Jak pěstovat eukalyptus

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat eukalyptus

    Jak vybrat eukalyptus

    Eukalyptus (blahovičník) se dá v podmínkách českých bytů pěstovat ve dvou hlavních odrůdách, a těmi jsou blahovičník Gunnův a blahovičník citronový. Celkově má eukalyptus cirka 700 druhů, z nichž mnohé dorůstají do výše až 100 metrů.

    Protože jde o tropickou rostlinu, pěstujeme ji, tak, aby zimu mohla přečkat v bezmrazé místnosti. Tedy ji máme v přenosné nádobě, ve které ji na zimu přeneseme do interiéru. I proto můžeme pěstovat jen ty nejmenší odrůdy, k nimž patří i dvě zmíněné výše.

    Domů si můžeme blahovičník přinést jako sazeničku, jako řízek nebo jako semínko, které rychle vyklíčí. Možností je tedy dost, jistotou je vždy již zapěstovaná sazenička.

    Rozmnožování eukalyptu jde formou řízkování velmi snadno, a tak si můžete u známých nechat odstřihnout několik větviček a dát je zakořenit do vody poté, co jste jim odstranili spodní lístky. Semínka se vysívají na substrát, kde se překryjí fólií a vyklíčí do dvou týdnů.

    Blahovičník Gunnův

    Blahovičník Gunnův je ozdobný především mladými listy zbarvenými stříbřitě až šedo-modře. Roste jako menší stromek s drobnými kulatými lístky. Za rok dokáže narůst i o jeden metr. Dá se však úspěšně tvarovat a krotit v růstu. Často se používá ve floristice jako součást aranžmá květin živých i suchých.

    Blahovičník citronový

    Blahovičník citronový také dobře snáší tvarování. Ve volné přírodě naroste až do 50 metrů, v přenosné nádobě samozřejmě ne, ale musíme počítat s větší rostlinou. Tu si můžeme tvarovat téměř jakkoliv. Pěstován bývá zejména pro jeho výraznou citronovou vůni, kterou dokáže uvolit již při lehkém dotyku. Skvěle slouží například jako osvěžení oděvů ve skříni.

  2. Kam zasadit eukalyptus

    Eukalyptus sadíme do přenosných nádob, abychom jej mohli přes sezonu letnit venku, ale na zimu jej chránit před nevlídným počasím. A co se umístění květníku s eukalyptem týká, musíme najít světlé místo, kam ale nebude pálit slunce.

    Eukalyptus musí mít spoustu rozptýleného světla, takže spokojen bude třeba na zaskleném severovýchodním nebo severozápadním balkoně. Také v zimní zahradě, pokud jej dáte do stínu jiné rostliny.

    Pokud má eukalyptus přímé polední slunce, je jím poškozován. Natáčí listy tak, aby na ně dopadalo co nejméně slunečního záření, takže pak nevytváří téměř žádný stín. A jestliže má pro změnu málo světla, začne se vytahovat za světlem, což znamená, že mu narostou slabé a řídce olistěné výhony, které samozřejmě vůbec nevypadají dobře.

  3. Jak zasadit eukalyptus

    Eukalyptus potřebuje mít v pěstební nádobě drenáž, aby se voda mohla rychle odvést od kořenů, ale přitom byla přístupná. Výsadbu provádíme de směsi rašeliny a zahradnického substrátu.

    Květník by neměl být příliš velký, eukalyptus se sadí do menších nádob a častěji se přesazuje. Ve větších nádobách by mu snadno začaly zahnívat kořeny, protože dlouho trvá, než velké množství substrátu vyschne.

  4. Jak zalévat eukalyptus

    Zálivka eukalyptu musí být pravidelná a v létě opravdu vydatná. Jen pozor na dlouhodobé přemokření, jak už jsme naznačili v předchozím boxíku. Zejména pokud v létě zavládne vlhčí a chladnější počasí, je nutné zmírnit i zálivku. Na druhou stranu by neměl substrát zcela vyschnout.

    Zimní zálivka se odvíjí od charakteru zimoviště. Eukalyptus může zimovat v prostředí s teplotou 8 – 10 stupňů celsia, ale můžeme ho ponechat i v běžném interiéru. Čím chladněji na zimním stanovišti je, tím méně vody bude eukalyptus potřebovat.

    Eukalyptus, pokud jej pěstujeme v interiéru, musíme také rosit, protože velmi těžce snáší suchý vzduch. Ani bychom jej neměli umisťovat blízko radiátorů nebo jiných topných těles. Vyplatí se tác s kameny, na které nalijeme vodu. A na ně postavíme květník s eukalyptem. Odpařující se voda poskytne eukalyptům lepší prostředí.

  5. Jak hnojit eukalyptus

    Eukalyptus rád hodně roste, a tomu musí odpovídat i hnojení. Přes sezonu jednou týdně plným rozpustným hnojivem. V zimě maximálně jednou za měsíc. Můžeme zvolit i možnost hnojivých tyčinek, které uvolňují živiny postupně.

  6. Jak se starat o eukalyptus

    Eukalyptus potřebuje pravidelnou zálivku, hnojení a vlhčení vzduchu, to zejména v zimě v interiéru. Vzhledem k tomu, že poměrně rychle roste, bude nutné jej z počátku pravidelně přesazovat. Nejdříve každé jaro, pak jednou za dva roky.

    Starším rostlinám pak po několik let vystačí jen částečná obměna zeminy. Vždy však pozor na poškození kořenů při manipulaci s ním, eukalyptus je nese velmi těžce. I menší poškození může skončit úhynem rostliny.

    Eukalyptus během růstu pravidelně zaštipujeme, abychom dosáhli košatého tvaru rostliny, ve kterém je jeho dekorativní kouzlo největší. Dosáhneme tím vzezření keře, kde listy a tvar blahovičníku vyniknou nejlépe.

    U Gunnova eukalyptu se dokonce dělá pravidelný řez blízko kmene, a to nejlépe na jaře. Proč? Protože mladé listy mají onu stříbřito – modrou barvu, které se v následujícím roce ztratí. Proto se Gunnův blahovičník každý rok nutí k tvorbě nových listů s tímto zabarvením.

    Je to podobné jako v případě bobkového listu, kdy nové listy mají jiné vlastnosti než listy dvouleté – i proto se u bobkového listu sklízejí právě až listy minimálně dvouleté. Ty mladé totiž ještě nemají dostatek voňavých složek.

  7. Jak zimovat eukalyptus

    Jak už jsme naznačili, eukalyptus zimní podmínky našeho podnebného pásu nesnese. není mrazuvzdorný, a tak na zimu vždy musí nějak dovnitř, do bezmrazých prostor. Teplota jeho zimoviště by neměla klesnout pod osm stupňů celsia.

    I na zimovišti by měl blahovičník mít dostatek světla. Skvělá je jako zimoviště prosklená veranda nebo zimní zahrada, kde se topí jen minimálně. Podobné zimoviště vyhovuje i tlustici nebo například orchidejím, obecně všem tropickým rostlinám.

    Během zimování omezíme zálivku tak, aby substrát byl jen vlhký, nikoliv přemokřený a aby ani příliš nepřeschnul. Hnojení stačí jednou za měsíc menší dávkou hnojiva než během léta. V zimě eukalyptus nezaštipujeme a ani neprovádíme řez, to ponecháváme až na sezonu.

  8. Jak doma využít eukalyptus

    Vzhledem k tomu, že se eukalyptus celkem často zaštipuje nebo řeže, je vhodné pro větvičky najít využití. Vedle toho, že se skvělé hodí na aranžování dekorací, je přínosem i ve skříních s oděvy. Můžete jimi však provonět interiér i tam, kde eukalyptus nepěstujete, stačí lístky nastříhat a rozmístit je po místnosti.

