Jak pěstovat wasabi
-
Jak vybrat wasabi
Wasabi si pro pěstování můžete vybrat coby sazenici nebo semínko. Se semínky bude více práce je jednak sehnat a jednak rostlinky zapěstovat. Semínka totiž musejí být skladována ve vlhku, jakmile zaschnou, už nevyklíčí.
Wasabi přirozeně roste okolo potoků v podhůřích, takže je zvyklé na neustálé vlhko, dokonce jej vyžaduje, a to včetně semínek. Proto semínka objednávejte nebo kupujte jen u ověřených dodavatelů, kde víte, že se se minky zacházejí správně.
koupě sazeniček je snazší, lze je posílat i před přepravní službu, zapěstované v malých květníčcích. I vy budete mít se sazeničkami méně práce, stačí je totiž pouze přesadit do dostatečně velké nádoby a je hotovo, úspěch pěstování je v podstatě zaručen.
-
Kam a jak zasadit wasabi
Wasabi se seje ve druhé polovině podzimu, a to do humózního substrátu. Celý zbytek podzimu a celou zimu trvá, než se vytvoří dostatečně velký kořenový systém, který pomůže sazenici přežít přesazení na trvalé stanoviště ve velkém květníku.
Semínka po doručení domů tedy udržujte ve vlhku a zasaďte nejlépe do 48 hodin. Před setím je dejte na cirka 12 hodin namočit, aby slupka ještě více změkla. Výsev by měl být ve vzdálenosti okolo 5 cm, aby se vám sazeničky pak lépe pikýrovaly.
Semínka jen vmáčkněte do prolitého substrátu, do hloubky, jak jsou sama velká. A substrát udržujte neustále vlhký, ale nikoliv přemokřený. Najít rovnovážnou vlhkost pro vyklíčení semen, aniž by zahnívala, není úplně snadné, a tak je lepší pořídit sazeničky, zejména pokud nemáte ještě mnoho zkušeností s pěstováním čehokoliv.
Sazeničky zasaďte do velké pěstební nádoby, která bude dostatečně hluboká (alespoň 25 cm) a také široká (alespoň 30 cm). Wasabi neboli japonský křen se totiž rozrůstá jak do hloubky, tak i do šířky, v podstatě podobně jako náš křen. Sazeničku dáme do stejné hloubky, jako byla původně zasazena.
Květník s wasabi by měl mít hlubokou podmisku, v níž vždycky bude alespoň trocha vody. Wasabi prostě potřebuje podmáčené stanoviště, a to bez podmisky prostě nepůjde.
Wasabi vždy umístíme do stínu a na vlhčí stanoviště (v záhonu). Jestliže jej pěstujeme na balkoně, preferujeme severní stranu, kde bude nejméně slunce. na přímém slunci totiž wasabi nebude schopné pořádně růst.
-
Jak zalévat wasabi
Wasabi zaléváme častěji a vydatněji, než jsme zvyklí u většiny rostlin pěstovaných v nádobách. A to i přes zimu. Přestože budeme wasabi zimovat jako jiné rostliny, které nejsou zcela mrazuvzdorné (vydrží teploty jen do cirka – 12 stupňů), i přes zimu jej budeme hodně zalévat. Přes zimu totiž wasabi nejlépe roste a tvoří kořen, velké listy.
Wasabi vždy musí mít v podmisce trochu vody.
-
Jak hnojit wasabi
Wasabi vyžaduje humózní stanoviště a také přihnojování. Nejlépe během léta tekutými organickými hnojivy, také na jaře. Spolehlivě fungují například naředěné zkvašené slepičince. Po jejich aplikaci cirka dva až tři týdny nesklízejte.
-
Jak se starat o wasabi
Wasabi v podstatě nijak velkou péči nevyžaduje. Pokud jej umístíte do stínu a budete mu dávat dostatek vody i hnojiva, a pokud jej na zimu dáte na chladné a světlé místo, máte úspěch v pěstování zaručen.
A vždy budete mít postaráno o dokonalou wasabi pastu, kterou vyrobíte rozmixováním kořene a listů s olejem. Nebo pouze nastrouháním kořene – což ale musíte hned sníst, jinak strouhané wasabi zoxiduje.
-
Jak zimovat wasabi
Jak už jsme naznačili, wasabi je nutné dát na zimu do chladné a světlé místnosti, nejlépe lodžie na balkoně, zimní zahrada, nevytápěná veranda apod. Od brzkého jara pak může být zase v záhonu (stále v pěstební nádobě) nebo na balkoně. Během zimování dostatečně zalévejte.
-
Jak sklízet wasabi
Wasabi se sklízí postupně, podle potřeby. Dva roky trvá, než narostou dostatečně velké kořeny, které se dají využít. Do té doby můžete konzumovat vynikající wasabi listy, i z nich totiž po namixování s olejem vznikne pikantní pasta (pesto).
Wasabi se postupně rozroste do prostoru, vytvoří spoustu jakoby samostatných rostlinek. Sklízet budeme po dvou letech tak, že budeme vyndávat jednotlivé rostlinky. A další necháme růst zase pro příští sklizeň. V podstatě stejně, jako je tomu s trsem křenu.
-
Jak uskladnit wasabi
Wasabi nemusíme nijak uskladňovat, když si jej pěstujeme sami. Tehdy ho máme vždycky k dispozici čerstvé, řízné, skvěle pikantní. Pokud jej nějakou dobu skladujeme, kontaktem se vzduchem rychle oxiduje a ztrácí svou říznost i zdravotní účinky na naše tělo, zase stejně jako náš křen.
Jestliže jej opravdu musíme skladovat, pak rozmixované s olejem, aby co nejméně oxidovalo. Lze ho i zavařit nebo zamrazit. Upřednostňujeme však čerstvou opakovanou sklizeň vždy těsně před plánovanou konzumací, třeba se sushi.
-
Jaké jsou choroby a škůdci wasabi
Wasabi bohužel může být při nevhodném pěstování ohrožováno celou řadou hnilobných chorob, jako jsou stonkové a kořenové hniloby, měkká hniloba, padlí, černá hniloba. Také se na wasabi rády pochutnají mšice.
Pokud najdeme hnilobu či houbovou chorobu, je vhodný postřik měďnatým přípravkem (pozor na ochranné lhůty). A když najdeme mšice nebo padlí, postříkáme domácím olejovým postřikem z teplé vody (1l), oleje (5 ml) a jednoho prášku do pečiva. Působí skvěle jak proti padlí, tak proti savému a žravému hmyzu.
Zatím žádné komentáře