Jak postupovat při ztrátě peněženky
-
Co dělat při ztrátě peněženky
Peněženku můžete buď ztratit, nebo vám byla odcizena.
V případě, že máte podezření na ztrátu, zkuste se vrátit na místa, kde jste byli, případně obvolat podniky, které jste navštívili. Je také možné, že vám bude navrácena poctivým nálezcem. Dobře fungují také ztráty a nálezy. Bohužel se na to nedá spoléhat a je třeba postupovat dle následujícího návodu.
Jestliže vám byla peněženka odcizena, nahlaste její krádež na Policii ČR. Reálně vám hrozí zneužití dokladů a platebních karet.
Důležité je si uvědomit, jaký byl obsah peněženky. Podle obsahu je vhodné postupovat od toho nejdůležitějšího. Hotovost už pravděpodobně nezachráníte, ale další ztráty dokážete minimalizovat.
V podstatě je nejlépe zneužitelná platební karta. V dnešní době bezkontaktních plateb bez zadání pinu, vám během chvilky může z účtu zmizet i několik tisíc. Všechny banky mají pro účel nahlášení ztráty či odcizení karty speciální linky. Na tyto linky se dovoláte nepřetržitě. Karty ihned zablokujte.
Zajděte na úřad a nahlaste ztrátu dokladů. Tam vám pomohou s vyřízením žádosti o nové doklady a poradí s dalším postupem.
Stejně tak zajděte na pobočku své pojišťovny, kde nahlásíte ztrátu karty pojištěnce. Pojišťovna vám vydá novou.
Možná vlastníte i kartu pro použití MHD. Např. Lítačku. Její ztrátu nahlaste a vyžádejte si nový jízdní doklad. Každý dopravní podnik má jiná pravidla a postupy, proto je vhodné řešit problém s dopravcem ve vašem městě.
-
Kam nahlásit ztrátu
Ztrátu peněženky nahlaste na Policii ČR. Policie zaeviduje ztracené doklady a vydá dokument, se kterým jdete na úřad pro nové.
Ztrátu či odcizení dokladů nahlaste také na svém úřadě. I tady zaevidují doklady jako ztracené a vyřídí s vámi vydání nových. Zároveň dostanete dočasný občanský průkaz a dočasné potvrzení o držení řidičského oprávnění.
Po blokaci platebních karet zajděte do své banky, kde vyřešíte další postup a žádosti o nové platební karty.
Pokud jste ve své peněžence měli i kartičku pojišťovny, jste povinni do 8 pracovních dnů její ztrátu nahlásit na své pojišťovně. Postup si raději ověřte i na webových stránkách pojišťoven. Tam najdete více přesných informací.
Při vlastnictví legitimace pro jízdu MHD kontaktujte dopravce.
-
Co obnáší ztráta peněženky
Ztráta peněženky vás bude stát mnoho času, hodně vyplněných žádostí a bohužel i placení pokut.
Určitě budete muset navštívit obecní úřad s rozšířenou působností. Budete vyplňovat žádosti o vydání nového občanského průkazu, nového řidičského oprávnění. Rozhodně budete muset dodat i dokumenty, které máte schované doma. Týká se to rodného listu, vysokoškolský titul (jestliže ho chcete mít v OP) „techničáku“, apod.
Také vás nemine zaplacení pokuty a správních poplatků, které se pohybují v řádech stovek korun.
-
Jak minimalizovat škody při ztrátě peněženky?
I když je ztráta či krádež peněženky nepříjemná záležitost, škody se dají minimalizovat.
Nenoste u sebe příliš vysokou finanční hotovost. Ztráta jednoho tisíce vás bude bolet rozhodně méně, než ztráta deseti. Z tohoto důvodu existují platební karty. Ty se dají zablokovat – narozdíl od bankovek.
Jestliže musíte mít z nějakého důvodu vyšší částku u sebe, vyberte ji co nejpozději, a potom jděte přímo tam, kde hotovost budete předávat.
Noste u sebe jen ty platební karty, které používáte denně. Jestliže máte např. zahraniční platební kartu, berte ji pouze před cestou do zahraničí. V jiných případech ji nechávejte doma.
Ke kartám nepřikládejte v žádném případě PIN. Ten mějte v hlavě, nebo např. v uzamčeném telefonu. Rozhodně jej nenechávejte volně dostupný ve své peněžence.
Uložte si do svého mobilu číslo na linku, kde lze platební karty blokovat.
V peněžence nenoste své osobní doklady. Pokud někde ztratíte celý batoh nebo kabelku, přijdete i o doklady. Ale jestliže ztratíte jen peněženku, ušetříte si následné běhání po úřadech.
Zatím žádné komentáře