    Než zaschnou, budou krásně vonět. A při dalším promnutí, kdy půjdete kolem nich a jen je pomačkáte mezi prsty, se jejich vůně zase hezky oživí. Pomáhá proti depresím, a tak i když máte blahovičník přes sezonu venku, se doporučuje nosit pravidelně domů několik větviček z něj a nechat jimi provonět byt.

    Bohužel výroba eukalyptového oleje, který je žádaným doplňkem domácí kosmetiky nebo léčení, není možná. Vyrábí se totiž pomalou destilací pomocí vodní páry. A k tomu doma běžně vybavení nemáme (kontrolovaný tlak, destilační stanice).

    Eukalyptus pomáhá s uvolněním dýchacích cest, a tak jeho vůni využíváme zejména během nachlazení a chřipek. Nejlépe přímo z rostliny, třeba po odlomení větvičky nebo utržení několika lístků.

    Vynikající je však i eukalyptový sirup, který se vyrábí převařením eukalyptových listů ve vodě s cukrem. Výsledkem bude sirup pro výrobu domácích alkoholických i nealkoholických koktejlů, také sirup pro podporu léčky infekcí horních cest dýchacích, stejně jako je tomu u sirupu z rýmovníku.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci eukalyptu

    Vzhledem k tomu, že listy eukalyptu obsahují vonné silice, většinou nejsou tyto rostliny napadány žádnými škůdci a netrpí ani na žádné choroby. Výjimkou je poškození nesprávným pěstováním, kdy například dlouhodobé přemokření vede až k úhynu rostliny.

    Rýmovníku neprospívá ani příliš mnoho slunečního záření nebo naopak přílišný stín. Všeho zkrátka musí mít tak akorát.


ZP
Zuzana Pourová 12.05.2021 – 08:56

Dobrý den, před cca měsícem jsem zakoupila eukalyptus v místním květinářství. Jsem si vědoma, že nebylo ještě dostatečně teplé počasí, přesto jsem ho ponechala venku a na noc jsem ho schovala do místnosti. Bylo vlhko, přesto jsem ho málo, ale pravidelně zalévala.. Můj dotaz zní, co jsem provedla špatně, protože listy eukalyptu jsou suché, ale neopadávají. Substrát z květinářství je vcelku "skromný", nevím zda ho mám přesadit? Mám obavy z převlhčení v dobách deštivých, nyní se ho bojím zalévat, nevém jestli denně nebo obden? Vím, že nesmí vyschnout, ale co udělat, aby kořeny neuhnily, jinými slovy jak by eukalyptus vypadal, kdybych ho přelila? Mám obyvy, že není v pořádku, když lístky jsou suché. Je možné, že bude vše v pořádku? Děkuji za odpověď. Pourová

Odpovědět

I
Iveta 03.09.2022 – 15:36

@Zuzana Pourová: Také mi eukalyptus uschl. Já myslím, že jsem ho málo zalévala. Celý jsem ho ostříhala a nyní již pozoruji jeho obrosty....

Odpovědět

R
Renata 06.10.2022 – 10:17

dobry den ,přendala jsem eukaliptus z venku domu.Venku rostl krasně,ted bohužel mě usychá.co dělám špatně.

Odpovědět

M
Miloslava 03.07.2023 – 15:15

@Zuzana Pourová: Mám úplně stejný problém.Koupila jsem si postupně tří tyto rostliny . Každá jiné velikosti. Nemyslím si , že jsem v zalévání udělala chybu, ale všechny reagovaly stejně - postupné zasychání větviček. Jsou umístěny v interiéru , ne na slunci, některý jsem i rosila, hnojení za 1-2 týdny = u všech větvičky postupně odchází. U jednoho začínají obrosty a u jiného i tyto malé větvičky začínají vadnout. ...

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás