Jak vyspravit praskliny v omítce
-
Jak vyspravit praskliny v omítce?
Než začnete s opravou, zjistěte si, o jakou prasklinu se jedná. Praskliny totiž nemusejí vznikat pouze v omítce, ale mohou vznikat ve zdivu a dál se přenášet omítkou.
Praskliny jsou bezpečné a nebezpečné.
Bezpečné praskliny
Bezpečné praskliny jsou většinou malé, úzké a nezvětšují se. V klidu je můžete opravovat. Říká se, že prasklina do šíře a hloubky 0,5 cm, která se nehýbe (pohyb sledujte minimálně 6 měsíců) je bezpečná. V opačném případě se jedná o nebezpečnou prasklinu.
Většinou se takovéto praskliny vyskytují pouze v omítkách, tmelech, akrylátech a silikonech. Příčinou může být lehký pohyb (sedání) domu, bouchání dveřmi či okny, v omítkách to bývá vlivem rychlého schnutí a také přechodem různých materiálů.
Nebezpečné praskliny
Za nebezpečnou prasklinu můžete považovat ty, co jsou široké a hluboké od 0,5 cm. Vždy, ale opravdu vždy, konzultujte se statikem.
Jsou to trhliny, které narušují statiku domu a nemůžete je opravovat sami (bez doporučeného postupu od statika). U těchto případů musí statik zjistit příčinu a tu následně odstranit. Pouhá oprava pomůže zamaskovat problém na krátkou dobu a trhlina se vrátí zpět.
Tyto praskliny vznikají: pohybem základů (sedání domu, ujíždění domu po svahu, blízká okolní zástavba apod.), pohybem střechy a stěn (chybějící ztužující věnec – zdi se rozjíždí).
Pro opravu prasklin existuje mnoho různých materiálů.
Jak na opravu prasklin?
Můžete použít:
- šlehaný tmel (již hotový, v kyblíčkách),
- akrylový tmel (v plastové kartuši – k té potřebujete výtlačnou pistoli; je pružný; použijte v rozích, v místě spoje dvou různých materiálů, okolo oken nebo na přechod mezi stěnou a stropem),
- akrylový štukový tmel (kyblíček nebo kartuše – výhoda: obsahuje křemičitý písek; tvoří pak strukturu omítky),
- sádra (sypká směs, která se míchá s vodou).
Připravte si opravnou hmotu. Tmel otevřete, sádru musíte smíchat s vodou.
Pak už jen stačí připravit si špachtli, nabrat hmotu, zamáznout trhlinu a nechat zaschnout. V případě použití kartuše, rovnou vytlačte hmotu na trhlinu a špachtlí zarovnejte.
Následně stačí přebrousit brusným papírem a zarovnat tak povrch zdiva.
Počítejte s tím, že tmel se lehce propadne. Nicméně zůstává pružný. Můžete ho přetírat, nicméně na bílé stěně obvykle není třeba.
-
Páska na opravu prasklin
Nová doba si žádá nové materiály a postupy. Vznikla páska, kterou opravíte praskliny v omítce. Výrobců je mnoho, nicméně postupy jsou podobné.
Pásky jsou vhodné do interiéru. Můžete je aplikovat i do vlhkých prostor, jako jsou koupelny.
Páska je tvarovatelná, proto ji můžete aplikovat i do rohů, koutů, oblouků apod.
Je určená pro praskliny do 0,3 cm.
Postup
Před tmelením trhliny odstraňte barvu až na podklad. Opravované místo vyčistěte od prachu a nečistot.
Do trhliny aplikujte sádrokartonářskou stěrku nebo akrylový tmel. Ihned přitiskněte pásku a upravte tak, aby byla páska rovná. Přebytečnou stěrku odstraňte.
Na povrch pásky opět naneste tenkou vrstvu stěrky a nechte uschnout.
V případě potřeby přebruste a použijte finální tmel.
-
Jak vyspravit venkovní omítku
Oprava venkovní omítky je omezena počasím. Ideálním časem, kdy omítku opravovat je jaro.
