Proč je Řím věčné město

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je Řím věčné město

    Kde se nachází Řím

    Řím (Roma) je hlavní město Itálie. Jedná se o stát v jižní Evropě, který leží na Apeninském poloostrově (známá „bota“ na mapě světa).

    Řím leží necelých 30 km od pobřeží Tyrhénského moře, tedy při pohledu na mapu je to konkrétně u západního pobřeží zhruba ve střední části Itálie, v regionu Lazio. Městem protéká řeka Tibera. Vzhledem k počtu obyvatel (2,8 mil.) se řadí mezi největší města Itálie a v porovnání s Evropskou unií se jedná o čtvrté nejlidnatější město. Vezmeme-li v potaz celou Evropu, pak Řím zařadíme do první desítky na přibližně osmé místo.

    Přímo uvnitř města Řím najdeme, co do rozlohy a počtu obyvatel, nejmenší stát na světě. Jedná se o Vatikán, který je od roku 1377 sídlem papežů.

  2. Proč je Řím věčné město

    Město jako takové má velmi bohatou historii, která se píše už více než 2700 let. Řím byl totiž založen, dle historických pramenů, 21. dubna 753 př.n.l. na sedmi pahorcích. Díky svému věku se řadí mezi nejstarší evropská města. Svoje sídlo zde měla i Římská říše, Řím byl tedy po celá staletí středem Evropy.

    Podle pověsti ho dokonce založili dva bratři, Romulus a Remus, které odkojila vlčice.

    S bohatou historií města souvisí i architektura. Při návštěvě Říma nacházíme jeden architektonický skvost vedle druhého. Skoro si můžeme připadat, jako bychom cestovali časem, neboť vedle moderní budovy lze spatřit antickou či třeba barokní památku.

    Proč je tedy Řím věčné město? Jeho dlouhá historie za to může. „Funguje“ už skoro 3000 let, ustál nájezdy, epidemie, zemětřesení či války. Jako hlavní město Římské říše byl po staletí nejdůležitějším městem Evropy. Mnoho států se nechalo Římem inspirovat například právním řádem. Vliv na samotný fakt může mít i to, že zde sídlí hlava katolické církve (ve Vatikánu).

    Věděli jste, že dle křesťanské tradice na Zelený čtvrtek utichnou všechny zvony a odlétají pryč? Kam jinam by ale mohly letět, než právě do Říma.

  3. Jaké jsou nejznámější památky v Římě

    Určitě lze na přední místo zařadit Koloseum. Tento antický amfiteátr pochází už z 1. století, vidět zde mohli naši předkové třeba gladiátorské zápasy, popravy či zápasy se zvěří. Původně se do něj vešlo na 50 000 tisíc diváků. Koloseum, podobně jako jiné římské památky, si nedochovalo svoji původní podobu až do současnosti. Na kráse mu to ale moc neubírá.

    Forum Romanum je další hojně navštěvovanou římskou památkou. V dobách své největší slávy to bylo v podstatě centrum všeho. Jednalo se o náměstí, kde se konaly soudy, volby, slavnosti i trhy. Dnes tam můžeme spatřit již pouze zbytky původních staveb.

    Nejedním turistickým cílem je také fontána di Trevi. Jedná se o nejznámější římskou fontánu, tato konkrétně pochází z 18. století. Pokud budete otočeni zády k fontáně a hodíte do ní pravou rukou přes pravé rameno minci, jistojistě se do Říma ještě vrátíte. Tak praví legenda.

    Za zmínku určitě stojí i Španělské schody, které byste při návštěvě věčného města neměli v žádném případě vynechat. Jedná se totiž o největší a nejstarší evropské schodiště. Vaši pozornost si zaslouží i Andělský hrad, jenž je spojen s Vatikánem tzv. únikovou cestou papežů (Passetto di Borgo), nebo Pantheon (Chrám všech bohů).

    Davy turistů proudí i do samotného Vatikánu. Svatopetrské náměstí, Apoštolský palác (sídlo papeže) i baziliku svatého Petra si nechá ujít jen málokdo. Bonusem je pak Sixtinská kaple, kam se mohou návštěvníci dostat nikoliv z Apoštolského paláce, jehož je součástí, ale z Vatikánských muzeí. Uvnitř kaple najdeme třeba slavné Michelangelovy fresky.

    Římských památek je ovšem nepočítaně, v článku je uveden pouze zlomek turisty nejčastěji navštěvovaných míst.

  4. Průvodce po Římě

    Pokud plánujete navštívit věčné město, nezapomeňte si před cestou přečíst Skrblíkova Průvodce po Římě. Najdete v něm samé praktické rady a tipy. Třeba vás bude zajímat, proč není nutné utrácet za drahou vodu, či oceníte osobní zkušenosti s ubytováním v Římě.

    Podobně jsou na tom ale i jiná italská města. Plánujete-li objevovat krásy Itálie také trochu severněji, inspirovat vás jistě bude Průvodce po Benátkách, Průvodce po Boloni či Průvodce po Miláně. Navštívit můžete i Pisu. Víte, proč je Šikmá věž šikmá?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás