Příspěvek na školní pomůcky 2024 → Kdo má nárok + výše
- Rodiče v tíživé finanční situaci mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci
- Příspěvek pokrývá výdaje související se vzděláním a se zájmovou činností dětí
- Lze ho využít i na nákup školních pomůcek, zaplacení zájmového kroužku, lyžařského výcviku nebo školy v přírodě
-
Kdo má nárok na mimořádnou okamžitou pomoc 2024
Jednorázový příspěvek ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi se poskytuje rodinám s nezaopatřenými dětmi, které nemohou uhradit výdaje související se vzděláním či se zájmovou činností svých dětí.
O mimořádnou okamžitou pomoc mohou žádat rodiče školáků a studentů do 26 let. V případě vysokoškolských studentů je podmínkou prezenční forma studia.
-
Uplatnit lze na pomůcky i zájmové kroužky
Mimořádná okamžitá pomoc se poskytuje rodinám, které nejsou výdaje schopné zaplatit vůbec nebo by se po jejich úhradě ocitly v hmotné nouzi.
Úřad přitom posuzuje, zda se jedná o odůvodněné výdaje. To znamená, že veškeré vynaložené náklady musejí přispívat k sociálnímu začlenění dítěte a k tomu, aby získalo schopnosti a dovednosti a později se mohlo samo živit.
Žádat lze o příspěvek na
- učebnice (pokud je škola nezapůjčuje nebo je neposkytuje zdarma),
- školní pomůcky (pokud pořízení těchto pomůcek škola požaduje a jsou potřebné pro další vzdělávání, seznam potřebných školních pomůcek obvykle vydává škola),
- školní aktovku či batoh, sportovní oblečení a obuv do hodin tělesné výchovy, přezůvky do školy, pracovní oděvy a pracovní pomůcky pro učně,
- zimní lyžařský a letní výcvikový kurz, školu v přírodě,
- zájmové kroužky a mimoškolní aktivity.
-
Výše mimořádné okamžité pomoci 2024
Dávku úřad práce přiznává v nejmenším možném rozsahu – vyplatí ji tedy pouze v hodnotě nejlevnějšího provedení dané věci. Pokud byste o ni chtěli žádat třeba na uhrazení zájmového kroužku, bude úřad zjišťovat, zda jste nemohli příspěvek získat i jinde (třeba od zdravotní pojišťovny) nebo zda neexistuje levnější varianta podobné aktivity.
O mimořádnou okamžitou pomoc je potřeba požádat ještě předtím, než budete věci kupovat. Neměla by se totiž poskytovat na již uhrazené náklady, protože v takovém případě už podle úřadu žadatel tento příspěvek nepotřebuje. Mimořádnou okamžitou pomoc lze proto poskytnout zpětně jen ve zcela výjimečných situacích, kdy byla rodina nucena již určitý náklad uhradit ještě před podáním žádosti či před jejím vyhodnocením.
Za kalendářní rok může být jedné rodině vyplaceno aktuálně až 48 600 Kč. Tato částka vždy odpovídá 10násobku aktuálního životního minima jednotlivce.
-
Jak a kde žádat o příspěvek na školní pomůcky 2024
O příspěvek na školní pomůcky se žádá na kontaktním pracovišti v rámci krajské pobočky Úřadu práce ČR, kde žadatel bydlí nebo se skutečně zdržuje. Znovu připomínáme, že je třeba ji podat ještě před uhrazením konkrétních výdajů.
Je také možné podat ji elektronicky prostřednictvím elektronické identity občana, tedy např. přes eObčanku nebo bankovní identitu, případně prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s ověřeným elektronickým podpisem.
Žádost se podává na předepsaném formuláři, ve kterém žadatel uvede, že žádá o mimořádnou okamžitou pomoc „Nezbytné nebo odůvodněné náklady (vzdělání)“. V žádosti je vždy třeba přesně vymezit veškeré výdaje, na které bude příspěvek použit.
Úřad práce na základě podané žádosti posoudí odůvodněnost uvedených výdajů společně s finanční situací rodiny. Následně rozhodne, zda dávku poskytne a v jaké výši.
Úřad práce může v rozhodnutí o přiznání mimořádné okamžité pomoci stanovit lhůtu, ve které je třeba nákup věci doložit. Pokud se tak nestane, dávka může být požadována nazpět.
Příspěvek na školní pomůcky v praxi
Podle zkušeností čtenářky Skrblíka, paní Michaely, úřad práce využívá pro stanovení nejlevnější ceny za danou věc internetové srovnávače. Například pokud nejlevnější aktovka stojí 300 Kč, dostanete příspěvek ve stejné výši.
Jestliže vaše dítě potřebuje ze zdravotních důvodů speciální aktovku, která je mnohem dražší, je tuto skutečnost nutné v žádosti doložit potvrzením od lékaře. Úřad k tomu přihlédne a výši příspěvku přizpůsobí situaci.
Příspěvek na školní potřeby od města
Na školní pomůcky můžete získat příspěvek i od radnice. Třeba v Praze letos pomáhá rodičům se zajištěním školních potřeb hned několik městských částí.
Praha 1 připravuje startovací balíčky pro prvňáčky. Praha 2 přispěje na školní potřeby rodinám ve finanční nouzi nebo samoživitelům prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem 1 500 Kč. Radnice Prahy 6 i Prahy 7 pořádají sbírku nepotřebných školních batohů a dalších pomůcek, které ještě může využít někdo další. Praha 8 zase organizuje výměnu školních potřeb. Některé městské části využívají také tzv. balíček první pomoci Pražanům, jehož část je určená i na výdaje spojené se školní docházkou.
Podobně rodiče školáků podporuje také třeba Brno, Ústí na Labem a další města. Zapátrejte v lokálním tisku nebo na webových stránkách vaší radnice.
Zatím žádné komentáře