Při opravě malých trhlinek postupujte stejně, jako u opravy vnitřních omítek. Rozdíl bude v použitých hmotách. Vybírejte takové materiály, které jsou vhodné do exteriéru.
Při větší opravě omítek volte stejné materiály i postupy, které už na zdi jsou. Počítejte také s tím, že celou stěnu budete muset znovu nabarvit, aby vysprávka nebyla vidět. Barví se minimálně po 30 dnech schnutí.
U měkkých omítek
Používaly se na mnoho vesnických domů. Tyto domy nemají hydroizolaci, proto nejčastěji odpadává hlavně dolní část fasád.
Vezměte širokou špachtli a omítku opatrně oškrábejte až na zdivo. Lehkým poklepáním zjistěte, kde je ještě omítka nesoudržná s podkladem (dutý zvuk).
Smetáčkem vymeťte prach. Můžete stěnu také vystříkat vodou a lehce proškrábnout spáry mezi cihlami. Před nanesením nové malty je důležité zeď provlhčit.
Pokud máte zeď připravenou k opravě, naneste opravnou hmotu.
U vápenopískové omítky naneste jádrovou omítku. Jakmile zavadne, naneste štuk a nechte vytvrdnout. Štuk by měl mít certifikaci o mrazuvzdornosti.
Hliněnou omítku naneste. Než omítka zavadne, připravte si řídké vápenné mléko a širokou štětkou nabělte. Další nátěr bude hutné vápenné mléko (tzv. pačok).
U tvrdých omítek
Tvrdé omítky jsou tvrdé, ale o to křehčí. Nejdou tak lehce oklepat, proto můžete použít i úhlovou brusku.
Jakmile oklepete poškozenou omítku až na zdivo, pokud je zdivo suché, můžete napenetrovat (lépe omítka přilne ke zdi).
Pokud je zdivo vlhké, rozpadá se, musíte nejprve zbavit dům vlhkosti. Podívejte se, jak sanovat vlhké zdivo?
Můžete se setkat s břízolity, cementové omítky, kamenné omítky apod. Původní materiály bohužel neseženete. Co ale lze sehnat je zkušený zedník, který umí zajistit stejnou hrubost a tvrdost původní fasády. Barevný odstín však nejde napodobit. Nicméně fasádu jde nově natřít celou.
Opravu disperzních omítek přenechte odborné firmě.
-
Jak vyspravit praskliny kolem oken
Jak již bylo napsáno v části Jak vyspravit praskliny v omítce, na opravu drobných prasklin použijte akrylátový tmel. Malá prasklinka je pouze estetická vada.
Prasklinu očistěte smetáčkem, vysajte vysavačem a zjistěte, zda u trhliny nejsou nějaké nesoudržné části. Ty samozřejmě také odstraňte.
Vezměte si akrylátový tmel a aplikujte do trhliny. Špachtlí zarovnejte a nechte uschnout.
Akrylátový tmel je elastický a přilne na beton, zdivo, dřevo i sádrokarton. Vybírejte ten do interiéru. Taktéž nešetřete na výrobci. Kvalitní tmel dokáže fungovat daleko déle.
Při štukových omítkách můžete použít akrylátový štukový tmel, který vytvoří strukturu štuku. Při opakovaných prasklinách můžete použít i pásku na opravu trhlin.
U velkých trhlin nebo, pokud se omítka drolí, můžete použít akrylátový pastový tmel. Po vyčištění nanesete tmel špachtlí a po vytvrdnutí přebrousíte. Ideálně použijte opravnou pásku, která vylučuje následné praskání.
-
Jak vyspravit praskliny mezi panely
V panelových domech velmi často vznikají praskliny mezi panely.
Nejelegantnější řešení je nový strop. Ať už ze sádrokartonu nebo lze použít i polystyrenové podhledy a ke stěnám pěkné lišty.
Pokud ale chcete pouze prasklinu zamaskovat, pak použijte akrylový tmel dle postupu, uvedeném výše. Na větší trhlinu doporučuji použít pásku k opravě trhlin.
Tmel je přetíratelný barvou. Víte, Jak malovat válečkem?
Zatím žádné komentáře