Proč je zajíček symbolem Velikonoc
-
Je velikonoční zajíček tradice?
Ano, velikonoční zajíček, stejně jako beránek, patří mezi tradiční symboly Velikonoc. V dnešní době je to ale tradice už spíše čokoládová.
Třeba v Německu děti koledovat nechodí. Na sváteční neděli, čili Boží hod velikonoční, po domě či na zahradě nebo i v přírodě hledají různé sladkosti a malovaná vajíčka, jež schovali rodiče (stejně tomu tak je například i v Rakousku nebo Francii).
Děti si ovšem myslí, že všechno schoval právě velikonoční zajíček. A tato tradice dorazila z Německa i k nám do Česka, proto děti v některých koutech republiky o Velikonocích hledají schované pamlsky podobně jako v sousedním Německu (v dřívějších dobách v některých krajích u nás schovávali pamlsky dětem místo zajíčka velikonoční kohout či skřivánek).
-
Proč je zajíček symbolem Velikonoc?
Už jste určitě díky Skrblíkově návodu zjistili, proč je beránek symbolem Velikonoc. Proč je ale symbolem Velikonoc i zajíček? Především je zajíček považován za symbol života, štěstí a plodnosti. A všechny uvedené symboly souvisí s příchodem jara, kdy slavíme Velikonoce. Navíc se zajíci, jako jednomu z prvních živočichů, velmi brzy na jaře rodí mláďata. Je tedy symbolem plodnosti zcela oprávněně.
V biblickém pojetí zajíc patří mezi stvoření malé na Zemi a moudřejší nad mudrce, také symbolizuje chudé, skromné a pokorné.
Častokrát je mnohými náboženstvími označován za symbol zmrtvýchvstání, protože dle nich zajíc údajně nespí (prý nemá oční víčka a zdá se, že když dřímá, obrací oči vzhůru).
Symbolika velikonočního zajíčka ale nejspíše vychází z oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Podle legendy totiž bohyně proměnila ptáčka umrzlého ve vánici v zajíčka, který pak každé jaro kladl vejce podobně jako pták.
-
Velikonoční zajíček jako dekorace?
Ano. Velikonoční zajíček nám velmi dobře poslouží jako sváteční dekorace, pokud chceme naše obydlí vyzdobit k oslavě příchodu jara. Není nutností zajíčka pouze upéct. Je snadno k mání v čokoládové podobě, nebo velice jednoduše můžeme třeba s dětmi zajíce nakreslit (vybravit a vystřihnout) či vyrobit (například z tvrdého papíru, ponožek,..). Posloužit nám při domácím tvoření může i seno, dřevo a v neposlední řadě se dá třeba i uháčkovat.
Pokud se chystáme zajíčka na Velikonoce upéct, může nám posloužit návod jak upéct beránka. Jenom formy na zajíčka bývají o dost menší, je proto potřeba upravit poměr surovin. Upečeného zajíčka zdobíme mašličkou kolem krku.
Zatím žádné komentáře