Jak pěstovat tlustici
-
Jak vybrat tlustici
Tlustici pořídíme jako sazeničku, lépe je koupit starší exemplář, například již tříletý až pětiletý, tedy ve specializovaném zahradnictví, květinářství, případně od známých, kteří se jejímu pěstování věnují. Úspěšní můžete být i se zasazením listových řízků, tlustice totiž z listových řízků zakoření poměrně ochotně.
-
Jak zasadit tlustici
Zasazení tlustice nevyžaduje nic speciálního, zajistit ji musíte v podstatě jen zeminu pro sukulenty. Zasadíte ji podobně, jako byla v původním květníčku, zvolíte jen o jednu velikost větší.
Přesazovat tlustici budete na počátku každý rok, pak každé dva roky a nakonec už ji budete udržovat ve stejném květníku, jen jí budete vyměňovat svrchní zeminu, respektive ji dosypávat.
Důležité je postarat se o drenáž, abyste jí nepřemokřili substrát, když ji zalijete. To by totiž nedopadlo dobře, tlustice je sukulent, takže sucho snese s přehledem, mokro ji může zlikvidovat.
I proto volíme spíše menší nádobky, které rychle proschnou, respektive ve kterých je jen menší množství substrátu, který poměrně rychle vyschne. Tím minimalizujeme riziko zahnívání kořenů.
-
Kam umístit tlustici
Tlustici sice nejčastěji pěstujeme v interiéru jako pokojovou rostlinu, ale může se s úspěchem letnit venku na balkoně, na terase nebo na zahradě, kam ji dáte do polostínu. Pozor na dlouhodobé deště, tehdy je nutné dát tlustici pod střechu. občasný přírodní déšť jí však jen prospěje.
Na zimu je pak nutné ji přesunout dovnitř, do bezmrazé místnosti, může být i s nižšími teplotami. A právě v zimě, v chladné místnosti, ale velmi světlé, vám bude tlustice kvést, jakmile dosáhne cirka deseti let věku.
-
Jak zalévat tlustici
Tlustici zalévejte jen sporadicky, tak, aby byl substrát prolitý, ale mohl zase brzy vyschnout. Pokud letníte venku, může tlustici zalévat déšť a vy dodáte vodu jen v případech, kdy bude dlouhé sucho a velké teplo. Přes zimu bude zálivka také velmi omezená, v chladné místnosti toho tlustice moc neodpaří.
-
Jak hnojit tlustici
Tlustice se přihnojuje během vegetační sezony. Nejlépe je volit speciální hnojivo pro sukulenty, které má pro tlustici vhodné složení. Hnojte od jara do pozdního léta jednou za 2 – 3 týdny, přes zimu vůbec. Sukulenty jsou známé i svou skromností v oblasti výživy, ve volné přírodě jižní Afriky rostou totiž na kamenech, skalnatých svazích, v savaně.
-
Jak zazimovat tlustici
Už jsme zmínili, že v zimě tlustice nemůže zůstat venku. A tak ji s přicházejícím podzimem přesuneme na verandu, na chodbu, kde se méně topí, v horším případě do běžného interiéru – to v případě, že jste tlustici letnili venku.
Pokud ji pěstujete jako pokojovku, s přicházející zimou se téměř nic nemění. Jen uzpůsobíte zálivku podmínkám v místnosti (sucho, teplo) a nebudete hnojit. S prodlužováním jarních dní zase hnojení zahájíte.
-
Jak se starat o tlustici, aby vykvetla
Kvetení tlustice vyžaduje jednu specifickou podmínku, a tou je zimování v chladné a světlé místnosti. Nejlépe se k tomu hodí prosklené, ale nevytápěné verandy, které berou přes zimu teplo pouze z domu, ale kam také nejde zimní vítr nebo v místě, kam se nedostane průvan z otevírání dveří. Tlustice musí být u okna a daleko od vstupních dveří.
Pokud jste ji přes léto letnili venku a také ji občas přihnojili, pak ji dáte zimovat na chladné a světlé místo, a počkáte nejméně deset let, jistě vám vykvete. A bude kvést každou zimu. Tlustice jsou nenáročné a vděčné rostliny, které se umějí odměnit, když jim věnujete svůj čas a pozornost.
-
Jaké jsou choroby a škůdci tlustice
Tlustice v našich podmínkách chorobami a škůdci netrpí většinou. Jediné, co jí může ublížit, jsou naše chyby při pěstování. Konkrétně jde o již zmíněné přemokření, které může vyústit v uhnívání a následné odumření celé rostliny.
Na jaře opadávají nejstarší listy, což je přirozený proces. Opravdovým problémem se stávají červci, kteří žijí v kořenech tlustic, a které si nejčastěji přineseme již ze zahradnictví nebo od známých, kteří nám sazeničku tlustice dají.
Velmi těžko se totiž likvidují, a to i s použitím chemie. Najdete je právě na kořenech v podobě červíků nebo bílých skvrnek. Starší a zdravé rostliny si s červci poradí samy.
Pokud byste si na tlustici přece jen netroufli, zkuste to s aloe vera.
Dobrý den dá set tlustice vypěstovat z obdnůžku a jak.dekuji
Odpovědět