Jak upéct chleba
-
Jak upéct chleba
Důležité je si předem rozvrhnout čas, který přípravě a pečení budeme věnovat. Jiné je to u pečení v troubě i v domácí pekárně.
Podle obsahu a poměrů surovin si lze upéct chleba dle chuti. Je možné přidávat nejrůznější semínka, oříšky, ale v pokročilejším pečení také olivy, sušená rajčata nebo brambory. Dnes není těžké zvolit také bezlepkovou variantu.
Je zde spousta různých druhů chlebů, které se liší surovinami, jejich poměrem a tvarem.
- Tmavý žitný – dlouhá trvanlivost, populární především v ČR, Polsku a na Slovensku.
- Žitno-pšeničný – světlý chléb, český tradiční (tzv. Šumava, Konzumní, Kmínový).
- Francouzský – bílý pšeničný chléb, křupavý (tzv. bageta)
- Anglický – bílý pšeničný chléb, měkký (tzv. toastový)
- Ruský – bílý pšeničný chléb, křupavý, tvar jako Anglický
- Arabský – nekvašené světlé pšeničné placky (tzv. pita)
Jaké náčiní je k pečení chleba potřeba? Mísu na těsto, utěrku, stěrku, vál nebo čistou pracovní desku, ošatku nebo cedník vyložený pomoučněnou utěrkou, nádobu na pečení s víkem, troubu nebo domácí pekárnu.
-
Jak upéct chleba z kvásku
Kvásek je směs mouky a vody v poměru 1:1, která při teplotě okolo 30 °C začne kvasit. Tvorba kvásku zabere několik dní, přičemž je nutná denní péče o něj. Odměnou vám však bude kvásek neustále připravený k pečení.
Základní suroviny jsou mouka, voda, sůl a kmín. Připravený kvásek nechte 12 hodin odpočívat při pokojové teplotě. Kvásek smíchejte s ostatními surovinami a hněťte. Po důkladném hnětení nechte zakryté těsto půl hodiny odpočívat (těsto během kynutí nesmí okorat).
Na válu přeložte a uložte do připravené ošatky. Znovu zakryjte a nechte kynout, nyní hodinu a půl.
V troubě nastavené na 250 °C nahřejte nádobu na pečení i s víkem. Péct je možné prakticky v jakékoli nádobě s víkem, vhodné do trouby. Velmi opatrně vyndejte z trouby, vložte do ní těsto a vraťte do trouby. Pečte zakryté. Po 10 minutách víko sundejte, snižte teplotu na 180 °C a dopékejte 45 minut.
Hotový chléb nechte vychladnout na mřížce a uchovávejte zabalený v utěrce.
-
Jak upéct chleba z droždí
Droždí pomáhá kynutí těsta stejně jako kvásek. Lze použít čerstvé pekařské nebo sušené. Pro domácí pekárnu je vhodnější to sušené. Při pečení v troubě se spíše využívá čerstvé.
Důležité je zvolit správný poměr v receptu, aby jeho pachuť nezůstala v těstě. To je ale vždy součástí konkrétního receptu.
-
Jak upéct chleba v domácí pekárně
Domácí pekárna je skvělým pomocníkem při pečení chleba, která udělá většinu práce.
Záleží ovšem na programech jednotlivých přístrojů. Pekárnu je důležité nejdříve vymýt a vypálit.
Poté již stačí nasadit hnětací háky a postupně přidat suroviny dle vybraného receptu, zvolit program a nechat pekárnu dělat její práci.
Zatím žádné komentáře