Jak pěstovat čajovník

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat čajovník

    Jak vybrat čajovník

    Pokud si chcete pěstovat čajovník doma, můžete vybrat buď semínka, nebo rovnou vzešlé sazeničky. Proces setí je malinko náročnější, a tak se méně zdatným a méně trpělivým hobby pěstitelům doporučuje spíše nákup sazeniček, ke je téměř jisté, že po vysazení zdárně porostou (pokud jim dopřejete správný substrát i péči).

    Můžete si i přinést řízek čajovníku od sousedů. V tom případě raději více kusů, ne všechny totiž zakoření.

    Jestliže si troufáte i na experimenty s vysetím (je nutné semínka správně připravit), pak se vrhněte do nákupu semínek. Semínka i sazeničky potkáte nejen v lepších zahradnictvích, ale i v internetových obchodech.

  2. Jak zasít čajovník a předpěstovat ho

    Pokud jste se rozhodli pro semínka, je nutné je před výsevem nejdříve narušit. Tedy, jen jejich svrchní slupku, která je velmi tvrdá a která se klíčkům špatně překonává. Stačí ji obrousit pilníčkem nebo naříznou nožem, aby měl kořínek snazší cestu ven.

    Pak je nutné namočit semínka na několik dní do vody, alespoň na dva. Ta musí mít pokojovou teplotu. Teprve potom vyséváme semínka do substrátu, který nesmí být zásaditý. Obsah vápníku musí být minimalizovaný, podobně jako u borůvek nebo brusinek.

    Pak musíte vydržet 6 – 8 týdnů, než semínka vzejdou. Je vhodné překrýt výsev fólií, aby se udržela správná vlhkost vzduchu. Čajovník poroste nejlépe v teplotách mezi 20 – 25 stupni. Takže je vhodné pohlídat, že teplota v místnosti nebo pod čajovníkem je správná. Výsev můžeme umístit na topení, ale vždy na silném prkénku, aby se semínka neuvařila.

    Sazeničky pak pravidelně rosíme a substrát jim udržujeme vlhký, nikoliv však přemokřený. Až mají několik pravých lístků, přesadíme je do samostatných květníků.

  3. Jak zasadit čajovník

    Čajovník je nutné zasadit také do kyselého substrátu, stejně jako jsme prováděli výsev. Sazeničku dáme podobně hluboko, jako rostla po výsevu, nijak výrazně hloubku měnit nemusíme. Sadíme do vlhkého substrátu, pak opatrně prolijeme.

    Nikdy nezapomeneme na drenáž na dně pěstební nádoby, aby mohla odtékat přebytečná voda, která by jinak mohla způsobit zahnívání kořínků. Čajovník má rád vlhko, ale ne mokro.

  4. Kam umístit čajovník

    Rostlinku umístíme tam, kde bude mít dostatek světla. Stačí i světlo rozptýlené, ale v dostatečném množství. Pozor na polední úpal za oknem. Letnění na balkoně nebo na terase či pobyt přes vegetační sezonu ve skleníku snáší čajovník dobře.

    Na zimu nutno čajovník přemístit do interiéru, viz boxík věnovaný zazimování čajovníku.

    Ale pozor, čajovníky dokáží přečkat i naši zimu. Jen na to musejí být dostatečně velké a staré, aby zimě odolaly. Obecně se uvádí, že tříletý čajovník se již může vysadit ven do volné půdy. Vždy sadíme na chráněné a polostinné stanoviště.

    Ochrana v podobě zdi nebo plného plotu by měla být zejména od severu a západu. Ve skleníku by měl čajovník přečkat již ode dvou let, pokud mu aspoň v největších mrazech přitopíte.

  5. Jak zalévat čajovník

    Vždy zaléváme jen málo, ale zato pravidelně. Substrát musí být stále vlhký, nikoliv však mokrý. V tomto je čajovník dosti náročný, protože mu musíte udržet téměř konstantní vlhkost půdy, ale nikoliv přemokření.

  6. Jak hnojit čajovník

    I hnojení bude potřeba, ovšem v menším množství než třeba u okrasných kytek. Lze sehnat speciální hnojivo vhodné pro čajovník. Ale stačí to, které je určeno pro kyselomilné rostliny.

  7. Jak se starat o čajovník

    Péče o čajovník je nejnáročnější v udržování správné vlhkosti substrátu, v rosení a v nalezení místa pro pěstování, s dostatkem slunečního svitu, kde však nebude vládnout úpal. Musíme ale i zaštipovat, aby čajovník správně větvil.

    Rosení je jednou z podmínek úspěšného vypěstování čajovníku. Ten miluje vlhko, bez kterého se jen těžko brání škůdcům, zejména sviluškám. Rosíme denně, pokud jej pěstujeme doma, denně přes léto venku nebo občas, když převládne vlhké počasí a čajovník je třeba na balkoně. Ve skleníku rosit netřeba.

    Zaštipování čajovníku zahájíme, jakmile je rostlinka cirka 12 cm vysoká. Zaštipujeme tak, abychom donutili rostlinku k větvení, a tady k nárůstu co nejkošatějšího keře. Díky tomu si zajistíme bohatou úrodu do budoucna.

  8. Jak zazimovat čajovník

    Čajovník je nutné držet přes zimu na místě, kde nemrzne a kde se teploty pohybují mezi 10 – 15 stupni. Vhodné jsou tedy zateplené verandy nebo různé chodby, kde se netopí přímo, jako v obyvatelných pokojích.

    Během zimy snížíme množství zálivky a hnojení a necháme čajovník odpočinout. Pokud ale správné zimoviště nemáme, ponecháme čajovník běžně v interiéru a staráme se o něj i v zimě jako o pokojovou kytku.

    Jestliže máte starší čajovník a už jste ho vysadili ven, je nutné jej na zimu ochránit proti vymrznutí, tedy vyschnutí mrazem. Obalíme ho netkanou textilií. Předpokladem úspěchu je i ochrana před severními větry, které bývají velmi urputné a pro čajovník nesnesitelné.

    Vhodnější je však vždy zimování v interiéru, proto ven můžeme čajovník dát v přenosné nádobě a i s ní ho zakopat do volné půdy, na podzim vykopat a přenést dovnitř.

  9. Jak sklízet a uskladnit čajovník

    Sklízení čajovníku záleží vždy na potřebách každého pěstitele, na velikosti rostliny. Listy se sklízejí nejdříve ve třetím roce věku keříku. Obírat je můžeme těsně před přípravou čaje nebo naopak udělat větší sklizeň mladých lístků najednou a nasušit si je.

    Pokud je rostlinka dostatečně velká, můžeme nařízkovat a rozmnožit ji, když máme zájem o více keříků nebo když o něj stojí třeba sousedé a známí.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci čajovníku

    Nejvážnějším škůdcem čajovníků v našich klimatických podmínkách jsou puklice a sviluška. Obě ohrožují samotnou podstatu života čajovníku, a tak je nutné proti nim zasáhnout.

    Svilušky nerady vodu a vlhko, takže se usadí na čajovníku tehdy, když jim k tomu dáte sucho příležitost – držíte ho v suchém prostředí a nerosíte. Případně mu příliš mnoho necháte vyschnout substrát. To vše je dokonalá příležitost pro útok svilušek.

    Proti nim pomůže důkladná sprcha, kterou musíte zopakovat. A jestli je napadení příliš, nepomůže většinou už nic. Takže jakmile na listech uvidíte suché skvrnky, neváhejte a zasáhněte vodou. Vhodné je i přesazení do nové zeminy. Lze ošetřit chemicky, ale pozor na ochrannou lhůtu. Raději si předem natrhejte lístky do zásoby, na cirka dva měsíce.

    Puklicím vlhko nevadí, ale pro změnu je rádi ozobávají ptáci. Takže když máte možnost, dejte čajovník na volnější prostranství, ať si pro ně mohou ptáci přiletět. Pokud ne, je potřeba puklice ručně seškrábnout a pak teprve postříkat. Jinak se k nim účinná látka postřiku vůbec nedostane.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma čaj


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás