnutí
Zázvor je velmi oblíbeným doplňkem stravy při redukční dietě, tedy při hubnutí. Jeho účinné látky nám pomáhají zahřívat organismus a tím pádem zrychlovat metabolismus. Díky tomu přijatou potravu rychleji spalujeme a měníme ji na energii. Pravidelná konzumace zázvoru v opatrné míře nám pomáhá při redukci váhy.
Zatím žádné komentáře