Jak vybrat matraci

Petr Verner
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vybrat matraci

    Jak vybrat matraci na spaní

    Při výběru matrace musíme nejprve přijmout fakt, že neexistuje ideální matrace, která by vyhovovala každému. Výběr matrace tedy budou ovlivňovat osobní preference a vybraná matrace bude ideální pro jednoho člověka, ale nevhodná pro jiného.

    Nejdůležitějšími vlastnostmi matrace je tvrdost a nosnost. Tyto dva parametry spolu souvisí – pro spáče s vyšší hmotností se doporučují matrace tvrdší a vyšší. Tvrdost nebo tuhost matrace se uvádí ve čtyřech až pěti stupních, kdy 1 je nejměkčí a 5 nejtvrdší. Nosnost by měla být výrobcem u každé matrace uvedena.

    Obecně platí, že s přibývajícím věkem preferujeme měkčí matrace, s přibývající váhou tvrdší. Výběr tvrdosti ale záleží i na způsobu spánku. Spíme-li nejraději na boku, vybíráme matrace měkčí, aby nebyly zatěžovány klouby.

    Pokud nejčastěji spíme na zádech nebo na břiše, vybíráme matrace tvrdší, kdy je při spánku méně namáhána páteř . Konečná volba tvrdosti je ale individuální a je třeba ji vyzkoušet.

    Dalším důležitým parametrem je materiál, ze kterého je matrace vyrobena a který určuje prodyšnost a trvanlivost matrace a samozřejmě také cenu. Hlavními typy jsou matrace pružinové (nebo také taštičkové – každá pružina je zabalena v textilní taštičce), latexové, pěnové a kombinované z různých materiálů.

    Pružinové (taštičkové) matrace

    Pružinové matrace jsou velmi prodyšné a dobře větrají pachy. Nejsou také náchylné k usazování roztočů. Speciální variantou jsou mikrotaštičkové matrace, kdy je na ploše matrace umístěno kolem tisíce pružinek v taštičkách a dobře se tak rozloží váha spáče. Tyto matrace nejsou vhodné pro lamelové, či polohovatelné rošty – volíme pevný rošt.

    Latexové matrace

    Latexové matrace jsou obvykle měkčí celolatexové (tvrdost 1 – 2), nebo tužší s jádrem z HR pěny, kokosové desky a podobně. Řadí se mezi nejkvalitnější, ale i dražší matrace. Jsou antialergické a antibakteriální, prodyšné a velmi elastické. Jsou často vyráběny se dvěma tvrdostmi (každá strana má jinou tvrdost), případně s více zónami tvrdosti tak, aby dobře podpíraly tělo spáče.

    Pěnové matrace

    Pěnové matrace jsou nejpestřejší skupinou a vyrábí se ve všech škálách tvrdosti i nosnosti. Nejčastějším materiálem je PUR pěna, případně studená HR pěna a tyto matrace patří k nejoblíbenějším vzhledem k dostupné ceně, dobré prodyšnosti a elasticitě. Zvolit však můžete i matrace z různých BIO pěn, kdy je pěna vyráběna s použitím přírodních olejů, např. eukalyptu, levandule, či heřmánku. Senioři mají v oblibě matrace z viskoelastické (tzv. líné) pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla a poskytuje pohodlí i při delší době strávené na lůžku.

    Výše uvedené materiály jsou často kombinovány mezi sebou, s vrstvami z koňských žíní, kokosových vláken a dalších materiálů tak, aby bylo dosaženo požadované tvrdosti, prodyšnosti a dalších vlastností.

    V nabídce výrobců jsou desítky modelů různých matrací a není lehké se v nabídce vyznat. Při výběru matrace doporučujeme udělat si základní seznam požadavků (níže), podle něj postupovat při výběru a nakonec zvolenou matraci buď vyzkoušet v obchodě, nebo ještě lépe doma – některé firmy poskytují matraci na vyzkoušení a jsou ochotny ji vyměnit za jiný typ pokud nevyhovuje.

    Podle čeho vybrat matraci

    • rozměr který požadujeme (podle postele)
    • typ roštu: pružinové matrace potřebují pevnou desku, u pěnových naopak roštěm zlepšíme odvětrávání matrace
    • nosnost: volíme rezervu minimálně +10 kg k váze spáče
    • tvrdost (viz výše)
    • preferovaný materiál (např. BIO pěna, latex a pod.), případně jeho vlastnosti (prodyšnost, trvanlivost, antialergenní a pod.)
    • cena kterou jsme ochotni zaplatit
    • preferovaný výrobce (možnost vyzkoušení matrace)

    S tímto seznamem si výběr matrace značně ulehčíme a nenecháme se ovlivnit prvním šikovným prodejcem ke koupi něčeho, co vlastně nechceme. Přečtěte si také náš návod Reklamace v roce 2019.

  2. Jak vybrat matraci podle hmotnosti

    Hmotnost spáče je pro výběr matrace jedním z nejdůležitějších parametrů. S přibývající hmotností (a věkem) volíme obvykle matrace tvrdší, které tělo lépe podepřou. Muži do 110 kg obvykle volí tvrdost 4 na škále 1 – 5. Volit můžeme matrace vícezónové, které tělo navíc podepřou ve správných místech.

    Někteří prodejci mají matrace rozděleny podle doporučené váhy spáče, jiní přímo uvádějí nosnost. Nevhodně zvolená matrace neposkytne dostatečnou podporu a dříve se proleží. Výhodou je volit matraci se dvěma tvrdostmi (volí se otočením), abychom byli připraveni i na to, že dietou výrazně zhubneme.

  3. Jak vybrat matraci do dětské postýlky

    Výběr matrace pro děti je velmi důležitý s ohledem na správný vývoj jejich páteře. Dítě v posteli tráví více času než dospělý a navíc se při spaní více pohybuje.
    Obecně lze říci, že pro děti jsou preferovány tvrdší matrace (3 a více na stupnici 1 – 5), ideálně z přírodních surovin (latex, bio pěna, koňské žíně, kokos, mořská tráva a podobně) a antialergenní. Důležitý je i typ roštu, který musí poskytnout dostatečnou oporu.

  4. Jak vybrat matraci pro alergika

    Při výběru matrace pro alergické spáče je důležitý jak materiál matrace, tak jejího potahu. Nebezpečím pro alergiky jsou roztoči, resp. jejich výkaly. Roztočům poskytujeme při spaní ideální podmínky – teplo, vlhko a dostatek potravy ve formě šupinek kůže, vlasů a chlupů.

    Pro alergiky tedy vybíráme matrace, které brání růstu mikroorganismů, dobře větrají a jsou samy nealergenní. Vybíráme matrace ze studené pěny s antibakteriální složkou, nebo ještě lépe matrace latexové. Latex je hypoalergení, neusazuje se v něm prach a jeho antibakteriální vlastnosti zabraňují růstu a šíření bakterií, plísní i roztočů.

    Matraci doplníme vhodným potahem s antibakteriální složkou (Aloe Vera, ionty stříbra a další), který je možné sejmout a prát při vysoké teplotě.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás