Proč je zajíček symbolem Velikonoc

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je zajíček symbolem Velikonoc

    Je velikonoční zajíček tradice?

    Ano, velikonoční zajíček, stejně jako beránek, patří mezi tradiční symboly Velikonoc. V dnešní době je to ale tradice už spíše čokoládová.

    Třeba v Německu děti koledovat nechodí. Na sváteční neděli, čili Boží hod velikonoční, po domě či na zahradě nebo i v přírodě hledají různé sladkosti a malovaná vajíčka, jež schovali rodiče (stejně tomu tak je například i v Rakousku nebo Francii).

    Děti si ovšem myslí, že všechno schoval právě velikonoční zajíček. A tato tradice dorazila z Německa i k nám do Česka, proto děti v některých koutech republiky o Velikonocích hledají schované pamlsky podobně jako v sousedním Německu (v dřívějších dobách v některých krajích u nás schovávali pamlsky dětem místo zajíčka velikonoční kohout či skřivánek).

  2. Proč je zajíček symbolem Velikonoc?

    Už jste určitě díky Skrblíkově návodu zjistili, proč je beránek symbolem Velikonoc. Proč je ale symbolem Velikonoc i zajíček? Především je zajíček považován za symbol života, štěstí a plodnosti. A všechny uvedené symboly souvisí s příchodem jara, kdy slavíme Velikonoce. Navíc se zajíci, jako jednomu z prvních živočichů, velmi brzy na jaře rodí mláďata. Je tedy symbolem plodnosti zcela oprávněně.

    V biblickém pojetí zajíc patří mezi stvoření malé na Zemi a moudřejší nad mudrce, také symbolizuje chudé, skromné a pokorné.

    Častokrát je mnohými náboženstvími označován za symbol zmrtvýchvstání, protože dle nich zajíc údajně nespí (prý nemá oční víčka a zdá se, že když dřímá, obrací oči vzhůru).

    Symbolika velikonočního zajíčka ale nejspíše vychází z oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Podle legendy totiž bohyně proměnila ptáčka umrzlého ve vánici v zajíčka, který pak každé jaro kladl vejce podobně jako pták.

  3. Velikonoční zajíček jako dekorace?

    Ano. Velikonoční zajíček nám velmi dobře poslouží jako sváteční dekorace, pokud chceme naše obydlí vyzdobit k oslavě příchodu jara. Není nutností zajíčka pouze upéct. Je snadno k mání v čokoládové podobě, nebo velice jednoduše můžeme třeba s dětmi zajíce nakreslit (vybravit a vystřihnout) či vyrobit (například z tvrdého papíru, ponožek,..). Posloužit nám při domácím tvoření může i seno, dřevo a v neposlední řadě se dá třeba i uháčkovat.

    Pokud se chystáme zajíčka na Velikonoce upéct, může nám posloužit návod jak upéct beránka. Jenom formy na zajíčka bývají o dost menší, je proto potřeba upravit poměr surovin. Upečeného zajíčka zdobíme mašličkou kolem krku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás