Jak pěstovat žampiony
-
Jak vybrat žampiony
Výběr žampionů není v tomto případě orientován na odrůdy, ale spíše na kvalitu mycelia, tedy podhoubí. Je vhodné objednávat sadbu žampionů či rovnou připravené pěstební pytle se substrátem a podhoubím od ověřených dodavatelů, v našem případě i od českých, protože i u nás najdete spolehlivé pěstírny žampionů.
Teprve až máte zajištěn kvalitní zdroj žampionů, se můžete začít rozhodovat mezi odrůdami. Většinou jsou v nabídce žampiony bílé, krémové nebo hnědé. Hovoříme zde teď samozřejmě o barvě jejich klobouků. Podívejte se, jak dlouho vařit žampiony.
Kupit můžete samotné mycelium žampionů, které je více produktivní, sami si jej zasadíte na připravené místo. Ale nelze jej dlouho skladovat, je i náchylnější na změny teplot. Je lépe jej kupovat osobně u dodavatele, nikoliv jej posílat přepravní společností z e-shopu.
Pak je zde kompostované mycelium, které je již v pytlích se substrátem a kompostem. To je sice méně produktivní, ale odolnější proti změnám teplot při přepravě či déle skladovatelné (až rok). Takové balení pak jen ponecháte, jak je, pouze proříznete otvory pro budoucí plodnice.
-
Jak pěstovat žampiony doma
Pěstování žampionů doma je nejsnazší v koupeném substrátu, kde je již naočkované mycelium žampionů podle zvolené odrůdy (barvy). V tomto případě postupujeme tak, že spodní část balíčku (igelitového pytle se substrátem) nařízneme nožem. Díky tomu začne substrát prorůstat. Je k tomu však nutná teplota okolo 25 stupňů Celsia.
ž bude substrát bohatě vonět po houbách, poznáte, že je prorostlý. Také na něm bude viditelné bílošedé mycelium. Pak je čas oříznout igelit na vrchní straně balení tak, aby byl cirka pět centimetrů nad povrchem zeminy. Ta pak prokypříte a důkladně zvlhčíte, položte na něj krycí zeminu, která byla součástí balení, překryjete fólií tak, aby substrát měl možnost větrat.
I nadále ponecháme v teplé místnosti, ale po cirka deseti dnech odneseme do chladnějších prostor, například na chodbu nebo na verandu, kde jsou teploty od 14 do 18 stupňů. Po několika dnech už začnou růst samotné plodnice žampionů.
Je nutné je sklidit vytočením nohy ze substrátu. A pokud v něm část nohy zůstane, je nutné ji odstranit. Po sběru většinou následuje v přibližně 7 – 10 denních cyklech dalších 4 – 5 vln růstu a sklizně. Pokud jich budete mít najednou mnoho, můžete žampiony zamrazit nebo naložit.
Během pěstování je nutné udržovat substrát vlhký, ale ne mokrý, také dobře odvětraný, ovšem nikoliv v průvanu. Teplota substrátu by neměla přesáhnout 30 stupňů. Výhodou je možnost použít substrát po odplození žampionů jako směs pro pěstování rajčat, okurků, kedluben, zelí či jiné zeleniny. Lze použít i jako základní hnojivo s neutrálním pH.
-
Jak pěstovat žampiony ve sklepě
Pěstování žampionů ve sklepě je podobné jako pěstování žampionů doma. Ale je nutné jim poskytnout první záhřevnou fázi, jako jsme popsali v předchozím boxíku. Někdy lze koupit substrát s již rozrostlým myceliem, který se pouze umístí do teplejšího sklepa, odkryje se jeho horní část, kde porostou budoucí plodnice.
Výhodou pěstování žampionů ve sklepě je možnost pěstování i přes zimu, aniž bychom měli zabrán prostor v samotném bytě. Žampion nepotřebuje světlo, a tak je právě i pěstování ve sklepě možné, dokonce díky stálejší teplotě snadné a výnosnější.
-
Jak pěstovat žampiony na zahradě
Žampiony si dokonce můžeme vysadit i do volné půdy na zahradě. Stačí si pořídit obilí, které je naočkované myceliem, říká se tomu naočkovaná sadba. Pak jen vybereme stinné místo pod stromem a s travnatým povrchem, což žampionům vyhovuje nejvíce. Neporostou totiž na dřevě, ale klasicky v hlíně, jako je potkáváme například na loukách a při okrajích lesů.
Jen nadzvedneme travní drn, pokud možno po dešti, a sadbu sem vhodíme, důkladně přišlápneme, prolijeme vodou. Chodíme pravidelně zalévat, aby se mycelia rozrostla do okolní půdy. Během prvního roku po výsadbě už se objeví první plodnice. Žampiony na zahradě zůstanou několik let, zejména když ponecháte alespoň jednu houbu pustit výtrusy.
Zatím žádné komentáře