Jak upéct roastbeef
-
Jaké maso na roastbeef?
Na roastbeef je v prvé řadě potřeba vybrat správné hovězí maso, to je základem úspěchu. K přípravě roastbeefu se typicky používá nízký roštěnec. Roštěnec neboli hřbet se nachází vně páteře, nízký roštěnec najdete blíže k ocasu.
Blíže k hlavě je naopak roštěnec vysoký. Sval nízkého roštěnce je celistvý, ve vysokém roštěnci naopak poznáte více vrstev svalů. Vybírejte vždy kvalitní, vyzrálé maso.
K přípravě roastbeefu si připravte alespoň 1 kg nízkého roštěnce v celku. Maso po zakoupení odblaňte a marinujte, pokud na marinádu nemáte potřebný čas, můžete se pustit rovnou do pečení. Před pečením nechte maso chvíli mimo lednici, aby pro něj nebylo pečení příliš velkým teplotním šokem.
-
Jak naložit roastbeef
Maso je vždy lepší namarinovat, chuť bude výraznější. Marinádu je možné vynechat, ale pokud máte dostatek času, maso alespoň 24 hodin marinujte.
Maso první důkladně odblaňte, následně jej osolte, opepřete a potřete hořčicí. Dále maso pokapejte worcestrovou omáčkou a olejem (klasickým nebo olivovým). Použít do marinády můžete i další suroviny pro zpestření, a to např. plátky česneku nebo různé bylinky jako rozmarýn, tymián apod.
Před pečením marinádu otřete, aby se nepřipálila. S marinováním vám pomůže i náš návod Jak naložit maso.
-
Jak upéct roastbeef
Připravte si kuchyňský teploměr do masa, kuchyňský provázek, olej na opečení (případně sádlo). Otřete z masa marinádu a převažte maso do tvaru válečku provázkem, pokud byste jej nepřevázali, tvar masa by mohl být nevzhledný a navíc by se nepropeklo rovnoměrně.
Rozehřejte si troubu. Pečení bude pozvolné, proto postačí i 100-140 stupňů, můžete ale předehřát i na 180 stupňů. Maso nejdříve zprudka opečte na pánvi a následně jej dejte do pekáčku.
Nyní přichází na řadu teploměr, pokud máte teploměr vhodný do trouby, rovnou jej zapíchněte doprostřed masa. Pokud jej v troubě nechat nemůžete, měřte průběžně. Přesný čas pečení se nedá stanovit, záleží na velikosti a tvaru masa, říká se, že na každých 100 g masa připadá zhruba 10 minut pečení, raději se ale vždy řiďte teploměrem.
Jakmile maso dosáhne uvnitř (uprostřed) teploty 54-58 stupňů, je propečené medium – můžete jej vyndat. Pokud chcete maso růžovější, vytáhněte o minutku dříve. Maso ještě po vytažení z trouby v pekáčku takzvaně dojde. Ani po vytažení z trouby teploměr z masa nevyndávejte a čekejte, až dosáhne teploty 62 stupňů, poté maso přesuňte na studený talíř.
-
Jak podávat roastbeef
Pokud maso chcete konzumovat za studena, po upečení jej nechte vychladnout, a to klidně i do druhého dne. Následně je zapotřebí ostrý nůž. Maso nakrájejte na úhledné tenké plátky a ty vyskládejte na talíř. Plátky poté servírujte např. s malými kyselými okurkami, křenem, kapari, salátkem, opečenou bylinkovou bagetou nebo nejrůznějšími dipy dle vlastní chuti.
Pokud roastbeef chcete jíst teplý, nakrájejte jej ihned, teplý se hodí např. k opečeným bramborám (Jak upéct americké brambory). Při konzumaci za tepla se velmi pozná kvalita masa, pokud není maso správně vyzrálé, bude tuhé, proto si dávejte na výběr masa pozor.
Roastbeef je výtečný i v nejrůznějších sendvičích. Vyzkoušejte např. tuto kombinaci. Sendvič nebo chleba nasucho opečte, krajíc potřete dijonskou hořčicí a sýrem cottage, vložte trochu kysaného červeného zelí, podélně nakrájené kyselé okurky, nakrájený roastbeef a navrch rukolu. Přiklopte druhým krajícem, propíchněte špejlí a podávejte.
-
Jak ohřát roastbeef
Roastbeef po zchladnutí již ohřívat nedoporučujeme. Růžový vnitřek by při další tepelné úpravě zhnědl a maso by pravděpodobně zůstalo gumové. Pokud si roastbeef chcete vychutnat teplý naplno, nakrájejte jej a konzumujte ihned po pečení.
Jestliže vám maso zbude, zkonzumujte jej již jen za studena. Obecně najdete rozmanitější využití roastbeefu právě při studeném podávání, například do salátů nebo na rozmanité jednohubky.
Ano.velmi záleží na kvalitě masa a díky za rady.všem přeji:dobrou chuť
Odpovědět