Jak dlouho trvá rýma

Michaela Paukertová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak dlouho trvá rýma

    Jak dlouho trvá rýma

    Každý jistě již někdy slyšel známé úsloví “léčená trvá týden a neléčená sedm dní”.
    Něco pravdy na tom je, avšak pouze v případě, jedná-li se o rýmu virovou.

    Při takové rýmě byste se zhruba za týden opravdu měli cítit mnohem lépe, a to i bez léčení, avšak kdo by čekal na úlevu, když si lze jednoduše pomoci a rýmu léčit.

    Zvyšte svůj příjem vitamínu C, používejte nosní sprej, či kapky, nejlépe z mořské vody nebo slané minorální vody, hodně odpočívejte a pijte více tekutin, nejvíce pomohou teplé bylinné čaje, či zázvorový čaj. Skvělý je sirup z rýmovníku, který se dá snadno vyrobit doma.

    Pokud by se Vám ani po týdnu lépe neudělalo, nejedená se již o rýmu virovou, ale bakteriální, a je tedy třeba navštívit svého lékaře, který Vám skutečnost potvrdí a předepíše antibiotika.

  2. Jak dlouho trvá rýma u kojence

    Pokud rýma napadne kojence, řádně se obrňte trpělivostí. Vaše miminko bude v několika následujících dnech více plačtivé, nevrlé, bude méně spát a možná i méně jíst.

    Rýma by u kojence měla zpravidla přejít do 10 dnů.

    I tak se samozřejmě snažte miminku ulevit a trvání rýmy zkrátit. Určitě navštivte svého pediatra, aby miminko zkontroloval. Nos pravidelně odsávejte a pročišťujte například mořskou vodou.

    Vynikající je i desinfikovaná solená voda, kterou se nos řádně prokape, aby se hleny uvolnily a stekly do krku. Odsávačkou totiž nikdy nezachytíte hleny ze zadní rýmy.

  3. Jak dlouho trvá rýma u batolat

    Pokud se vám povedlo se s kojencem rýmě vyhnout, u batolete nejspíše tak úspěšní již nebudete. Batolata se více pohybují v kolektivu s dalšími dětmi, a jelikož se tato infekce šíří vzduchem, je zde vysoká pravděpodobnost nakažení.

    Postup je však stejný jako u kojenců. Rozhodně navštivte svého pediatra, aby se potvrdilo, že je to “pouze” rýma, nos často odsávejte, případně se pokuste batole začít učit samostatně vysmrkat.

    Rýma by měla opět přejít zhruba během 7 – 10 dnů.

  4. Jak dlouho trvá zadní rýma

    Zadní rýma, tímto pojmem rozumíme zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Pokud jste se jí nakazili, poznáte to tak, že pociťujete ucpaný nos, který však nelze uvolnit pouze vysmrkáním. Připojit se mohou i bolesti hlavy, či zvýšená teplota.

    Postupujte jako u klasické rýmy a nosní dutinu pravidelně proplachujte, například mořskou vodou.

    Pokud se situace nezlepší během dvou týdnů, navštivte svého lékaře.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás