Jak pěstovat arónii
-
Jak vybrat arónii
Arónii nejlépe pořídíme v zahradnické školce, kde si vybereme stromek nebo keřík, podobně jako například u rybízů. Arónie může být v případě stromu naroubovaná na jeřáb ptačí. Původní strom arónie totiž roste do velkých rozměrů, na jeřábu ptačím vytváří menší koruny.
Z temnoplodců se u nás pěstují tři druhy, a to Aronia melanocarpa (temnoplodec černý), Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý) a Aronia prunifolia (temnoplodec třešňolistý). Z hlediska využití plodů je podle ovocnářů nejlepší právě temnoplodec černý.
Do běžné zahrady se doporučuje spíše keřík, pravokořenný, tedy bez roubování. Nejčastěji se u nás nabízí odrůda Nero. Ta dosahuje vynikajících výnosů i v méně kvalitní půdě, poměr velikosti rostliny a její úrody je někdy až neuvěřitelný.
Můžeme si od známých odnést odkopky (kořenové výrůstky, odnože) nebo si nechat udělat řízky z původních rostlin, zahřížit spodní výhony keře a podobně. Arónie se nechá namnožit poměrně snadno. Takto namnožené rostliny by měly zachovávat vlastnosti svých „rodičů“.
Pokud však některá sazenice dává málo úrody nebo je citlivá na mráz, je nutné ji vyměnit, tyto vlastnosti se u ní nezmění. Díky rychlému růstu sazenic však nepůjde o dlouhou časovou ztrátu.
-
Kdy a kam zasadit arónii
Arónie snese v podstatě jakoukoliv půdu, roste i ve vyloženě nekvalitních zeminách. Ale vyžaduje slunce, takže jí vždy dopřejeme slunné stanoviště. Navíc plody dozrávají až v polovině září, což samo o sobě žádá maximum slunečního svitu dostupného touto dobou.
Keř doroste možná i do dvou metrů, takže vybereme větší místo, aby nebyl zbytečně utlačován a abyste jej mohli snadno česat. Rozhodně není vhodné zmenšovat velikost keře, protože ten plodí zejména na koncích výhonů.
Co se termínů výsadby týká, jsou v podstatě stejné jako u ostatních ovocných dřevin. Nejlépe na podzim před zámrazem nebo brzy na jaře ihned po rozmrznutí půdy. Sázení během sezóny, v teplejším počasí, by mohlo způsobit úhyn sazenice.
-
Jak zasadit arónii
Výsadba arónie nevyžaduje nic speciálního. Vyhloubíme výsadbovou jámu, která by měla mít zvrásněné stěny i dno rýčem, aby se kořeny arónie mohly snadněji dostat do okolní půdy. Výsadbovou jámu pak vysypeme směsí zeminy a kompostu. Vytvarujeme dolík pro kořeny a prolijeme.
Do prolité zeminy sazenici umístíme, řádně přihrneme kořeny další zeminou, prolijeme a přihrneme zbytek zeminy, ten už však neproléváme. Vytvarujeme zeminu do mělké misky, aby se nám arónie pak snadněji zalévala.
Ke stromkům je vhodné dát oporu, keřík ji však nepotřebuje.
-
Jak hnojit arónii
Arónie nevyžaduje hnojení, protože roste i na velmi chudých půdách. Proto ji rozhodně nepřehnojujeme. Může zjara dostat plné organické hnojivo, po sklizni jí můžeme dát hnojivo se sírou a draslíkem, aby se lépe připravila na nadcházející zimu.
-
Jak se starat o arónii
Arónie je velmi nenáročnou rostlinou. Žádnou speciální péči nevyžaduje, a tak se můžeme věnovat spíše jiným rostlinám. Výhony plodí nejlépe od druhého do šestého roku, takže řežeme jen nové výhony, které jsou navíc a zahušťují korunu, pak řežeme výhony již staré, více než šestileté. Poznáme dle stavu a barvy kůry.
Výhony nezkracujeme, protože arónie plodí zejména na jejich koncích. Jen je vyřezáváme celé. Vzhledem k vysoké odolnosti mrazu a brzké plodnosti se můžeme těšit na bezstarostné sklizně již druhá rok po výsadbě.
-
Jak sklízet arónii
Zejména co nejpozději. Čím déle arónie vydrží na keři či stromě, tím lepší chuť plody mají. Opravdu zralé plody mají nakyslou, trochu trpkou, ale příjemnou chuť. Ale plody v nedostatečném stádiu zralosti jsou velmi trpké, nelze je konzumovat.
Proto si necháme záležet na tom, abychom jeřáby očesali v dokonalé zralosti. Dozrávají postupně jako třeba ostružiny, a tak se připravte na několik sklizní a také na postupné uzobávání z keříků. Arónie je totiž vynikající i v čerstvém stavu.
Jen ve stavu úplné zralosti budeme z arónie mít ten nejlepší užitek ve formě plodů, ale i z nich vyrobených lahodných produktů, které navíc nesou spoustu výživných látek.
-
Jak uskladnit arónii
Arónie dává plody, které lze konzervovat a zpracovat mnoha způsoby. Z arónie můžete mít sirupy a za studena lisované šťávy, džemy, želé, ovocné omáčky, kompoty, dokonce i víno nebo brandy. Lze také zamrazit nebo usušit, ale to pouze v menších dávkách.
Sklizená aronie vydrží ve sklepě nebo jiném chladnějším prostoru i dva měsíce bez jakéhokoliv zpracování. A pokud z ní děláme džemy, netrpí tolik na plísně, jako je tomu například u jablečných nebo jahodových produktů.
-
Jaké jsou choroby a škůdce arónie
V podstatě žádní, arónie totiž chorobami ani škůdci nijak extrémně netrpí. A tak se snad ani nestane, abyste museli sahat po nějakém postřiku nebo hledat řešení pro choroby.
Přeji prima den. Je možne, že aronie sice už mnoholeta, měla v plodech červiky ? Jako např. se nachazi u třešni. Děkuji.
OdpovědětZdravím všechny fandy i pokusáře- začátečníky . Ještě jedna důležitá informace : plody Aronie velmi chutnají ptactvu ! Je proto důležité včas je ochránit . Mám už 3 stromky s menší korunou. Stačí je obalit starou záclonou. Ale když prší - záclona tíží jemné větvičky. Poradíte mi ,něco, vymyslet-?Jak mi stále víc chutnají- vloni jsem jejich černé plody rozmixovala do hruškových povidel v půli vaření- skvělé - barva i chuť-doporučuji...Těchto plodů je vždy nedostačující množství ! Taky je těžké odolat a nechat všechny plně dozrát , když ptáci číhají na příležitost sklidit je za mě .Aronii všem doporučuji ! Děkuji.
Odpovědět@bábinka Zuzka: Já korunu odmítám sítí proti ptactva koupenou v zahradnictví. Nezatěžuje větvičky a chrání.
OdpovědětDobrý den, zajímalo b\ mě, zda je mpžné Aronii také pěstovat na terase v květináči, nebo jen ve volné půdě. Děkuji za odpověď.
Odpovědět