Jak dlouho vařit ovar
-
Co je ovar
Jak už bylo zmíněno, ovar je jídlem typickým pro tradiční zabijačku. Co přesně si ale pod touto pochoutkou představit?
Ovarem nazýváme kusy (většinou tučnějšího) masa, které jsou uvařené ve vodě. Po uvaření se maso zpravidla nakrájí na malé plátky a dochutí – posolí a popepří. Nejlépe pak ovar chutná s hořčicí, křenem a chlebem. Ti, kteří milují ostřejší jídla, pak mohou sáhnout po chilli papričkách. Špatně ale nebude ovar chutnat ani tehdy, pokud místo ostrých papriček dáte přednost těm sladkým.
-
Jaké maso lze pro přípravu ovaru použít
Uvažujete o přípravě ovaru? Pak máte hned několik možností, jaké maso použít. Vzhledem k tomu, že je tento pokrm typickým zabijačkovým jídlem, asi tušíte, že pro přípravu budeme potřebovat vepřové maso. Jaké maso lze tedy využít?
- Vepřové koleno – pokud připravíte ovar z vepřového kolena, rozhodně neuděláte chybu. Zvláště pak, pokud zvolíte koleno přední.
- Vepřová hlava – zde je třeba počítat s tím, že maso je třeba před přípravou důkladně zbavit chlupů a opravdu dobře umýt.
- Vepřový bůček – ideální je pak zvolit spíše libovější bůček.
- Využít se dá i vepřové ramínko.
- A co když toužíte po opravdu tučném ovaru? Pak zvolte laloky.
Výběr masa ale hlavně nepodceňte – přece jen, správný výběr představuje polovinu úspěchu. Stejně tak je možné jednotlivé druhy masa při přípravě kombinovat.
-
Jak dlouhý čas příprava ovaru zabere
A kolik času si na přípravu vyhradit? To záleží na tom, zda dáte přednost klasickému, nebo tlakovému hrnci. My však doporučujeme využít hrnec klasický – v takovém případě počítejte s tím, že maso bude třeba vařit přes 2 hodiny.
Pokud dáváte přednost papiňáku, i tudy samozřejmě vede cesta. Vaření v tlakovém hrnci je navíc o něco rychlejší. Než se maso uvaří, uběhne zhruba hodina.
-
Jak uvařit ovar
Tomu, jak připravit ovar z bůčku, vepřového kolena či vepřové hlavy jsme se věnovali v samostatném návodu. V něm najdete seznam potřebných ingrediencí i postup.
Zatím žádné komentáře