Proč je jedna plíce větší
-
Kde jsou plíce uloženy?
Plíce jsou spolu s dalšími orgány (srdce či jícen) uloženy v hrudní dutině, konkrétně pak v hrudním koši. Samotný hrudní koš tvoří vpředu 12 párů žeber, hrudní kost a vzadu 12 hrudních obratlů (čiliž samé kosti). Mezi jednotlivými obratli mají své místo i mezižeberní svaly.
Spodním okrajem plíce nasedají na bránici (odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní), shora se dotýkají klíčních kostí. Mají kuželovitý tvar a šedorůžovou barvu.
Při problémech s dýchacími cestami (například při kašli či nachlazení) je v některých případech vhodná inhalace. Lze ji ale využít i jako prevenci. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si článek jak dlouho inhalovat.
-
Jaká je anatomie plic?
Jak je zmíněno v prvním boxíku, plíce jsou uloženy v hrudní dutině (která má vymezené hranice díky hrudnímu koši). Vnitřní stranu hrudní dutiny pokrývá pohrudnice (vazivová blána), která přechází na plicích v poplicnici (též vazivová blána). Mezi pohrudnicí a poplicnicí je pohrudniční dutina, která obsahuje malé množství tekutiny.
Za fyziologických (správných) podmínek je v pohrudniční dutině kromě tekutiny i podtlak. Pokud se do dutiny dostane vzduch, plíce se smrští a není schopna správného fungování = vzniká pneumothorax. Jakmile se vzduch z pohrudniční dutiny odsaje, plíce se vrátí do původního stavu a může pracovat dál.
Plíce mají houbovitou strukturu a dělí se na laloky (každá plíce má jiný počet, boxík č. 3). Vzduch je do plic přiváděn průdušnicí (ještě před ní je dutina nosní – nosohltan – hltan – hrtan – průdušnice), která se větví na pravou a levou průdušku. Průdušky se zanořují do pravé a levé plíce.
Průdušky se dále větví na průdušinky, které ústí do plicních sklípků (tzv. alveolů). Právě v alveolech dochází k samotné výměně vdechovaného kyslíku a vydechovaného oxidu uhličitého.
Zajímavostí určitě je, že v těle je okysličená (bohatá na kyslík) krev vedená tepnami a odkysličená (bohatá na oxid uhličitý) žílami. Jakmile se nadechneme, kyslík, který je potřeba roznést po celém těle, se v alveolech naváže na červené krvinky a žílami putuje do srdce. Konkrétně do levé srdeční síně (ze síně do levé komory a aortou dále do těla). Z pravé srdeční komory je totiž odkysličená krev přiváděna do plic tepnou, i když všude v těle je tomu naopak.
-
Kolik mají plíce laloků?
Počtem laloků se pravá plíce od levé liší, i právě z toho důvodu, že je jedna plíce větší. Pravá plíce se totiž dělí na 3 laloky (horní, střední a dolní), zatímco plíce levá má laloky pouze 2 (horní a dolní).
-
Proč je jedna plíce větší?
Pravá plíce je větší, levá plíce je menší. Důvod je velice jednoduchý. Mezi nimi se totiž nachází srdce a větší částí srdce zasahuje právě na levou stranu. Pravá plíce má tak více prostoru a může mít o jeden lalok navíc.
Zatím žádné komentáře