Jak pěstovat chřest

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat chřest

    Jak vybrat chřest

    Chřest lékařský neboli Asparagus officinalis je vytrvalou rostlinou žijící po mnoho let. Dorůstá až do výše přes jeden metr, nezřídka až do metru a půl, široký může být i okolo jednoho metru, a to podle podmínek, které mu poskytneme.

    My známe chřest zelenýchřest bílý, který však není navzájem odlišnými druhy chřestu, ale jinak pěstovanými výhonky této rostliny. Takže konečný výběr provedeme až podle toho, zda se rozhodneme chřest pěstovat na světle nebo pod zemí či pod černou netkanou textilií.

    Chřest je rostlinou, která je buď samčí, nebo samičí. Samčí jedinci dorůstají větší výnosnosti, a tak se pěstují mnohem častěji. Samičí rostliny jsou však ve výsledku jemnější.

  2. Kdy a kam zasít chřest

    Chřest sejeme nejlépe brzy na jaře, nejlépe v březnu doma nebo koncem dubna do volné půdy. Je to proto, abychom pak po přesazení ven nebo po naklíčení v záhonu dali rostlince co nejdelší dobu k dobrému zakořenění a přečkání zimy.

    Semínka se sejí do hloubky cirka 2,5 cm, což není zrovna málo, takto hluboko se seje například černý kořen, a je to jeden z nejhlubších výsevů naší zeleniny.

  3. Jak předpěstovat chřest

    Pokud jsme vyseli do truhlíku nebo do skleníku, můžeme po cirka šesti týdnech přesadit na stanoviště, kde chřest poroste první rok. A může to být i pěstební nádoba, není nutné, aby šlo o záhon na zahradě. Spon by měl být okolo sedmi centimetrů.

    Jakmile mají sazeničky na jaře dalšího roku už 5 – 6 oček, tak je přesadíme do řádků s meziřádkovou vzdáleností cirka 40 cm, se sponem také 40 cm a do hloubky cirka 10 cm, tentokráte již na definitivní stanoviště.

    Při jeho výběru buďte pečliví, chřest tu poroste spoustu let.

    Až na podzim druhého roku výhony uvadnou, tak je uřízneme nad zemí, přehrneme zeminou a těšíme se na úrodu jara následujícího roku. Chřest se sklízí během května a června.

  4. Jak a kam zasadit chřest

    Chřest sadíme na stanoviště, o kterém víme, že bude k dispozici po mnoho let, protože chřest je vytrvalou, dlouholetou rostlinou, žije dokonce i 20 a více let. Stanoviště by mělo být otočeno k jihu, mírně svažité a orientováno v severojižním směru, což dohromady zajistí dostatek světla.

    Chřest vyžaduje nejen hodně světla, ale i příjemné teploty od 16 do 24 stupňů, ne vyšší a ne nižší. Při jiných teplotách roste o hodně hůře. Vyžaduje také lehkou, hlinito-písčitou půdu, velmi dobře prohnojenou. Hnojení opakujeme pravidelně.

  5. Jak zalévat chřest

    Chřest není na vodu příliš náročný, protože pochází z oblastí, kde prší méně. Raději má sucho než přemokřené stanoviště. Zaléváme jen ve velkém suchu.

  6. Jak hnojit chřest

    Pravidelně, organickým hnojivem. A to zejména na podzim, kdy se chřest chystá zazimovat, a to draselným hnojivem, dále brzy zjara plným tekutým organickým hnojivem. Po sklizni opět přihnojíme, aby rostlina dobře rostla a zesílila, mohla se připravit na další zimu.

  7. Jak se starat o chřest

    Vyjma hnojení a úpravy půdy na jaře, dále jemného kypření půdy a pletí nevyžaduje chřest nijak zvláštní pozornost. Pouze první dva roky se liší tím, že není možné ještě provádět sklizeň, a je nutné se postarat o mladé rostlinky.

  8. Jak sklízet chřes

    Pokud stojíme o chřest zelený, zjara k němu přihrneme jen málo zeminy, aby výhonky brzy vykoukly nad zem a mohly se zazelenat. Až jsou dostatečně velké, tedy k naší spokojenosti, sklidíme je. Sklízet můžeme do konce června, později už ne, aby rostlina měla možnost vyrůst a opět načerpat síly na další zimu.

    Jakmile však upřednostníme chřest bílý, musíme mu připravit vyšší, cirka půlmetrové hrůbky, kde budou výhonky růst, ale budou stále ve tmě. Pomoci může i netkaná černá textilie, ovšem pozor, dost ohřívá půdu.

    Bílý chřest sklízíme, jakmile se začnou hrůbky nebo netkaná textilie nazvedávat. Sklízíme pomocí speciálního dlouhého nože, abychom nemuseli půdu odhrnovat a vystavovat tím mladší výhonky světlu. Netkanou textilii musíme před sklizní sesunout.

    Pokud nůž nemáte, stačí zeminu mírně odhrnout, ale se vší opatrností, výhonek vyříznout a hrůbek zase vrátit do původního tvaru.

  9. Jak uskladnit chřest

    Chřest se dá uskladnit jako jakákoliv jiná zelenina, tedy zavařením, naložením, zamrazením. V mrazáku může být i po několik měsíců, v lednici vydrží po sklizni i více než týden.

  10. Jak zazimovat chřest

    Zazimování chřestu spočívá v seříznutí již uvadlých výhonů, z nichž si rostlina stáhla živiny do kořenů. A dále v přihrnutí kompostu okolo rostlin. Díky tomu budou na jaře mít dostatek tepla i živin k plnohodnotnému vyrašení a dobrému růstu.

  11. Jaké jsou choroby a škůdci chřestu

    I chřest trpí svými chorobami a škůdci. Mladé rostliny jsou nejčastěji ohrožovány slimáky, ty dospělé dokáže výrazně poškodit chřestovníček, což je brouk z čeledi mandelinkovitých. Lze jej stříkat podobnými postřiky jako mandelinku bramborovou. Pozor na ochranné lhůty. Nebo sáhněte po olejovém postřiku z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho prášku do pečiva.

    Pokud pěstujeme chřest dlouho na jednom stanovišti, může ho napadat také kořenomorka fialová. Jde o houbovou chorobu, která je často podporována vyšší vlhkostí. Proto upřednostňujte lehčí půdy a slunnější staviště.


KV
Katarína Vondrová 11.06.2020 – 18:37

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Vypestovala jsem si chřestove sazenicky ze semínek. Aktuálně je mám tak 10 cm vysoké, jsou v truhlicich. Mám čekat do příštího jara na vysazení do stálého stanoviště? Co prosím s nimi pred zimu? Děkuji moc, K.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma chřest


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás